Recepty

Ako pripraviť východočeské fašiangové šišky?

ako na fašiangové šiškyDnes sme si pre vás pripravili recept na fašiangové šišky na Východočeský spôsob. Pochod maškarného sprievodu a vyprážané východočeské fašiangové šišky, ktorými gazdiná tieto „maškarády“ hostí – to sú najtypickejšie atribúty konca fašiangov. Ale aká je súvislosť medzi UNESCO, maškarádami a šiškami? Ponúkame Vám na to vysvetlenie, ale hlavne recept na úžasné východočeské fašiangové šišky, ktoré sa tradične robia na vidieku.

Čo je potrebné na východočeské fašiangové šišky:

  • 600g hladkej múky
  • recept na fašiangové šišky450ml mlieka
  • 42g droždia (celý balík)
  • 3 žĺtka
  • 2 lyžice rumu
  • 40g masla
  • 50g cukru
  • pol lyžičky soli
  • kôru a šťavu z polovice citróna
  • 250g slivkového lekváru
  • 2 lyžice rumu
  • pol hviezdičky badiánu
  • olej na vyprážanie
  • práškový cukor s vanilkou na posypanie

Východočeské fašiangové šišky a ich história

Tradíciu fašiangov asi netreba zmieňovať, kto ju nepozná, môže si ju vyhľadať na internete. Avšak stojí za pripomenutie to, že české fašiangy dobyli svet.

Dedinské maškarné obchôdzky a masky z Hlinecka (okres Chrudim, Pardubický kraj) boli pre svoj po stáročia udržiavaný svojráz koncom roka 2010 zapísané do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva organizácie UNESCO. A čím sú maškary pri obchôdzke uctené?

Vyprážanými šiškami! „Pečte šišky a koláče, k tomu pohár piva,“ spievali „Maškarády“ v Hlinecku už v 19. storočí.

východočeské fašiangové šiškyVýchodočeské fašiangové šišky pripravené podľa našich prababičiek sú pečivo, nad ktorým musia všetkým nutričným špecialistom hrôzou vstávať vlasy.

Našťastie sa pečú len raz do roka.

Prababičky na nich nešetrili – šišky sa predsa ponúkali maškarnému sprievodu, a to by bolo, aby sa na takýchto šiškách šetrilo! Hovorilo by sa o tom celý rok.

Vidiecké šišky voňali rumom, badiánom a vanilkou. Nebolo zvykom šišky vykrajovať – ​​balili sa ako buchty a potom sa zaoblili. Je zaujímavé, že aj v domácnostiach, kde sa všetko smažilo na masti (pretože jej bolo dosť, najmä v šiškách), sa na fašiangové šišky kupoval drahý olej.

Šišky boli niečo mimoriadne, preto si zaslúžili olej. Mimochodom, aj Tereza Nováková, ktorej román Drašar sa odohráva aj na Hlinecku, spomína pečivo vyprážané na oleji ako mimoriadnu lahôdku.

Postup prípravy východočeských fašiangových šišiek krok po kroku

Do vyššej šalátovej nádoby dáte tri žĺtka, 50 gramov cukru, 40 gramov masla alebo rastlinného masla, dve poctivé lyžice rumu a šťavy a ostrúhanú kôru z polovice citróna. V hrnčeku zohrejete 250ml mlieka, rozdrobíte v ňom balíček droždia, pridáte lyžicu múky, lyžicu cukru a rozmiešate.

príprava fašiangových šišiekKým kvasí kvások, odvážte si 600 gramov hladkej múky (v pohári odoberiete a dáte ho bokom).

Múku preosejete, aby sa prevzdušnila a rozmiešate v nej pol čajovej lyžičky soli. Žĺtka s maslom a rumom vyšľaháte do peny.

Potom pozvoľna primiešavate pre-osiatu múku a kvások. Začnite miesiť cesto, do ktorého po častiach prilejete ešte asi dve deci vlažného mlieka. Vypracujte mäkké hladké cesto.

Poprášite ho troškou odobratej múky, prikryjete utierkou a dáte ho asi na pol hodiny kysnúť.

