Záhrada

Ako pestovať vavrín?

ako pestovať vavrínPestovať vavrín, alebo aj bobkový list je dôležité, pretože tvoria dôležitú súčasť našej kuchyne. V Stredozemí rastie úplne divoko, často aj v priekopách pri ceste. Na Slovensku zvyknú ľudia pestovať vavrín často v skleníkoch alebo aj v dizajnových nádobách, tie potom zdobia haly mnohých reštaurácií, ául hotelov a divadiel. Aj keď pestovanie vavrínu v našich podmienkach sa môže na prvý dojem zdať ako nie práve najlepší nápad, v skutočnosti jeho pestovanie nie je nijako náročné. Pestovať vavrín zo semien je možné dokonca počas celého roka.

Čo je potrebné, ak chcete pestovať vavrín:

  • nádobu
  • zeminu
  • slnečné stanovište
  • hnojivo
  • vodu
  • kanvupestovanie vavrínu
  • rozprašovač

Čo by ste v prvom rade o vavríne mali vedieť?

Vavrín nie je mrazuvzdorný, a preto ho musíte pestovať v nádobách, ktoré na zimu zazimujete.

Vonku ho môžete mať cca odvtedy, kedy by už teplota nemala klesnúť pod 15°C.

Pestovanie vavrínu zo semien

Pestovanie vavrínu zo semien je náročné, ale nie je nereálne. Vavrín potrebuje mať po niekoľko mesiacov trvalú teplotu 21 stupňov. Jednoduchšou cestou je, ak si rastlinu kúpite ako sadenicu.

Semená vavrínu saďte 2 až 3 cm hlboko do pôdy. Rastline sa darí na slnečnom mieste, s teplotou medzi 21° až 28°C. Klíčenie semien trvá zvyčajne 6 týždňov.

Umiestnenie

pestovať vavrínVavrín postavte tam, kde na neho bude svietiť slniečko, nie však do prievanu. V lete bobkový list môžete postaviť na parapet, terasu, balkón alebo záhradu.

Pre vavrín je veľmi dôležitá skladba zeminy, potrebuje totiž kvalitnú drenáž. Substrát vytvorte zmiešaním 2 dielov ťažkej drnovky, 1 dielu prehnojenej zeminy, 1 dielu listovky a ½ dielu piesku.

Ak budete vavrín pestovať iba v interiéri, nepotrebuje tak výdatnú zálievku, ako v tom prípade, keď ho máte vonku. Cez leto vavrín zalievajte pravidelne stredne výdatnou zálievkou.

V zime vavrín príliš nezalievajte. V obdobiach sucha a veľkých horúčav bobkový list zalievajte každý deň. Vavrín potrebuje tiež vysokú vlhkosť, a preto ho pravidelne postrekujte rozprašovačom.

Hnojenie

Rastlinu hnojte pravidelne od marca do augusta (vždy raz za štrnásť dní) roztokom 0,2-0,3% plného hnojiva. Nezabudnite tiež kríku dodávať dusík a draslík.

Strihanie a tvarovanie

Ker pravidelne zastrihávajte a tvarujte, získate tak nielen pekný tvar, ale tiež sa vám zahustí. Vavrín presádzajte vždy raz za niekoľko rokov (vždy na jar) ideálne do drevených nádob, ktoré vavrínu najviac vyhovujú.

Množenie

Na jar alebo v septembri sa vavrín rozmnožuje vrcholovými rezmi. Takéto rezy vytvoríte šikmým čistým rezom. Každý rezeň vavrínu by pritom mal mať 3-6 listov.

Takéto výhony potom zapichnite na 6-8 týždňov do zeminy, kde vám pri teplote 22°C zakorenia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button