Škola

Ako sa dostať na medicínu do Čiech?

Ako sa dostať na medicínu do ČiechNejeden z nás si iste spomenie na filmovú sériu „Básnikov“. Medicína – to je ušľachtilá práca, medzi ľuďmi už od praveku veľmi vážená. Štúdium medicíny ale prvákov mnohokrát prekvapí. Obvykle nečakajú toľko teórie. Úspešnosť uchádzačov u prijímačiek je zhruba od 18 do 26 percent. Šanca teda pre vás pomerne vysoká. Krok za krokom k prijatiu na štúdium na medicínu …

Príprava na prijímacie skúšky – Všeobecné lekárstvo

Štúdium medicíny aj samotná prax sú pre človeka veľmi náročné záležitosti. Nie inak tomu je už pri samotnej príprave k prijímačkám na vysokú školu. Nároky sú vysoké a uspieť môžu iba tí, ktorí prejavia skutočný záujem o štúdium a budú sa riadne pripravovať.

U prijímacích skúšok vás neminú otázky z najmenej populárnych predmetov na strednej škole – fyziky a chémie.

Záchranou a príjemným odľahčením sa pre uchádzačov o štúdium všeobecného lekárstva určite stane biológia, ktorá k medicíne neodmysliteľne patrí.

Precvičovacie otázky na medicínu

úspešné prijímačky na medicínuOkrem intenzívneho štúdia už na strednej škole sa odporúča si zaobstarať jednu z publikácií s otázkami, ktoré sa v prijímacích testoch na medicínu objavujú.

Tieto publikácie obsahujú testové otázky z chémie, fyziky a biológie, ktoré sú súčasťou prijímacích testov na lekárskych, farmaceutických, prírodovedných a veterinárnych fakultách.

Testy majú predovšetkým formu precvičovacích otázok z úvodu do odboru pre študentov, ktorí si chcú precvičiť už získané vedomosti, alebo získať prehľad o možnostiach zlepšenia.

Počas svojej prípravy na medicínu sa rozhodne obráťte na svojich kantorov na strednej škole, ktorí vám pomôžu s prípravou a pripravia vás na prijímacie skúšky.

Výber vysokej školy

Kde študovať medicínu a podobné odbory? Našťastie česká najprestížnejšia vysoká škola – Karlova univerzita – má 1. lekársku, 2. lekársku a 3. lekársku fakultu – študovať môžete na jednej z nich. Tým ale ponuka pre uchádzačov o vysokoškolské štúdium rozhodne nekončí.

Študovať môžete napríklad aj na Fakulte zdravotníckych štúdií Západočeskej univerzity v Plzni, Lekárskej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci alebo na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity.

Vysoká úroveň

Na školách prednášajú poprední českí odborníci a všetci majú pomerne vysokú úroveň a uznanie aj v zahraničí.

Často krát môžeme počas roka v televíznych novinách vidieť reportáže z významných lekárskych objavov práve na týchto školách. Podľa čoho sa teda pri výbere vysokej školy riadiť?

Deň otvorených dverí na vysokých školách

Rozhodne sa odporúča navštíviť Dni otvorených dverí a školu aj jej kantorov bližšie spoznať. Budete tak mať jedinečnú príležitosť sami porovnávať.

štúdium medicínyNehľaďte na náročnosť štúdia a nehľadajte školu, kde budete mať menej učenia. Medicína je o intenzívnom štúdiu a hodinách presedených v knižniciach, samoštúdium sa od študenta – neskôr lekára – navyše očakáva celoživotne. Neváhajte sa opýtať na praktické štúdium.

Veľkým úskalím českých univerzít je nedostatočná prax, na čo si študenti už dlhodobo sťažujú.

Dni otvorených dverí prebiehajú v decembri a januári. Pri výbere vysokej školy sa oplatí opýtať sa starších kolegov – kamarátov zo strednej školy či známych, ktorí už všeobecné lekárstvo študujú.

Pýtajte sa na ich spokojnosť, prednosti a negatíva ich štúdia. Ak takých známych známe, potom využite internet a diskusné fóra študentov.

Prihláška na medicínu

Už máte školu vybranú? Nechajte si zadné vrátka a podajte viac prihlášok na štúdium. Síce vás každá prihláška vyjde zhruba na 500 českých korún, zato si zvýšite šance sa na vysokú školu dostať.

Prijímacie skúšky na medicínu. Kedy a ako?

Prijímacie skúšky zvyčajne prebiehajú v júni, nie je to však pravidlo. Prijímačky zvyčajne prebiehajú z fyziky, chémie a biológie. K tomu budete musieť niekde absolvovať aj písomný test všeobecných predpokladov pre štúdium medicíny.

Bez prijímačiek sa máte šancu na vysokú školu takisto dostať, preto si pozorne prečítajte podmienky prijatia na webových stránkach škôl.

Obvykle potrebujete mať priemer do 1,2 na strednej škole, k tomu z fyziky, biológie a chémie v priebehu štúdia nemať horšiu známku ako 2. Prijímacie skúšky zvyčajne prebiehajú cez soboty, dobre sa na to pripravte.

Nedostal/a som sa na medicínu, čo teraz?

Rovnako ako uchádzači na medicínu, tak aj uchádzači o iné štúdium, aj tu máte príležitosť podať odvolanie kvôli neprijatiu na štúdium. Odvolanie musí byť dôvodné – tzn. že ste objavili nejaké chyby v testoch alebo pri sčítaní bodov.

Pripojte svoj motivačný list, kde objasníte, prečo chcete študovať medicínu, poukážte na svoju prípadnú publikačnú činnosť a úspechy v súťažiach.

List zašlite doporučene dekanovi. Ďalšou možnosťou je nultý ročník, ak taký variant škola ponúka. Vy si za prvý rok štúdia zaplatíte, ale budete študovať spolu s ostatnými študentmi, ktorí boli na rozdiel od vás u prijímačiek úspešní. Poslednou šancou je pomaturitné štúdium u nejakej agentúry.

Prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button