Fašiangové šišky sa na východočeskom vidieku plnili slivkovým lekvárom. Stuhnutý lekvár sa pred použitím rozmiešal s trochou rumu a okorenil sa badiánom. Než cesto vykysne, pripravíte si plnku z 250 gramov slivkového lekváru, dvoch lyžíc rumu (tuzemský rum) a troškou roztlčeného badiánu. Neprisladzujte ho.

Ako spracovať cesto na východočeské fašiangové šišky

Kysnuté cesto preklopíte na doske posypanej múkou. Rozdelíte ho na tri časti a vyvaľkáte z nich dlhšie hrubšie valčeky. Z nich nakrájate rovnako veľké kúsky. Pretože je cesto pomerne mäkké, pri práci ho podsypávajte zvyškom odloženej múky.

Z kúskov cesta si vytvarujete guľky, tie od stredu začnete vyťahovať, aby sa Vám zaguľatili, ale tak, aby cesto v strede zostalo silnejšie ako na okrajoch.

fašiangové šiškyNa stred položíte lyžičku lekváru a okraje veľmi starostlivo spojíte (ako keď robíte buchty). Rukou ich zaguľatíte a položíte na tácku, ktorú ste predtým posypali múkou. Naplnené šišky necháte ešte desať minút kysnúť.

V hrnci (s hrubými stenami) si rozohrejete väčšie množstvo oleja. Vrstva oleja musí byť asi tak vysoká, ako sú vysoké kysnuté šišky.

Teplotu oleja skontrolujete hodením kúsku cesta do hrnca – keď olej okolo neho začne peniť, je dosť rozpálený. Potom plochou naberačkou rýchlo vložíte šišky do hrnca a priklopíte ho pokrievkou.

Od šišiek neodchádzajte, ich vyprážanie je pomerne rýchle. Asi po dvoch minútach pokrievku odklopte a jednu šišku kontrolne prevráťte. Ak má zlatohnedú farbu, rýchlo otočíte všetky ostatné. Používajte pri tom obracačku, nepichajte do nich. Z druhej strany už šišky vyprážajte bez pokrievky.

Zdobenie fašiangových šišiek

Smažené východočeské fašiangové šišky odkladajte na drôtenú podložku (v minulosti boli v dedine bežné, sušili sa na nich v rúre ale aj na okraji platne rôzne potraviny alebo ovocie). Môžete použiť aj väčšie drôtené sito. Ak nemáte ani to, vyložíte tácku papierovými obrúskami alebo utierkami a šišky kladiete na ne, aby prebytočný tuk vysali.

ako pripraviť fašiangové šiškyDo vriaceho tuku rýchlo vložíte ďalšiu várku šišiek a rovnako ich usmažíte. Pretože je v ceste rum, šišky nasakujú príliš veľa tuku, takže ho v hrnci moc neubudlo.

Ak ale pred poslednou várkou chcete trochu oleja pridať, prilejte olej, zohrejte ho a až potom vložte šišky (neprilievajte studený olej počas vyprážania).

Východočeské fašiangové šišky sa ešte horúce obaľovali v práškovom cukre s vanilkou. V súčasnej dobe by nám to asi pripadalo až príliš sladké. Preto nám postačí šišky len pocukrovať cukorničkou (alebo cukrom v čajovom sitku). Ale ak chcete spoznať autentickú chuť, pár ich obaliť môžete.

Na záver stačí popriať už len dobrú chuť!

Východočeské fašiangové šišky podľa tohto receptu majú jemne chrumkavú tenučkú kôrku, pod ktorou je cesto ľahké ako páperie. Keď jednu ochutnáte, ruka už automaticky siaha po ďalšej a ďalšej… A keď misa s fašiangovými šiškami zmizne, pochopíte, prečo po fašiangovom utorku nasledovala „škaredá streda“, ktorou sa začína šesťtýždňový pôst.

Svojráznosť maškarných sprievodoch je v Hlinecku po mnoho pokolení spontánne zachovávaná (Pardubický kraj, juhovýchod okresu Chrudim). Maškary majú svoju presne danú podobu a vopred určenú úlohu v sprievode.

Obyvatelia dedín (Hamry, Studnice, Vortová) používajú na výrobu maškarných prevlekov tradičný materiál (napríklad slamu). „Maškarádam“ ponechávajú po generácie predávané mená: strakatý (laufr) so žienkou, Turci, rás s kobylou, slamník, kominár, medvediar s medveďom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button