Recepty

Ako si urobiť bylinkový ocot?

recept na bylinkový ocotPoznáte bylinkový ocot? Ak nie, verte, že to je výborná vec na ochutenie šalátov či omáčok, ktorú si môžete ľahko vyrobiť doma a zužitkovať bylinky, ktoré vám rastú na záhrade či v kvetináči. Pri výrobe bylinkového octu sa používa kvalitný ocot, nie ten obyčajný kvasný liehový, ktorý nášmu telu neprospieva. Preto je bylinkový ocot taktiež veľmi zdravý. V našom článku nájdete postup, ako si urobiť domáci bylinkový ocot.

Čo je potrebné na bylinkový ocot:

  • čerstvé bylinky podľa chuti
  • vínny biely alebo červený ocot alebo ocot jablčný
  • ďalšie prísady a koreniny

náročnosť receptu: veľmi ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 5 až 10 minút

Aký ocot použiť?

Na výrobu bylinkového octu sa výborne hodí vínny alebo jablčný ocot. Vínny ocot, či už biely alebo červený, má antibakteriálne a protiplesňové účinky, podporuje trávenie, bojuje proti hnačkám, migrénam a pomáha liečiť bolesť v krku.

Jablčný ocot je bohatý na vitamíny a minerálne látky, bojuje s únavou, vysokým krvným tlakom, s obezitou i srdcovými ochoreniami a tiež pomáha pri reumatizme a dne, detoxikuje telo a podporuje imunitu.

Prijímanie octu v strave sa odrazí predovšetkým na našom trávení. Vedecké štúdie preukázali, že jablčný alebo vínny ocot dokážu upokojiť zápalové procesy, či ťažkosti s trávením, zmierňujú bolesti brucha a redukujú tiež nafukovanie.

bylinkyOcot dokáže tiež pomáhať s udržiavaním línie. Podľa výsledkov vedeckého tímu z Arizonskej štátnej univerzity totiž vínny ocot spomaľuje trávenie a spaľovanie cukrov a znižuje hladinu cukru v krvi.

Pri balzamikovom octe sa dá hovoriť aj o ochrane srdcovocievneho systému a prevencii proti upchávaniu ciev. Balzamikový ocot totiž obsahuje polyfenoly, ktoré udržiavajú cievy v ukážkovom stave.

Je len na vás, aký ocot si vyberiete. Kvasný liehový ocot sa však na nakladanie byliniek určite nehodí.

Aké použiť bylinky a korenie na bylinkový ocot?

Môžeme použiť najrôznejšie druhy čerstvých byliniek. Na prípravu bylinkového octu sa skvele hodí estragón, rozmarín, tymián, bazalka, kôpor, koriander, pažítka, oregano, saturejka, majorán, petržlenová vňať, ligurček a ďalšie.

Môžeme pridať aj zelerovú vňať, jalovec, nové korenie, čierne korenie, rascu, cesnak, čili papričky, bobkový list, cibuľu, horčičné semienka a pod.

Fantázii sa medze nekladú, môžete si namiešať ocot pre stredomorskú kuchyňu (využijete napr. na ochutenie šalátov, do dresingov, paradajkových omáčok, k rybám, do marinády na grilovanie), iný ocot môžete použiť na ochutenie sushi, k nakladaniu zeleniny, do omáčok, polievok, majonéz a pod.

Postup ako urobiť bylinkový ocot

Umyté a osušené štipky čerstvých byliniek (celkom asi hrsť byliniek), koreniny a ďalšie prísady, napr. cesnak a feferónku vložíme do vysterilizovanej fľaše či pohára.

darčeková fľaša s bylinkovým octomOcot zahrejeme k bodu varu a necháme ho vychladnúť na približne 40 ° C, tak sa nám najlepšie uvoľní aróma a chuť byliniek. Potom octom prelejeme bylinky vo fľaši a necháme lúhovať asi 2-4 týždne na slnečnom mieste. Fľašu každý deň pretrepeme, aby sme predišli vzniku plesní.

Potom ocot prefiltrujeme cez plátno a prelejeme do vysterilizovanej uzatvárateľnej fľaše, do ktorej môžeme pre dekoráciu pridať vetvičku čerstvej bylinky. Ocot uchovávame v chladničke, kde nám vydrží až 1 rok.

Tip

Pokiaľ do výsledného octu vložíme vetvičku čerstvej bylinky ako dekoráciu, ocot nevydrží tak dlho, ale môžeme ho použiť ako krásny darček pre našich blízkych.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button