Úvod / Návody / Ako si zmeniť meno alebo priezvisko?

Ako si zmeniť meno alebo priezvisko?

ako zmeniť meno alebo priezviskoNávod, rady a tipy ako si zmeniť meno alebo priezvisko. Zmenu mena alebo priezviska povoľujú občanom úrady najmä v prípadoch, keď je meno alebo priezvisko hanlivé, smiešne alebo ak je pre zmenu vážny dôvod. O zmenu možno požiadať na základe písomnej žiadosti na matričnom úrade v mieste trvalého bydliska.


Čo je potrebné ak si chceme zmeniť meno alebo priezvisko

Ak si chceme zmeniť naše meno alebo priezvisko budete potrebovať rodný alebo sobášny list a preukaz totožnosti.  Žiadateľ vypíše písomnú žiadosť. Žiadosť musí obsahovať meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, prípadne aj dátum a miesto uzavretia manželstva žiadateľa. Pripojí rodné číslo, miesto trvalého pobytu, meno či priezvisko, na ktoré si žiadateľ chce zmeniť, údaj o štátnom občianstve a hlavne dôvod, prečo žiada o zmenu.


Poplatok

zmena mena alebo priezviskaŽiadateľ uhradí administratívny poplatok vo výške 4 eurá. Avšak len v prípade pri povoľovaní zmeny priezviska hanlivého, výstredného, ​​smiešneho, zkomoleného alebo cudzojazyčného.

Ďalej potom v prípadoch, keď žiadateľ žiada o zmeny priezviska na predchádzajúce priezvisko alebo pri povoľovaní zmeny priezviska dieťaťa zvereného do náhradnej rodinnej starostlivosti na priezvisko poručníka alebo pestúna, na spoločné priezvisko poručníkov alebo pestúnov alebo priezvisko dohodnuté pre ich vlastné deti, ak opatrovníkmi alebo pestúnmi sú prarodičia alebo súrodenci rodičov maloletých detí. 30 eur platí žiadatelia pri inom odôvodnenie.

Do 30 dní žiadateľ dostane vyrozumenie. Potom je nevyhnutné požiadať o nový občiansky preukaz, cestovný doklad, preukaz povolenia na pobyt pod.

Tipy


Matričným úradom sú obecné úrady, mestské úrady, v hlavnom meste Bratislava úrady mestských častí, v územne členených štatutárnych mestách úrady mestských obvodov alebo úrady mestských častí.

Ďalšie odporúčané články:

Ako si zmeniť meno alebo priezvisko?
5 (99.44%) 36 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

domáce tekuté mydlo

Ako vyrobiť domáce tekuté mydlo?

Návod ako si vyrobiť domáce tekuté mydlo. Tekuté mydlá v posledných rokoch v domácnostiach vytláčajú …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.