Nezaradené

Ako si vybrať dobré bežecké tenisky?

ako si správne vybrať bežecké topánkyBeh sa stáva v posledných rokoch obľúbeným športom u ľudí rôznych vekových kategórií. Nielenže nám pomáha schudnúť, ale si ním spevníme aj svalstvo. Ako si ale vybrať dôležitú súčasť bežeckej výbavy – tenisky?

Podľa čoho si vyberať bežecké topánky:

Podľa veľkosti a typu chodidla

Veľkosť chodidla si zmerajte od najdlhšieho prsta po pätu. Dôležitú úlohu pri výbere bežeckých tenisiek zohráva aj typ nohy. Poznáme tri typy nohy: egyptský typ nohy, kde je najväčší práve palec; grécky typ nohy, kde je najväčší práve ukazovák a kvadratický typ nohy, kedy sú všetky prsty v rovnakej dĺžke.

Práve posledný typ nohy bude robiť najväčšie problémy, nakoľko topánky sa v priestore, kde sa nachádza malíček, prirodzene zužujú.

Ak máte jeden z prvých dvoch typov nôh, odporúčame vám kúpiť bežecké topánky radšej o číslo väčšie, ako nosíte bežné topánky.

Podľa váhy bežca

Pri výbere nových tenisiek na beh sa zohľadňuje aj váha bežca. Obéznejší ľudia, resp. ľudia s väčšou váhou majú problémy kúpiť si akúkoľvek obuv, nielen tú bežeckú.

Takýmto ľuďom neodporúčame kupovať bežeckú obuv bez toho, aby si dali spraviť analýzu nohy, resp. nechali si poradiť od predajcov bežeckých tenisiek.

Podľa terénu

Najčastejšie sa vyrábajú klasické cestné bežecké tenisky, ktoré povedú váš krok, nezaťažujú kĺby a majú vynikajúce odrazové schopnosti. Musíme myslieť na to, že naše nohy musia zvládnuť minimálne dvojnásobok našej váhy a práve preto by sme sa nemali báť investovať do kvalitných topánok vyrobených z pevného kvalitného materiálu.

Druhé najpredávanejšie sú trailové bežecké topánky, ktoré sú určené na beh v neupravenom teréne. Životnosť takýchto bežeckých topánok je však menšia, pretože majú tenšiu podrážku, ktorá je prispôsobená terénu tak, aby sa vám v nich nešmýkalo.

Samostatnou kategóriou sú čoraz viac populárne barefoot bežecké topánky. Charakterizuje ich nulový sklon podrážky a sú určené skôr pre profesionálnych bežcov. Menej zaťažujú kĺby a posilňujú svaly chodidiel. V podstate bežca nútia k prirodzenému držaniu tela a tým aj k došľapu na strednú časť chodidiel.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button