Recepty

Ako pripraviť domáci žihľavový sirup?

domáci žihľavový sirupRecept na domáci žihľavový sirup. Teraz na jar je najvhodnejší čas na zber mladej žihľavy. Žihľava sa výborne hodí na jarnú vitamínovú a očistnú kúru. Môže sa zbierať po celý rok, ale mladé výhonky zbierané najneskôr do polovice mája sú najlepšie. Rastlina je naštartovaná k rastu a obsahuje najväčšie množstvo zdraviu prospešných látok. Bylinkári považujú žihľavu za výborný rastlinný liek. Poďme si teda ukázať ako sa dá z mladej žihľavy vyčarovať domáci žihľavový sirup.

Čo budete potrebovať na domáci žihľavový sirup:

  • 450 g vrcholových výhonkov žihľavy dvojdomej
  • 1 bio citrón alebo pomaranč
  • 2 kávové lyžičky kyseliny citrónovej
  • 1,5 l vody
  • asi 1,3 kg cukru

Žihľava dvojdomá

Žihľava je močopudná, odhlieňuje, zlepšuje krvný obraz, čistí krv, podporuje tvorbu červených krviniek a zlepšuje peristaltiku čriev. Obsahuje vápnik, železo, sodík, kremík, vitamíny K, E, D, B2 a C, ktorého má 2x viac ako citróny.

Ďalej obsahuje kyselinu mravčiu a kyselinu kremičitú, ktorá zvyšuje elastickosť ciev. Vymenovanie nezahŕňa všetky látky obsiahnuté v žihľave, je ich oveľa viac.

Bylinu na výrobu sirupu zbierajte v čistom prostredí a dbajte, aby nebola napadnutá škodcami.

Výroba domáceho žihľavového sirupu krok za krokom

recept na domáci žihľavový sirupUmytý a pokrájaný citrón, aj s prípadnými kôstkami, zalejte vodou a 10 minút povarte. Žihľavu pod tečúcou vodou poriadne opláchnite a dajte do nerezovej alebo sklenenej misy.

Zalejte zvarenou vodou s citrónom. Voda nesmie byť vriacou, nechajte ju ľahko vychladnúť. Asi 5 minút na vychladnutie stačí.

Zaťažte napríklad plochým tanierom, aby bola všetka žihľava ponorená a nechajte stáť 24 hodín.

Príprava odvaru zo žihľavy na varenie

Druhý deň žihľavu sceďte cez plátno alebo papierový filter. Zvyšky zachytené na plátne alebo filtračnom papieri ešte vytlačte a zvážte výslednú kvapalinu. Pridajte 2 kávové lyžičky kyseliny citrónovej a cukor. Na 1,5 l nálevu by malo prísť aspoň 1,3 kg cukru.

Do sirupu sa nepridávajú chemické konzervačné látky a preto také množstvo cukru. Cukor je v dostatočnej koncentrácii sám o sebe konzervantom.

Namiesto bieleho cukru môžete použiť hnedý cukor. Pri jeho výrobe sa nepoužíva rafinácia a bielenie a vďaka tomu si zachováva veľa dôležitých minerálov a iných cenných látok.

Ako variť domáci žihľavový sirup

žihľavaŠťavu zahrievajte a miešajte, aby sa rozpustil cukor. Zbierajte popri tom penu, ktorá sa tvorí.

Zahrievajte dostatočne dlho, ale dávajte pozor, aby ste udržali teplotu pod bodom varu. Cukor musíte naozaj dôkladne rozpustiť, preto buďte trpezliví.

Potom už len nalievajte do fliaš a uskladnite. Pre istotu môžeme sterilizovať pri 80 stupňoch.

Pokiaľ ste ale dodržali recept a naozaj dali dostatočné množstvo cukru, sirup sa nepokazí.

Užívajte ako sirup do vody, na sladenie čaju, alebo až 3x denne jednu polievkovú lyžicu ako prevenciu a na posilnenie zdravia. Prajeme, nech sa výroba sirupu vydarí!

Tipy

Niekto nemá rád žihľavovú vôňu. Netýrajte ho a pridajte mu do sirupu kúsok celej škorice alebo vanilkový struk, sirupu to nijak neublíži.

Varovanie

Na trhanie a prácu s žihľavou odporúčame silné rukavice. Môže vás totiž popŕhliť aj cez chirurgické latexové rukavice (tie sú tenké)!

Žihľava by sa nemala užívať dlhodobo.

Užitie bylín odporúčame konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, obzvlášť potom ak užívate nejaké lieky.

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza odbornú odbornú lekársku starostlivosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button