Cestovanie

Ako spoznať Berlín?

ako spoznať BerlínSpoznať Berlín, hlavné mesto Nemecka, nie je len otázkou turistiky. Susedstvo s Nemeckom v histórii významne ovplyvnilo spoločenský, ekonomický, kultúrny a politický vývoj s Českom a čiastočne aj Slovenskom. Ak chceme pochopiť niektoré otázky vývoja česko-nemeckých a európskych vzťahov, nie je na škodu začať v Berlíne. Každý návštevník bude však prekvapený: Berlín je krásne, moderné a dynamické mesto, ústretové k turistom. Berlínom budú nadšení aj návštevníci, ktorí sa o dejiny nezaujímajú.

Čo potrebujeme, keď chceme spoznať Berlín?

  • mapa Berlína

Ubytovanie v Berlíne môžete kúpiť aj veľmi lacno, najmä mimo hlavnej turistickej sezóny. Nie je potrebné zabezpečovať ho prostredníctvom cestovky.

spoznať Berlín a jeho okolieStačí k tomu základná počítačová zručnosť a hodinka strávená pri internete. Väčšina ubytovacích zariadení má zavedený on-line rezervačný systém, takže záujemcov môže filtrovať podľa vlastných požiadaviek na termín, miesto a komfort.

Nenároční „batôžkári“ – backpackers – môžu bývať vo veľmi slušných nadnárodných hosteloch, napríklad aj za desať euro.

Keďže sa predpokladá, že sa „batôžkar“ na cestách chce občas najesť zo svojich zásob, sú hostely zariadené aj dobre vybavenými kuchynkami a jedálňami. Všetko precízne (nemecky) čisté. Očakáva sa, že odchádzajúci zanechá spoločný priestor v takom stave, v akom ho našiel.

Spoznať Berlín sa dá rôznymi formami

Do Berlína možno cestovať autom, autobusom, vlakom i v lietadle. Po ceste (diaľniciach) to je asi 350 kilometrov. Pre motoristov je príjemné, že môžu používať nemecké diaľnice len so slovenskou diaľničnou známkou. Po ceste sa môžu zastaviť v Drážďanoch.

cestovanie a spoznavanie BerlínaAutobusový spoj je asi najlacnejší prostriedok (v prípade „dobrého“ nákupu sa dá jednosmerný cestovný lístok zohnať aj za pár eur). Nevýhodou je, že lístok (s miestenkou) je viazaný vždy na jeden konkrétny spoj a v prípade omeškania nie je náhrada.

Autobusy odchádzajú z pražského terminálu na Florenci.

Cesta vlakom je pohodlná (človek sa môže prejsť po vlaku) a navyše nieje nijako obmedzujúca – tam aj späť je možné využiť akéhokoľvek spojenia. Pri využití služby eTicket príde spiatočný lístok na asi 80 Eur. Vlaky z Prahy odchádzajú zo stanice Holešovice alebo z hlavnej stanice a do Berlína prichádzajú na Hauptbahnhof. Cesta vlakom i autobusom trvá necelých päť hodín.

Cestovanie lietadlom je výhodné pre ľudí, ktorí majú letiska vo svojej blízkosti. Ale aj tak pri započítaní času potrebného na odbavenie nevznikne skoro žiadna časová úspora.

Čo robiť po príchode do Berlína?

Po príchode do Berlína je najlepšie hneď zájsť do niektorého z informačných centier (napríklad priamo na stanici Hauptbahnhof). Pracovníci (hovoria po nemecky, anglicky a pozor – sme v bývalej východnej zóne – niekedy aj rusky) sú vľúdni, ústretoví a poradia vám úplne vo všetkom.

ako môžeme spoznať BerlínUrčite sa oplatí si hneď kúpiť cestovný lístok na mestskú dopravu (je skutočne výhodná a kupuje sa podľa počtu dní).

Výborná je tiež abonentka pre vstup do múzeí. Je tak výhodná, že je „zaplatená“ už po návšteve tretieho objektu. Navyše sú na preukaze uvedené aj také múzeá, o ktorých turista ani nevie, a sú veľmi zaujímavé (múzeum Bauhaus, lekárske, botanickej, technické …).

Pracovníci informačných centier tiež vybavia turistu mapkami, propagačným materiálom a cennými radami. Musia zabezpečiť, že má kde bývať. Poprajú šťastný pobyt a pripomenú, že keby niečo, stačí sa na nich obrátiť.

Ako teda spoznať Berlín?

Prehliadka Berlína väčšinou začína na Alexandrovom námestí s pýchou „dederonskej“ architektúry – televíznou vežou. Bulvár Pod Lipami (Unter den Linden) je taký nemecký „Václavák“. Dovedie vás k Brandenburskej bráne (Brandenburger Tor). Vpravo od nej je historická budova ríšskeho snemu (Reichstag) a veľkorysý moderný komplex spolkového snemu (Bundestag).

spoznajte Berlín a jeho zaujímavostiVľavo od Brandenburskej brány sa nachádza svetoznámy pamätník holokaustu – bludisko tvorené tisíckami betónových kvádrov.

Od Brandenburskej brány a múzeá holokaustu možno dôjsť aj k Checkpoint Charlie, jedinému miestu, kde sa dalo oficiálne prejsť zo západného do východného Berlína.

Pri prechádzkach Berlínom návštevník neustále naráža na stopy nedávnej histórie: rozdelenie mesta na východnú (komunistickú) a západnu (demokratickú) zónu.

Na niektorých miestach sú aj varovne zachované zvyšky niekdajšieho Berlínskeho múru, oddeľujúceho východ od západu. Súčasný turistický priemysel najviac ťaží práve z upomienok na nepekný život v komunistami riadenej časti Nemecka.

Spoznať Berlín sa dá aj z historickej perspektívy

Milovníci histórie a výtvarného umenia zájdu na Múzejný ostrov (v dochádzkové vzdialenosti z bulváru Pod Lipami. Na ostrove sú sústredené najznámejšie berlínske múzeá. Svetoznáme Pergamonmuseum alebo Bode Múzeum sú práve tu.

spoznávanie Berlína a múzeaK prehliadke Technického múzea nestačí jeden deň. Jeho návšteva je vítaným odľahčením od kultúry.

Technické múzeum počíta s detskými návštevníkmi, ale „otravovať“ sa v ňom nebude ani staršia mládež.

Múzeum využíva moderných multimediálnych demonštračných prostriedkov, mnohé expozície zaťahujú návštevníka „do deja“ jeho priamou účasťou (interaktivita).

Ak sa vám páčil článok o tom, ako spoznať Berlín, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button