Záhrada

Ako pestovať vres?

vresy pestovanieKeď začne kvitnúť vres, je to známkou blížiacej sa jesene. Jeho krásne kvety ozdobujú nielen záhrady, ale aj mnohé balkóny. Ide o veľmi nenáročnú rastlinu, ktorej pestovanie zvládne aj úplný začiatočník. Stačí si len vybrať farebnú odrodu, ktorá vám pri správnej starostlivosti bude robiť radosť niekoľko rokov. A ako ho pestovať?

Vres obyčajný

vonkajši kvetinacVres obyčajný je nízky ker, asi 20-50cm vysoký, ktorý rastie v celej severnej Európe. Vo voľnej prírode ho nájdete na horských lúkach, na okrajoch lesov, ale aj na skalách.

Kvitne od konca leta do neskorej jesene drobnými zvončekovitými kvetmi ružovej farby. Ide o veľmi odolnú rastlinu, ktorá dobre znáša mráz i sneh.

Rastie v kyslej pôde, ale nie je náročný na živiny.

Dnes sa stretávame s veľkým množstvom druhov, s kvetmi v odtieňoch ružovej a červenej, ale aj s bielymi kvetmi.

Pestovanie v kvetináči

Ak si chcete vyzdobiť váš balkón, tak vres je ideálnou rastlinou do kvetináča alebo do okrasných vonkajších nádob. Stačí zvoliť správnu zeminu a pravidelne ho zalievať.

Je dobré, aby na dne kvetináča bola drenážna vrstva, ktorá bude prepúšťať vodu. Na internete nájdete rôzne záhradné kvetináče za veľmi výhodné ceny.

Výsadba vresu

Vysádza sa na jar alebo na jeseň. Veľmi dobre si rozmyslite, kam ho chcete zasadiť, presádzanie totiž znáša veľmi zle a je lepšie ho umiestniť na finálne stanovisko hneď na prvýkrát.

vres v kvetináčiTáto rastlina potrebuje k svojmu rastu kyslú pôdu a slnko, aby krásne rozkvitol.

Keď si kupujete sadenice, vyberajte také, ktoré sú celé zelené aj pri zemi. Pokiaľ nie je vres pravidelne zastrihávaný, dochádza k oprchávaniu vetvičiek a tie už znova neobdrastú.

Rastliny vysádzajte do zmesi rašeliny, piesku a záhradnej zeminy.

Ak sadíte do kvetináčov, môžete tiež kúpiť špeciálny substrát pre vresoviskové rastliny alebo rododendrony a azalky. Saďte s rozostupmi asi 20 centimetrov. Rastliny môžete zasypať mulčovacou kôrou, kde vynikne ich krása.

Výborne sa dopĺňa s rododendronmi, azalkami, ihličnanmi, ale aj vysokou trávou. Dobre sa k nemu hodí aj brečtan alebo zimozeleň.

Pestovanie vresu
ako pestovať vres

Je to vcelku nenáročná rastlina, ktorá nepotrebuje skoro žiadnu starostlivosť. Je potrebné ho zalievať, ale len mierne, a podľa potreby ho môžete pohnojiť hnojivom pre rododendrony alebo vresoviskové rastliny.

Hnojivo by rozhodne nemalo obsahovať vápnik, ktorý vres nemá rád. Zalievajte aj v zime, vždy len v čase odmäku.

Pravidelné zastrihávanie vresu

Aby vám každý rok pekne kvitol, je potrebné ho vždy po odkvitnutí ostrihať. Neskoro na jeseň ho skráťte asi o jednu tretinu.

Raz za tri až štyri roky môžete rastlinke dopriať omladzovací rez, po ktorom ju prihnojte hnojivom.

Prezimovanie

Aj keď je táto rastlina odolná voči snehu a mrazu, je lepšie mladé rastliny cez zimu prikryť čečinou, netkanou textíliou alebo mulčovacou kôrou. Ak máte vres v kvetináči, obaľte kvetináč netkanou textíliou alebo ho obložte polystyrénom, aby ste zabránili vymrznutiu koreňov.

Pokiaľ sa o vres budete dobre starať, vydrží vám v záhradke až 15 rokov.

Keď vres nejako pekne skombinujete so záhradnými dekoráciami tak vám vašu záhradu budú závidieť všetci susedia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button