AkoaPreco.com / Voľný čas a hobby / Ako si vyrobiť svoje vlastné memory pexeso?

Ako si vyrobiť svoje vlastné memory pexeso?

ako si vyrobiť vlastné pexesoV období pred Vianocami sa najviac rozhliadame, kde by sme zohnali tú, či onú hračku najlacnejšie. Bohužiaľ s obdobou pexesá pre najmenších toho však nemáme príliš veľa šancí niečo vymyslieť, pretože sú drahé všade. Navyše sa dieťa s jedným balením uspokojí len ťažko, veď to poznáte. Návod nižšie je o tom, ako si môžete túto nápaditú hru vyrobiť ľahko a lacno sami. Ako si vyrobiť svoje vlastné memory pexeso.

Čo na vlastné memory pexeso potrebujeme:


Memory sa skladá buď z 24, 48 alebo 72 kartičiek, teda záleží na vás pre aké veľké dieťa ho budete vyrábať. Pre najmenších si bohato vystačíte s 24 kartičkami.

Karičky sú z pivných tácok, iste, ak máte možnosť získať daný počet čistých pivných tácok je to skvelé, ale dajú sa aj za pár eur kúpiť vo výtvarných potrebách.

Lepidlo, obrúsky, nožnice, lak, pravítko, čiernu fixu s tenkou špičkou, hubku a čiernu akrilovú farbu, papier na pečenie a žehličku.

Ako zložitá je výroba memory pexesa?

memory pexesoVýroba nie je tak zložitá, ako by sa na prvý pohľad zdalo, len sa delí na niekoľko fáz. Tiež sa jedná svojím spôsobom o stereotypnú prácu, tí menej trpezliví sa musia obrniť a snažiť byť trpezlivý.

Výber motívu

Najdôležitejšie je vybrať si motív obrázkov na memory pexeso. Potrebujeme dvanásť párov rovnakých obrázkov. Pomocou jednej kartičky fixkou oblemujeme danú časť obrúsku, ktorú budeme chcieť dať na kartičku a vystrihneme. To opakujeme podľa počtu kartičiek.

Rubová strana kartičiek by mala byť pokiaľ možno rovnaká. Odporúčam vám preto vybrať nejaký neutrálnu vzorku, ako napríklad prúžky alebo kocky. Tu bude potrebné viac rovnakých obrúskov. Počet sa odvíja od toho, aké veľké si zvolíte kartičky a tiež od počtu kariet a vzoru na obrúsku. Minimálne však štyri.


Tvorba rubovej strany

Postup tvorby rubovej strany je obdobný s tou lícovou, za pomocou jednej kartičky si obkreslíte na obrúsok tvar a vystrihnete. Až budete mať rovnaký počet, tak môžete pokročiť k ďalšiemu kroku.

Lepenie obrázkov na kartičky

podomacky vyrobene pexeso pre detiExistuje mnoho spôsobov, ale ten najjednoduchší je ten, že si kartičky natrite lepidlom (Herkulesom), najprv jednu stranu a necháte zaschnúť. Po zaschnutí budete brať kartičku druhýkrát a budete na ňu nažehľovať obrúsok.

Zažehľovanie prebieha týmto spôsobom: z obrúska odstráňte dve spodné vrstvy, až vám zostane len tá vrchná farebná, ktorú presne priložíte na kartičku, opatrne ju prekryjete papierom na pečenie a poriadne rozpálenou žehličkou asi dve až tri minúty zažehľujete.

Celý proces opakujete aj na ďalších kartičkách.

Rubová strana

Opäť príde na rad až po tej lícovej. Postup sa od tej lícovej nemení. Kartičky najprv natrite lepidlom, necháte zaschnúť a potom zažehľuje poslednú vrstvu obrúska.

Myslíte si je to koniec? Kdeže!!

Pokiaľ chcete mať memory pexeso naozaj precízne, zoberte hubku na riad. Treba podotknúť, že najlepšie úplne novú a čistú, štetcom naneste na ňu trochu farbičky a zľahka otupujte hrany kartičiek dokola. Pozor, na hubku patrí asi kvapka vody, aby sa farba lepšie nanášala, ale ani o kvapku viac!

Nechajte zaschnúť. Tupovanie by malo prebehnúť z oboch strán. teda smerom do lícovej aj do rubovej strany. Inak efekt nebude tak pekný.

Dokončovacie práce

Nakoniec kartičky starostlivo zalakujte. Na trhu je dostupných veľa značiek lakov.

Odporúčam použiť buď lak v spreji, ktorý majú vo výtvarných potrebách alebo pokojne klasický lak, ale ktorý má atest na hračky a potraviny. To z toho dôvodu, že je nutné predpokladať, že dieťa kartičku môže občas strčiť do úst.

Nakoniec si môžete vyrobiť aj svoju vlastnú krabičku z kartónu, či lepenky, môžete na to použiť aj rôzne farebné papiere, či obrúsky, ale o tom zas v nejakom ďalšom článku.

Tipy na vlastné memory pexeso


Vo výtvarných potrebách sú kartičky evidované ako podtácky, sú v rôznych veľkostiach. Môžete ich nájsť aj guľaté. Odporúčam použiť aj na lepenie špeciálne lepidlo pre decoupage alebo také, ktoré má atesty pre možný kontakt s detskými ústami (je určené na predmety v kontakte s potravinami a hračkami).

Memory pexeso môžete postupne navyšovať o ďalšie a ďalšie diely.

Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť gaštanový veniec

Ako vyrobiť dekoračný gaštanový veniec?

Návod ako si vyrobiť dekoračný gaštanový veniec. Ak ste si nazbierali gaštany a už vás …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.