Ako si vybrať

Ako si vybrať ďalekohľad?

návod ako si vybrať ďalekohľadChcete si zaobstarať ďalekohľad? Na trhu máte v súčasnej dobe ohromný výber rôznych ďalekohľadov, značiek a rozličných parametrov a typov, jeho kúpa preto nie je vôbec jednoduchá. Ak potrebujete pomôcť s tým ako si vybrať ďalekohľad, snáď pre vás bude tento článok užitočný.

Čo treba vedieť pred tým ako si pôjdete vybrať ďalekohľad

Skôr, než sa vrhnete na nákup ďalekohľadu, mali by ste sa rozhodnúť, na aký účel ďalekohľad chcete využívať (na sledovanie vtákov, na lov, na turistiku, na sledovanie nebeských telies, divadla, na pozorovanie prírody, či na sledovanie okolia z lodnej paluby), a ďalej v akých svetelných podmienkach máte v pláne ďalekohľad používať najčastejšie.

Na výber máte z týchto základných typov: vreckový ďalekohľad (malý, ľahký, pre deti, do kina a divadla), kompaktný ďalekohľad (predstavuje ideálne skĺbenie ľahkosti, dobrého zorného poľa a kvalitného zaostrenie), klasický ďalekohľad (má základný vzhľad a vybavenie), veľký ďalekohľad (jeden tubus so statívom) a ďalekohľad pre poľovníkov (poľovníci potrebujú obzvlášť kvalitnú optiku, ktorá umožní sledovanie aj za šera, dôležitá je tu aj hmotnosť a vodotesnosť ďalekohľadu).

Sila ďalekohľadu

Silu ďalekohľadu určujú dve čísla, ktoré sú uvedené napr. takto: 10×50 (a pod.). Prvé číslo pritom predstavuje zväčšenie sledovaného objektu (priblíženie) a to druhé hovorí, aký je priemer šošovky v ďalekohľade, ktorá ovplyvňuje svetelnosť a zorné pole.

Čím väčšie rozmery predná šošovka má, tým je väčší zorný uhol, lepšia svetelnosť, kontrast a farebné podanie).

Účel ďalekohľadu

astronomický ďalekohľadAk hľadáte ďalekohľad s optimálnym zväčšením, svetelnosťou, zaostrením aj veľkosťou zorného poľa, kúpte si ďalekohľad označený hodnotami 7×35.

Ďalekohľad so silou 7×50 oceníte vtedy, ak budete sledovať svoj cieľ v zhoršených svetelných podmienkach, ako napríklad pri západe slnka a v noci.

Výkonnejší ďalekohľad 10×50 je schopný prejsť aj cez svetelný smog a dokážete s ním sledovať aj hviezdy (to však za cenu zúženého zorného poľa a veľkej váhy ďalekohľadu).

Aké ďalekohľady sú najlepšie práve pre vás:

  • Turistika – širokouhlý kompakt so silou 4×30, 7×35, 8×21, 10×25, 10×50 alebo 12×25
  • Lovecký ďalekohľad –  mal by byť odolný a určený pre sledovanie objektov za zhoršených svetelných podmienok. Ideálne sú preto kompakty so strechovými hranolmi so silou 7×50, 7×35 alebo 10×50.
  • Sledovanie prírody – širokouhlý trieder so silou 7×35, 7×50 a prípadne i 10×50.
  • Plavba – ideálny je ďalekohľad 7×50, 7×60 alebo 10×50. V prípade, že si vyberiete binokulárny ďalekohľad má jasný obraz aj za veľmi zlých podmienok, aj napriek hmle, dažďu a sneženiu. Okrem nich však tento ďalekohľad ocenia aj športovci a cestovatelia. Námorný binokulárny ďalekohľad je nepremokavý a má aj špeciálnu úpravu proti zahmlievaniu.
  • Letné kino, vonkajšie divadlo, koncert alebo športové stretnutia – 7×35, 7×50, 10×50, 12×50, 16×50.
  • Divadlo alebo halový šport – vyžaduje kompaktný ďalekohľad o sile 4×30, 8×21 alebo 10×25.
  • Sledovanie vtákov – potrebuje kvalitný ďalekohľad, tzv. binokulár s možnosťou dobrého zaostrenia, priblíženia a sily 7×35, 10×50 alebo 12×50.
  • V prípade, že často sledujete objekty pri zlom osvetlení, potrebujete ďalekohľad s hodnotami 7×50, 7×60 alebo 10×50.

Zoom ďalekohľadu

To, že má ďalekohľad zoom, spoznáte podľa prvého číselného parametru na ďalekohľade, ktoré má širšie označenia, napr. 10-30×50 (nie len 10×30 alebo 10×50). Ďalekohľad so zoomom však nie je lepší, než ostatné ďalekohľady.

V skutočnosti je to presne naopak! Ďalekohľady so zoomom totiž majú menší zorný uhol, nižšiu svetelnosť, a tiež sú viac náchylné na poškodenie pri možnom páde.

Zorné pole a váha

Váha ďalekohľadu úzko súvisí s jeho šošovkou, a teda s mierou zaostrenia a zorným poľom. Inak povedané, čím väčšie zorné pole a zaostrenie, tým je ďalekohľad atraktívnejší.

vyhliadkaZaujímavým riešením a zároveň skĺbením nízkej váhy a širokého zorného poľa sú binokulárne ďalekohľady so strechovými hranolmi, ktoré sú v súčasnosti veľmi obľúbené, ide o tzv. kompaktný ďalekohľad.

Takýto ďalekohľad je nazývaný tiež trieder a má tvar písmena H.  S jeho výberom nájdete optimálne riešenie, ako znížiť váhu bez straty jasnosti, svetelnosti a bez roztraseného obrazu.

Tento typ ďalekohľadu vám totiž umožní príjemné sledovanie objektov a nie veľkú vzdialenosť bez obmedzenia zorného poľa. Vreckový ďalekohľad váži okolo 200 – 300 g.

Turistické ďalekohľady, ďalekohľady do letných kín a na sledovanie prírody vážia asi okolo 500 g. Lovecké a námornícke vážia zvyčajne okolo 650 g. Ornitologické a poľovnícke sú najťažšie, pretože vážia 800 g a viac.

Materiál, z ktorého je ďalekohľad vyrobený

Pri výbere ďalekohľadu si všímajte, z akého materiálu je vyrobený, či je vodotesný, odolný voči nárazu a pogumovaný (aby sa dobre držal a nekĺzal).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button