Právo

Ako postupovať pri reklamácii obuvi?

Súhlas o reklamácii obuviReklamácia obuvi, tak ako aj iný tovar na reklamáciu, patrí k najčastejším reklamáciám vôbec. Zákazníci sa ale často mylne domnievajú, že opotrebenie obuvi je dôvodom na reklamáciu. Ako úspešne reklamovať topánky a ako správne v reklamácii postupovať? Za akých okolností pri reklamácii obuvi neuspejete?

Pri reklamácii obuvi sa zvažuje v prvom rade jej záručný list!

Pri nákupe obuvi uzatvárate s predajcom kúpnu zmluvu. Zmluva je uzatvorená tzv. mlčky – zaplatením kúpnej ceny a prevzatím veci, nemusí teda mať písomnú formu.

Čo to znamená? V momente, kedy topánky zaplatíte, automaticky s predajcom uzatvárate zmluvu.

V záručnej dobe využívate zodpovednosti predajcu obuvi za chyby, ktoré sa vyskytli po predaji. Nemožno teda reklamovať obuv, ktorá bola nevhodne používaná. Napr. vychádzkovú obuv nemožno používať na športovanie von alebo ako halovú obuv.

Ako pristúpiť k reklamácii obuviTreba sa riadiť pribalenými inštrukciami, ako sa o obuv vhodne starať. Životnosť obuvi závisí na starostlivosti, ktorú jej venujete.

Medzi oprávnené reklamácie spôsobené chybou materiálu patrí napríklad rozlepenie zvršku a spodku obuvi, popraskané šitie na zvršku obuvi, prasknuté podošvy, upadnutie podpätku, roztrhnutá stielka obuvi a pod.

Treba však zhodnotiť mieru vlastného zavinenia.

Ak zistíte nejaký problém, okamžite kontaktujte predajcu. Pamätajte, že na chyby spôsobené bežným opotrebovaním sa záruka nevzťahuje.

O reklamácii obuvi rozhoduje predajca

Ako zreklamovať topánkyPreukážte predajcovi, že ste obuv kúpili práve u neho. Nemusí to ale nutne byť účtenka (paragon). Ak ste platili kartou,ako to býva pri nákupe cez e-shop, stačí potvrdenie o tejto transakcii.

Na reklamáciu nepotrebujete dokonca ani krabicu. Reklamovaná obuv ale musí byť riadne očistená, suchá a hygienicky nezávadná.

S predajcom spíšte protokol o reklamácii obuvi. Do protokolu zapíšte predmet reklamácie. Predajca reklamáciu vybavuje do 30 dní.

Ak je reklamácia uznaná ako oprávnená, dostanete späť obuv, na ktorej je chyba odstránená, popr. ak nemožno opravu urobiť, vrátia sa vám peniaze alebo dôjde k výmene tovaru.

Nakupujte len kvalitné topánky u solídnych a osvedčených predajcov obuvi.

Tipy ako reklamovať obuv

30-dňovú lehotu reklamácie nesmie predajca predĺžiť. Pokiaľ ju nedodrží, máte právo požadovať výmenu obuvi za bezchybnú alebo odstúpiť od zmluvy, a to bez ohľadu na prípadný ďalší výsledok reklamačného konania.

Reklamáciu nemusíte uplatňovať priamo v konkrétnej predajni, ale v ktorejkoľvek prevádzke predajcu.

Pokiaľ sa vada obuvi objaví do 6 mesiacov od kúpi tovaru, máte právo si vybrať spôsob vybavenia reklamácie: opravu, výmenu veci – a ak by táto voľba nebola možná, tak máte právo na odstúpenie od zmluvy alebo na primeranú zľavu.

Varovanie pri reklamácii obuvi

O tom, či bolo opotrebovanie spôsobené bežným používaním alebo nízkou kvalitou topánok, musí bohužiaľ v sporných prípadoch rozhodovať súd, spravidla na základe znaleckého posudku.

Protokol o reklamácii vždy spíšte písomne, nikdy sa neuspokojte len s ústnou dohodou.

Podobné články

1 komentár

  1. dobrý deň,mne sa stála taká vec…Kupila som svojmu 9 mesačnemu synovi topánky v aprili o nieco vacsie (18)a teraz som si vsimla ze su mu uz tesne tak som sla do zdravot.p.kupit vacsie.Po prineseni domov mi manzel hovori,ze preco som mu kupila tu istu velkost a ja ze to nie je mozne.A bola to pravda…Jedna bola vacsia a druha mensia a ja som si to vobec nevsimlachcem sa opytat, sú ešte v zaruke,viem to reklamovat? Vrátia mi peniaze?Nakolko aj tie druhe co com kupila su mu samozrejme malé tak musím vymenit.Dakujem

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button