Úvod / Voľný čas a hobby / Ako si vyrobiť luk?

Ako si vyrobiť luk?

ako si vyrobiť lukChystáte sa navštíviť karneval a chcete vystupovať ako lukostrelec? Bez luku a šípov to nepôjde. Máte prakticky dve možnosti. Luk si kúpiť, alebo si luk vyrobiť podľa seba. Výroba luku nie je príliš náročná, stačí využiť tento zjednodušený návod ako si vyrobiť luk.

Z čoho si vyrobiť luk?


Luk si vyrobíme najlepšie z jaseňa, brestu, duba, brezy alebo javora. Mal by mať obvod aspoň 8 cm. Ideálne nejaký spadnutý konár, poprípade konár priamo zo stromu.

výroba lukuHľadáme stromček s priemerom 10 až 20 cm. Ak drevo narežeme zjari alebo v lete, kôra sa lúpe pomerne dobre.

Postup výroby krok po kroku

Vyznačte ceruzkou 5×168 cm na váš zvolený konár alebo menší stromček . Vyhnite sa prípadným hrčiam. Obrábajte drevo okolo vyznačenej plochy.

Hrubý luk

Akonáhle máme hrubý lúk hotový, oprieme ho jedným koncom o zem a zatlačíme. V príručkách sa zvyčajne uvádza, aby sme tlačili silou približne 16 kg, samozrejme tlačíme s citom.

drevený lukVšimnite si , ktorá časť sa ohýba viac a ktorá menej, označte si ich – napríklad zakreslením značky ceruzkou. Podľa značiek potom odstraňujte orezávaním tieto časti dreva. Ako si vyrobiť luk?

Sušenie luku

Teraz necháme svoj výrobok oschnúť. To môže trvať aj niekoľko týždňov. Je možné že dôjde pri sušení ku skrútení nášho výrobku, nemusíme sa tým však príliš zaoberať.

Dodatočná úprava

Znovu ostrúhajte drevo na bruchu luku, kým silou 16 kg proti madlu neprehne lúk asi na 13 cm, drevo sa vyschnutím totiž spevnilo. Ramená je potrebné udržiavať súmerná.

Tetiva

Nasleduje tetiva. Vyrežte drážky tetivy. Položte lúk na obrábaciu mierku. Napnite a sledujte krivku luku. Odoberajte drevo z menej sa ohýbajúceho ramena. Všetko potom zakončíte brúsnym papierom, ktorým drevo luku obrúste tak, aby bolo čo najjemnejšie.

Lakovanie


Na luk nanášame vrstvy ľanového oleja. Vždy akonáhle jedna vrstva riadne zaschne, nanesiete ďalšie. Zhruba 20 vrstiev. Tým nám luk vydrží dlhšie.

Ako si vyrobiť luk?
5 (99.17%) 24 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

malovanie skla

Ako renovovať maľované sklo?

Maľované sklo je stará sklárska technika, ktorá prešla dlhým vývojom. Jednoducho povedané, ide o určité …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *