AkoaPreco.com > Návody > Ako si vyrobiť darčekovú krabičku?

Ako si vyrobiť darčekovú krabičku?

ako si vyrobiť darčekovú krabičkuČo nie je vyrobené vami, nie je od srdca. Patríte medzi tých, ktorí musia alebo chcú na Vianoce alebo k iným príležitostiam darčeky vrátane obalov vyrobiť sami? Nemáte vhodnú veľkosť krabičky, do ktorej potrebujete zabaliť darček? Alebo skrátka len chcete darček zabaliť neobvykle? Vo všetkých prípadoch sa vám bude hodiť náš tip na výrobu škatuľky. Uvedomte si však, že tento druh krabičky je vhodnejší skôr na menšie darčeky. Ako si vyrobiť darčekovú krabičku?

Čo budete na darčekovú krabičku potrebovať?


  • nožnice,
  • akýkoľvek papier (biely mäkký, farebný) veľký podľa toho ako veľkú chcete mať darčekovú krabičku,
  • baliaci papier, ak chcete vyrobiť vianočnú krabičku

Štvorec

Najskôr potrebujete štvorec. Najjednoduchšie je vziať si jeden roh papiera, ktorý máte k dispozícii a prehnúť ho k protiľahlej strane tak, aby ste vytvorili pomyselný pravouhlý trojuholník. Všetko, čo prečnieva a čo by vytváralo z vášho takto utvoreného štvorca obdĺžnik, odstrihnite. V ruke by vám mal zostať iba trojuholník, ktorý keď roztvoríte vytvorí štvorec.

Dve základné ryhy

darčekové krabičkyProtiľahlé strany štvorca, ktorými vedie prehnutá čiara, priložte k sebe a ryhu vytvorte aj medzi ďalšími dvoma rohmi štvorca. Vezmite akýkoľvek roh štvorca a prehnite ho tak, aby sa špičkou dotýkal stredu štvorca, čiže miesta, kde sa zbiehajú obe ryhy. Prejdite hranu nechtom, aby bolo ryhu dobre vidieť. To isté urobte s protiľahlým vrcholom štvorca – prehnite ho ku stredu a zarýhujte. Vznikne nám akýsi šesťuholník.

Šesťuholník

Z jednej zo strán, kde ste upravili tvar štvorca, budete v úprave pokračovať. Hrany štvorca, z ktorých teraz vyrastá k stredu štvorca akýsi malý trojuholník, uchopte a opäť ich preložte k stredu trojuholníka, vodorovne s hlavnou ryhou v strede. Vznikne šesťuholník.


Štvorčekový štvorec

Strany šesťuholníka znovu rozložte, aby ste znova videli pôvodný štvorec, teraz trochu skrútený a pruhovaný vďaka ryhám. Vašim ďalším cieľom bude vytvoriť rovnaké ryhy aj v protismere, preto urobte to isté na zvyšných dvoch vrcholoch štvorca. Opäť ich priložte k stredu, zarýhujte a potom ešte raz prehnite a zarýhujte. Keď potom štvorec znova roztvoríte, uvidíte malé štvorce po celej jeho ploche.

Umenie správne zastrinúť

Vyberte si dva protiľahlé vrcholy štvorca. S nimi teraz budete ďalej pracovať. Zo všetkých vrcholov vyrastá akýsi domček: teda dva trojuholníky, pod ktorými sú dva rady dvoch štvorcov. A práve po obvode tohto “domčeku” budete strihať. Prestrihnite ryhy pozdĺž dvoch štvorcov, ktoré tvoria základ “domčeka”. Jednoduchšie je sa pozrieť na fotografiu. Analogicky prestrihnite ryhu na protiľahlom vrchole. Celkovo teda strihnite štyrikrát.

Základ darčekovej krabičky

Teraz obe strany, pri ktorých vrchole ste nestrihali, preložte tak, ako je na obrázku: vrchol prehnite k stredu a kraje tejto časti štvorca prehnite dopredu. A to isté urobte aj na druhej strane štvorca, už pomaly uvidíte vyrastajúcu krabičku.

Dokončenie základu

výroba darčekovej krabičkyKraje oboch strán priblížte k sebe a utvorte akúsi “hradbu”, z ktorej vyrastá vnútro krabičky. To je potrebné ešte upevniť tak, že doposiaľ ležiace časti štvorca prehnite cez už spomínanú “hradbu” a upevnite uprostred štvorca (teraz už aj uprostred krabičky).

Vnútro

Vnútro môžete upevniť malým kúskom lepiacej pásky, ale ak ste dobre narýhovali jednotlivé časti štvorca, malo by vnútro krabičky držať samé. Dokončite aj druhú časť krabičky a máte prvú polovicu práce za sebou.

Druhá časť krabičky

Vyrobí sa rovnakým spôsobom, ako naznačili predchádzajúce body a to len s jednou výnimkou. Vzhľadom k tomu, že jednotlivé časti krabičky sa vsúvajú do seba, respektíve jedna do druhej, je dôležité jednu časť urobiť menšiu. Ako to docieliť? Jednoducho, stačí ako základ vybrať papier, ktorý bude mať o pol centimetra kratšiu veľkosť jednotlivých strán štvorca.

Tipy


Ak potrebujete vyrobiť obal na darček, ktorý je väčšej veľkosti, odporúčam vybrať si väčšiu krabicu (napr. od topánok alebo od nejakej elektroniky) a oblepiť ju baliacim papierom. Výsledok je veľmi podobný, ale krabička bude pevnejšia. Nevýhodou vyššie vyrábanej krabičky totiž je, že je vhodnejšia na menšie darčeky, a teda s väčšou veľkosťou sa jej pevnosť znižuje.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

ako na správne sušenie kvetov návod

Ako na sušenie kvetov?

Chcete sa dozvedieť ako na sušenie kvetov u vás doma? V tomto článku sa dozviete, ako si …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.