Recepty

Ako pripraviť slivkové čátní?

slivkové čátníSlivkové čátní povýši aj celkom obyčajné jedlo na pochúťku. Táto exotická slivková delikatesa, ktorá sa však už u nás „zabývala“, sa síce najlepšie hodí k pokrmom s ryžou, no môžeme ju podávať aj k iným pokrmom. Každý kuchár či kuchárka pripravuje slivkové čatní viac menej po svojom. Ponúkame jeden z mnohých receptov, ako slivkové čatní pripraviť, a to vo veľmi pikantnej a ostrej variante.

Čo je na slivkové čátní potrebné:

  • slivky
  • zelenina (podľa chuti, po prípade podľa návodu)
  • korenie
  • ocot, soľ, cukor
  • vybavená kuchyňa
  • malé zaváracie fľaše (džemové)

Čo to vlastne slivkové čatní je?

pripraviť slivkové čátníČatní (niekedy sa používa aj výraz z angličtiny „chutney“) je pôvodom indická ostrá pochutina z ovocia, zeleniny a korenia.

Mohli by sme ju zaradiť napríklad k prílohám podobného typu, ako je horčica či kečup alebo ešte v širšom merítku k dochucovacím omáčkam (tatárska, holandská omáčka…). Slivkové čatní má ostrú sladkokyslú a korenistú chuť. Pojedá sa preto len v malom množstve.

Orientálna chuť čatní

Labužníkom nezáleží toľko na množstve ako na pestrosti a zaujímavosti chutí. V prípade čatní to znamená, že je lepšie mať menšie množstvo rôzne chutiacich čatní, než plnú pivnicu len jedného druhu.

Preto sa oplatí urobiť slivkové čatní aj z pomerne malého množstva sliviek. Na odrode pritom príliš nezáleží.

Postup prípravy slivkového čatní krok po kroku

2 kilogramy sliviek umyjeme pod tečúcou vodou, necháme odkvapkať. Potom ich vykôstkujeme. Nevadí, ak sú medzi nimi ešte nie celkom zrelé plody, ale už musia mať trochu farby. Keď slivky nejdú rozpoliť, pomôžeme si malým ostrým nožíkom a odrezávame dužinu sliviek v malých výsekoch (smerom ku kôstke). Slivky nakrájame na prúžky.

Olúpeme a opláchneme pol kilogramu cibule, to sú asi štyri stredne veľké cibule. Stačí obyčajná biela kuchynská cibuľa. Celkom efektívne tak môžeme zužitkovať vyradenú cibuľu.

4 nie celkom zrelé, ale už červenajúce paradajky nasekáme na kúsky. Keď nemáme nezrelé, môžeme použiť aj červené, ale mali by byť tvrdé.

Olúpeme pol hlavičky cesnaku a strúčiky nakrájame na plátky. Nemusia byť príliš tenké. Prípadne je možné použiť aj sušený cesnak.

pripraviť slivkové čátníDo kastróla nalejeme 1 deciliter vody.

Pridáme slivky a ostatnú zeleninu, zarovnanú polievkovú lyžicu soli, 150 mililitrov 8-percentného octu, pol čajovej lyžičky mletého nového korenia (alebo zarovnanú lyžicu celých guľôčok, ktoré sme umleli alebo podrtili nahrubo), pol čajovej lyžičky mletého čierneho korenia (alebo zarovnanú lyžicu celých guličiek, ktoré rozdrvíme nahrubo), polievkovú lyžicu mletého zázvoru a pol čajovej lyžičky ostrej papriky (alebo štvrť kávovej lyžičky čili), 4 rozdrvené klinčeky a pol lyžičky mletej škorice.

Zmes s korením dusíme pri nízkej teplote (aby sa nepripálila). Neprikrývame pokrievkou, aby sa stále odparovala prebytočná tekutina.

Asi po 20 až 30 minútach (podľa druhu surovín) odstavíme a primiešame 200 gramov práškového cukru.

čátníRozmiešame, ochutnáme a prípadne dochutíme. Počítajme s tým, že keď sa slivkové čatní rozleží, jeho ostrosť sa zjemní, preto nie je potrebné sa pri dochucovaní mierniť.

Hotovým produktom naplníme malé zaváracie fľašky. Čátní na záver sterilizujeme obvyklým spôsobom. Alebo môžeme do vyparených pohárov nalievať slivkové čatní ešte horúce, a potom poháre prevrátiť na viečko.

V takom prípade je ale treba pridaný cukor prevariť, čo je chúlostivá operácia – je nutné miešať, aby sa cukor nepripálil a pri tom dávať pozor, aby nás horúca striekajúca hmota neoparila. Prečítajte si aj články Ako sušiť slivky a Ako na zaváranie sliviek.

Tip na servírovanie čatní

Slivkové čátní sa podáva najmä  k ryži s mäsom, k mäsovému a zeleninovému rizotu, k slaným vaječným omeletám a iným pokrmom zo smažených vajec.

Čatní sa svojou podstatou príliš nehodí k zemiakom, ale niekomu chutí aj k hranolkám či americkým zemiakom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button