Zdravie a krása

Ako si upraviť krvný tlak prírodnou cestou?

krvný tlakVysoký krvný tlak môže byť veľmi nebezpečný a býva častým dôvodom návštevy obvodného lekára. Ak sa však chcete vyhnúť užívaniu liekov, poradíme vám, ako si tlak znížiť prírodnou cestou a tiež, čomu sa vyvarovať v prípade vysokého krvného tlaku. Nízky krvný tlak sa medikamentmi lieči iba výnimočne, preto pre vás máme tipy, ako krvný tlak zvýšiť pomocou byliniek.

Čo je to vysoký krvný tlak?

meranie krvného tlakuVysoký krvný tlak, čiže hypertenzia je častá choroba, ktorá postihuje 15 – 20% populácie. Ide o tlak vyšší ako 140/90 mm Hg nameraný opakovane u dospelej osoby. Hypertenzia spočiatku nespôsobuje žiadne problémy, preto je možné, že sa na ňu príde náhodne pri lekárskom vyšetrení  alebo až keď je neskoro.

Následkom neliečenej hypertenzie môže byť skôrnatenie tepien, infarkt myokardu, mozgová mŕtvica, poruchy pamäti a demencia, zhoršenie alebo strata zraku, zlyhanie obličiek a ďalšie vážne komplikácie.

Vysoký krvný tlak môže mať u niektorých jedincov nasledovné príznaky: bolesti hlavy, závraty, hučanie v ušiach, krvácanie z nosa, búšenie srdca a bolesti na hrudníku, únava, dýchavičnosť, nadmerné potenie, opuchy a ďalšie.

Postup ako na zníženie krvného tlaku prirodzenou cestou

V prvom rade je potrebné zlepšiť svoj životný štýl, to znamená schudnúť v prípade nadváhy alebo obezity, upraviť jedálniček, pravidelne športovať, obmedziť alkohol a fajčenie, redukovať stres a zaradiť do života vhodné bylinky.

Aké potraviny zaradiť do jedálnička alebo ich z neho vylúčiť?

životný štýlDo jedálnička zaraďte hlavne ovocie a zeleninu znižujúce tlak (napr. cesnak, cibuľu, zeler, uhorky, brokolicu, červenú repu, jablká, grepy, banány), ďalej tiež čerstvé bylinky a korenie (bazalku, kardamón, zázvor, škoricu), pohánku, chia, slnečnicové a ľanové semienka, orechy, strukoviny, ryby, včelí med, biely jogurt, horkú čokoládu a obilné vločky.

Obmedzte naopak príjem soli, pretože sodík prítomný v soli zvyšuje tlak (odporúčaná denná dávka je 2 – 3 gramy soli), ďalej obmedzte príjem živočíšnych tukov, kávy, alkoholu a čierneho čaju.

Aké bylinky sú vhodné na zníženie krvného tlaku?

Púpava lekárska

Púpava je vhodná na znižovanie krvného tlaku, pretože ide o vynikajúce diuretikum (látka s močopudným účinkom). Užíva sa vo forme čaju. Na jar si môžete pochutnať na mladých listoch.

Hloh obyčajný

Hloh obyčajný znižuje tlak a pomáha predchádzať infarktu myokardu, lieči srdcové ochorenia a problémy s krvným obehom.

Hloh nemá žiadne vedľajšie účinky, preto je možné a pre želaný efekt aj nutné brať ho dlhodobo. Sušený kvet má najviac liečivých účinkov, nájdeme ich však aj v listoch a plodoch hlohu.

Nálev pripravíme z 1 lyžičky sušeného hlohu, ktorý zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme ho 5 minút vylúhovať. Potom precedíme a čaj pijeme 3x denne.

Medovka lekárska

ako pestovať medovku domaMedovka je výborná bylinka na zníženie krvného tlaku, pretože nemá žiadne vedľajšie účinky. Medovkový čaj si preto môžete dopriať pravidelne až 3x denne.

Levanduľa lekárska

Levanduľa mierne znižuje krvný tlak. Levanduľu môžete vyskúšať formou aromaterapie. Pridajte si niekoľko kvapiek levanduľového éterického oleja do kúpeľa alebo aromalampy.

Čo znamená nízky krvný tlak?

Nízky tlak čiže hypotenzia je nepríjemný problém, ktorý však neohrozuje ľudský život tak, ako tlak vysoký. Jedná sa o nedostatočné prekrvenie mozgu a končatín následkom zníženia tlaku v cievach.

Najčastejšie postihuje mladé ženy, môže sa však jednať o dedičné ochorenie alebo môže súvisieť so zlým životným štýlom. Prejavuje sa závratmi, točením hlavy či slabosťou.

Ako zvýšiť krvný tlak prírodnou cestou?

Ako prvá pomoc na zvýšenie krvného tlaku je šálka kávy, nič sa však nesmie preháňať. Je vhodné sa stravovať pravidelne po malých porciách a nefajčiť.

Dôležitý je aj príjem vitamínu C a dostatočný pitný režim.

Rozmarín lekársky

Rozmarín je jedna z mála byliniek, ktorá zvyšuje krvný tlak. Najvhodnejšie je vyrobiť si rozmarínové víno, pretože alkohol sám o sebe tiež zvyšuje tlak.

Víno si vyrobíte jednoducho tak, že asi 2 hrste nadrobno nakrájaného čerstvého rozmarínu zalejete 0,7 l červeného vína a necháte lúhovať približne týždeň, potom ho preceďte a prelejte do uzatvárateľných fliaš. Malý pohárik vína užívajte každý deň pred spaním.

Existujú aj také bylinky, ktoré obojstranne regulujú krvný tlak, tzn. že sú vhodné na liečbu vysokého aj nízkeho krvného tlaku. Je to napr. kapsička pastierska, ženšen alebo citrónová tráva.

Tipy ako na úpravu krvného tlaku

Himalájska soľ obsahuje menej sodíka ako bežná stolná soľ, napriek tomu to s jej konzumáciou nepreháňajte.

Upozornenie

  • Užitie jednotlivých bylín odporúčame konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, obzvlášť vtedy, ak užívate lieky na srdcové ochorenia, či zníženie tlaku.
  • Pozor na množstvo soli v potravinách, nie je zanedbateľné, preto sa vyvarujte konzumácie mäsových konzerv, paštét, údenín, hotových koreniacich zmesí obsahujúcich soľ a pod.
  • Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button