Cestovanie

Ako sa vypraviť na švajčiarske hory?

cesta švajčiarskými alpamiŠvajčiarsko je vnútrozemský stredoeurópsky štát, ktorý je rozložený z veľkej časti v Alpách. Hory sú tiež jedným zo symbolov tejto krajiny, vedľa bánk, hodiniek a syra. Zem sa skladá z 26 kantónov, ale pre turistiku to tak dôležité nie je, skôr je vhodné deliť švajčiarske hory podľa jednotlivých častí Álp.

Cestovanie a ubytovanie vo Švajčiarsku

Zaistite si letenky do Švajčiarska, konkrétne do Bernu alebo Zürichu. Zaistite si tiež ubytovanie, čo dnes ide aj cez internet alebo cez niektorú cestovnú kanceláriu. Pekné ubytovanie vo Švajčiarsku si zarezervujte cez stránku booking.com

Cestovať sa dá do Švajčiarska aj autami, autobusmi (priame spoje z Prahy 1020 km) či vlakmi.

Výstupy na švajčiarske hory

Cestovanie do hôr sa líši podľa toho, ako si chceme hôr užiť. Užívať si Alpy vo Švajčiarsku, to môže byť značne náročné, pretože výstupy na niektoré vrchy sú skôr pre expedície, než pre nedeľného turistu.

Napríklad výstup na najvyššiu horu Švajčiarska, Dufourspitze (4634 m.n.m.), v masíve Monte Rosa vo Walliských Alpách na hraniciach Švajčiarska a Talianska, je možný aj v lete a to za použitia ľadovcového vybavenia.

Ku chate Monte Rosa

Ako sa vypraviť na švajčiarskej horyŠvajčiarsko je krajina lanoviek, zubačiek a extrémnych železničných tratí. Práve to umožňuje sa ľahšie dostať do vysokých hôr.

Napríklad k chate Monte Rosa, k východisku na Dufourspitze, kde sa môžete dostať zo Zermattu zubačkou na Gornergrat, na stanici Rotenboden, odtiaľ cez ľadovec Gornergletscher je to na chatu 2,5 hodiny.

Švajčiarske alpy

Ťažko povedať, ktorá oblasť Švajčiarskych Álp je najkrajšia, ale snáď najznámejšie sú Bernské Alpy s najvyšším vrcholom Finsteraarhorn (4 274 m.n.m.). Najznámejšou skupinou vrcholov sú ale Mönch (4107), Jungfrau (4158) a Eiger (3970) so svojou preslávenou severnou stenou vysokou viac ako 1,8 km.

Švajčiarske hory ukrývajú najväčší alpský ľadovec Grosser Aletschgletscher, ale aj ďalšie ľadovce Kanderfirn, Fieschergletscher a Unteraargletscher.

Hory sú dobre prístupné, je tu mnoho lanoviek, ale najznámejšia je ozubená železnica Jungfraubahn na sedlo Jungfraujoch, vedená vnútrom hory Eiger a Mönch. Vo výške 3454 m.n.m. je tu najvyššia stanica v Európe.

Známy Matterhorn

Druhou najznámejšou oblasťou sú Walliské či Penninské Alpy s Matterhornom (4478 m.n.n.). Nachádza sa tu aj druhý najväčší ľadovec v Alpách, Gornergletscher, a ďalšími sú Findelgletscher, Zmuttgletscher a pod Matterhornom miznúce Matterhorngletscher.

Svätý Moritz

majestátne švajčiarske horyKu známym strediskám patrí tiež Svätý Moritz, ktorý je v horách, ktoré patria do Glarnských Álp, vyznačené na 120 km turistických trás, niektoré sú otvorené aj v zime.

Nad St. Moritzom sa týči Piz Nair (3057 m), z ktorého vrcholu je rozhľad na hrebene Álp, jazerá a údolia. Výstup na horu v lete trvá 3 dni aj viac, ale dá sa skrátiť lanovkou a potom kabínkou.

Zhrnutie Švajčiarské Alpy

Švajčiarske Alpy určite stoja za to spoznať, človek nemusí ani vystúpať na najvyššie vrcholy, jazda švajčiarskou krajinou poskytuje každým okamihom neustále sa meniace pohľady na horské velikány.

Škoda, že tu u nás nemáme také švajčiarske hory, za to máme naše krásne Tatry, ktoré tiež stoja za to.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button