Ako liečiťZdravie a krása

Ako sa liečiť bylinkami a korením?

Občas človeka potrápi zdravie. Hoci sú to iba drobnosti, sú nepríjemné, no príroda ponúka možnosť ako ich liečiť bylinkami a korením. Ide o tráviace ťažkosti, nadúvanie, pocit plnosti, zápcha, prechladnutie, zvýšená teplota, s ktorými zvyčajne hneď nebežíte k lekárovi, zvlášť ak ste inak celkovo zdraví. Niekedy na domácu liečbu či ozdravenie nepotrebujete ani žiadne medikamenty, postačia bylinky. Pre niektoré z nich ani nemusíte ísť do lekárne – stačí prehľadať skrinku so zásobami kuchynského korenia. Aké bylinky použiť na domácu liečbu? A ktoré korenie vám môže pomôcť? Ponúkame niekoľko rád a tipov ako sa liečiť bylinkami a korením. 

Čo potrebujete ak sa chcete liečiť bylinkami a korením:

  • bylinky
  • vriacu vodu
  • nádobu na sparenie alebo varenie
  • sitko

Kde bylinky a korenie zoženiete

bylinky a korenieZimné choroby z nachladnutia preveria, ako ste boli v predchádzajúcom roku prezieraví a koľko liečivého korenia ste nazbierali.

Keď sa ukáže, že ste nenazbierali nič, kúpite sušené bylinky v lekárni alebo v nejakom obchode so zdravou výživou.

Ak máte možnosť, voľte takzvane sypané bylinky, nie v nálevových vrecúškach. Takto uvidíte, čo v balíčku skutočne je.

Účinky poznáte, len o tom často krát neviete

K domácej liečbe niektorých bežných ochorení alebo pre okamžitú úľavu v prípade nejakej diétnej chyby, môžete použiť zásoby kuchynského korenia.

Je zaujímavé, že u mnohých korenín a byliniek poznáte ich zdravotné účinky, keď s bylinkami a korením pracujete pri príprave pokrmov, ale veľakrát vás ani nenapadne, že si môžete aj z korenia pripraviť liečivý alebo „zdravotný“ nápoj.

Fenikel a aníz

Obe rastliny sú príbuzné (z čeľade mrkovitých), podobne vyzerajú, obdobne voňajú a majú tiež podobné liečebné účinky. Pri liečbe bylinkami a korením patria k tým, ktoré predovšetkým pomáhajú proti nadúvaniu (mamičky dojčiat aníz dobre poznajú).

liečba bylinkami a korením fenikelOdvar feniklu či anízu tiež pomôže na „vytrávenie“ po konzumácii ťažkých jedál (zvýšia sekréciu žalúdočných štiav). Semená oboch rastlín tiež pomáhajú pri suchom kašli a bolestiach na prieduškách.

Dve polievkové lyžice feniklu zalejte 0,5 litra vody a desať minút povarte (odvar je účinnejší než len lúhovaný nálev).

Bazalka

Sušená bazalka, ktorú dávate inak do jedál, poslúži ako prvá pomoc pri zažívacích ťažkostiach (spôsobených napríklad vianočným prejedaním).

Zlepší trávenie, zbaví pocitu „plného brucha“. Uvoľní kŕče spôsobené nadúvaním, a takisto kŕčovité sťahy priedušiek pri chronickom zápale priedušiek.

Niekomu bazalkový čaj pomáha proti nespavosti a proti bolesti hlavy. Dve lyžičky bazalky zalejte hrnčekom vriacej vody a nechajte lúhovať päť až osem minút. Potom preceďte.

Túžobník brestový

Keď ste si ho sami nenasušili, môžete vňať kúpiť v lekárni (aj v internetových lekárňach). Niekedy sa mu hovorí „prírodný aspirín„, ale je to naopak. Aspirín bol nazvaný po túžobníku. Pôvodný názov túžobníka bol totiž Spiraea ulmaria.

Túžobník obsahuje prírodné salicyláty-spireiny, z ktorých sa v tele vytvára kyselina salicylová – aspirín. Nedráždi sliznicu žalúdka. Účinky sú rovnaké ako u aspirínu: zmierňuje bolesť, vyvoláva potenie, znižuje horúčku, pomáha pri prechladnutí, zastavuje hnačku. Dve lyžičky drogy zalejte šálkou vriacej vody a päť minút lúhujte.

Ľubovník bodkovaný

liečba bylinkami a korením fenikelAk nemáme vlastný, možno rezanú vňať kúpiť v lekárňach. Ľubovník môžeme použiť ako prvú pomoc pri „skazenom žalúdku“ z nevhodného zloženia jedla. Napomôže tráveniu a „vyčistí“ váš zažívací trakt.

Ľubovníkový čaj pomôže aj pri nepríjemných „pocitoch na zvracanie„. Čaj z ľubovníka pomáha pri žalúdočnej neuróze. S vedomím lekára sa užíva pri vredových ochoreniach žalúdka a dvanástnika.

Nálev sa pripravuje z dvoch čajových lyžičiek sušeného ľubovníka sparených jednou šálkou vriacej vody, 15 minút lúhujeme, pijeme vlažný.

Vrbovka úzkolistá

Vrbovka úzkolistá je tiež nazývaná aj ako málokvetá. V domácej medicíne sa vrbovka používa na upokojenie žalúdka a čriev. Má protizápalové a mierne močopudné účinky, a tak vám vrbovka môže pomôcť „zahnať“ zápaly močových ciest a obličiek.

Vrbovka bola spopularizovaná ako liek pri ochoreniach prostaty, ale páni s ťažkosťami by ju mali užívať až odbornej prehliadke a po dohovore s lekárom.

Kvet bazy čiernej

Keď je doma v zásobách sušená baza, je napoly vyhraté, čo sa týka liečby bylinkami a korením. Je známe, že odvar zo sušených kvetov bazy čiernej pomáha pri chorobách z prechladnutia, je potopudný, močopudný, znižuje teplotu, rozpúšťa hlien a upokojuje kašeľ.

Pridáme ešte jednu malú pripomienku, že baza čierna pomôže aj upokojiť zažívací trakt a uvoľní zápchu.

Kvet ďateliny lúčnej

Sušené paličky ďateliny lúčnej nebývajú doma bežne medzi bylinkami a korením (ak práve nepatríte medzi „babky bylinkárky“ alebo netrpíme špecifickými chorobami).

Čaj z ďatelinového kvetu je však veľkým pomocníkom pri črevných kataroch, črevnej kolike, tlmí pocity na zvracanie, zastavuje hnačky.

Pôsobí dezinfekčne a je vhodný ako nápoj pri diéte naordinovanej pre liečbu zažívacích ťažkostí. Ďatelina „čistí krv“ a používa sa pri detoxikačných kúrach.

Tipy ako sa liečiť bylinkami a korením

Túžobník veľmi príjemne vonia a možno ním zaromantizovať aj menej kvalitné víno alebo mlieko (treba ho lúhovať za studena).

Všetky uvedené bylinky a koreniny možno bežne kúpiť v lekárni, a to ako v kamennej, tak aj v internetovej.

Varovanie

Domáca liečba bylinkami a korením nie je bez konzultácie a explicitných schválení gynekológom vhodná pre tehotné ženy!

Ľudia trpiaci chronickými chorobami a ľudia dlhodobo užívajúci lieky by mali tiež bylinkové kúry konzultovať s lekárom (stačí si preventívne vopred urobiť zoznam vhodných bylín, netreba kvôli schváleniu bylinného čaju chodiť k lekárovi).

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button