Ako liečiť

Ako si poradiť s chrápaním?

ako si poradiť s chrápanímV tomto článku vám prinášame rady a tipy, ako si poradiť s chrápaním, pretože niekedy môže byť veľmi nepríjemné. Vo všeobecnosti je tento hendikep nespravodlivý. Ten, kto v spánku chrápe, o svojom zlozvyku nevie. Ostatní spáči v jeho dosahu však nedobrovoľne ponocujú. Nepomáha jemné postrkovanie, hlasné mľaskanie ani tiché dohováranie šepotom. Chrápajúci o ničom nevie a len tak ho niečo nezobudí. Ako vôbec chrápanie vzniká, ako mu predchádzať a ako chrápanie liečiť? Odpoveď na otázku, ako si poradiť s chrápaním nájdete v nasledujúcom článku. 

Neviete si poradiť s chrápaním?

Ak sa chrápanie opakuje noc, čo noc a stále častejšie, rozhodne by sme to nemali podceňovať. Môže to signalizovať vážne problémy, ktoré môžu dokonca po čase viesť k infarktu myokardu alebo k mŕtvici.

Tu je dôležité odlíšiť, kedy je človek tak unavený, že tvrdo zaspí a začne chrápať, alebo vypudzuje tieto zvuky, pretože je prechladnutý. A kedy ide o príznak inej choroby.

Prečo chrápeme?

chrápajúci mužNapadlo vám, prečo chrápeme v noci a ako k tomu dochádza? V bdelom stave sú dýchacie cesty otvorené, to majú na starosti hrtanové svaly.

Lenže tie sa počas spánku uvoľnia a priestor, kadiaľ prúdi vzduch, sa tým pádom často výrazne zúži.

Musíme preto dýchať s väčšou intenzitou, aby sme získali do pľúc toľko vzduchu, koľko potrebujeme.

Samozrejme, že si to v spánku neuvedomujeme. Tým ale vzniká tlak na mäkké podložie a čapík. Ak sa rozoznejú, ozve sa zvuk, ktorý nazývame chrápanie.

Chronické chrápanie

človek s obezitouTomuto stavu, kedy sa objavuje chronické chrápanie, sa hovorí ronchopatia. Príčin je celý rad.

Často sa objavuje u ľudí obéznych, tých, čo majú vysoký tlak alebo diabetes. Rovnako tak k tým ohrozeným patria fajčiari. U nich sa v nose a hrdle tvorí viac hlienu.

Lekár by mal tiež vylúčiť, že príčina problému nevzniká priamo v hltane alebo v hornej časti dýchacích ciest.

Ako sa chrápania zbaviť

Ak ste zdraví, skúste zmeniť polohu, v ktorej zaspávate, možno to pomôže. Niekedy stačí ležať na boku. Rovnako tak môže chrápať ten, kto nie je zvyknutý na fyzickú záťaž. Ak ste dreli na chalupe alebo si dali do tela na náročnom výlete, zaspíte, ako keď vás do vody hodia a väčšinou hneď začnete chrápať.

Pomôcť môžu aj kvapky, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni. Avšak všeobecne platí, že na chrápanie jedna univerzálna tabletka neexistuje.

Základom je zmena celkového životného štýlu. Mali by ste sa pred spánkom vyhýbať fajčeniu a pitiu alkoholu.

Jednoduchý trik proti chrápaniu

Poradiť s chrápaním vám pomôže ovládanie vášho tela počas spánku. To znamená, že sa budete vyhýbať spánkovej polohe na chrbte.

Existuje jednoduchý trik, ktorý vám zabráni spať na chrbte. Do pyžama si našite na zadnú časť vrecko, v ktorom budete mať počas spánku tenisovú alebo golfovú loptičku, ktorá vám zabráni spať na chrbte.

Tipy ako si poradiť s chrápaním

  • Poradiť s chrápaním si môžete tak, že pôjdete spať skôr, aby ste neboli takí unavení.
  • Skúste zaspávať na boku, aby dýchacie cesty boli priechodné.
  • Ak máte aj začervenané oči a nádchu počas dňa, a to aj v čase, keď nič nekvitne, mohli by byť ťažkosti alergického pôvodu. To potvrdí alebo vylúči alergológ. Aj alergia môže zapríčiniť chrápanie.
  • Riešením by mohlo byť, keď si dáte pod hlavu ešte jeden vankúš alebo naopak budete spať s hlavou nižšie.

Upozornenie

Ak sa okrem chrápania objavuje počas spánku aj kratšie zastavenie dýchania, takzvaná apnoe, okamžite navštívte lekára a na tieto ťažkosti ho upozornite.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button