Úvod / Ako liečiť / Ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom?

Ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom?

ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťomNávod ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom. Tiež sa obávate kliešťovej encefalitídy či lymskej boreliózy? Nie ste zaočkovaní a premýšľate, ako sa kliešťom ubrániť? Radi chodíte na prechádzky do lesa, parku alebo len tak polihujete v tráve pri vode, ale bojíte sa, že sa na vás prichytí infikovaný kliešť? Nechcete utrácať peniaze za drahé repelenty? Radi vám s touto ťažkosťou pomôžeme. Prinášame vám návod na prípravu úplne účinnej tinktúry proti kliešťom. Postup prípravy tinktúry je veľmi jednoduchý a rýchly. Pripravená tinktúra vám vydrží veľmi dlho a ochráni celú vašu rodinu. Poďme si teda tinktúru spoločne vyrobiť.


Čo budete potrebovať ak si chcete urobiť domácu tinktúru proti kliešťom

Ak chceme pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom budeme potrebovať 1 vrecúško rozmarínu, 1 lyžicu bieleho vínneho octu a 1 liter vody.

Príprava

Najprv si privedieme k varu liter vody. Až nám voda prejde varom, odstavíme ju a prisypeme vrecúško rozmarínu. Takto pripravený odvar necháme dostatočne vychladnúť.

Počas chladnutia sa nám rozmarín dobre vylúhuje a uvoľní do tinktúry potrebné aromatické látky.

Po vychladnutí odvar scedíme a pridáme jednu lyžicu bieleho vínneho octu. Pripravenú tinktúru uchovávame v chladničke.


Použitie

Najideálnejšie je, naliať tinktúru do fľaše s rozprašovačom. Môžeme potom jednoducho tinktúrou postriekať odev či holé telo. Tento kliešte odpudzujúci odvar môžete použiť pred vychádzkou do lesa, do parku, na záhradu, na chate alebo napríklad k vode. Prajeme vám pokojné výlety a relaxovanie bez obáv z kliešťov.

Mýty o kliešťoch

tinktúra na kliešteKliešte žijú v lese, najčastejšie na stromoch – Ani náhodou, kliešte sa vyskytujú do výšky maximálne meter a pol nad zemou a zvyčajne vo vysokej tráve.

Najdôležitejšie je kliešťa vydezinfikovať a nie hneď ho vyberať – nie. Čím dlhšie je kliešť zahryznutý, tým sa zvyšuje riziko prenosu infekcie a nakazenia. Vybrať sa musí okamžite, najneskôr do 48 hodín. 

Kliešťa je najlepšie udusiť – Nie. Odborníci sú skeptickí, čo sa týka natierania olejom, krémom a podobne. Kliešť totiž v strese vyvrhne svoj obsah do nášho tela. Oblasť prisatia kliešťa preto radšej vydezinfikujte a s kliešťom netočte, ale ním mykajte, kým sa neuvoľní. Následne oblasť ešte raz vydezinfikujte.

Okamžite spoznáme, či nás kliešť nakazil – nie. Vhodné je preto približne mesiac po odstránení kliešťa sledovať, či nemáme príznaky podobné chrípke. V takom prípade je vhodné vyhľadať lekára a informovať ho o kliešťovi.

Prečítajte si aj články:


Ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom?
4.9 (98.86%) 35 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

domáce tekuté mydlo

Ako vyrobiť domáce tekuté mydlo?

Návod ako si vyrobiť domáce tekuté mydlo. Tekuté mydlá v posledných rokoch v domácnostiach vytláčajú …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.