Záhrada

Ako pestovať šalviu lekársku?

ako si vypestovať šalviuPestovať šalviu je proces, ktorý sa k nám dostal z kláštorných záhrad v 9. storočí zo Stredomoria Malej Ázie. Šalvia lekárska a jej účinky sú obdivuhodné – znižuje vylučovanie potu, pôsobí protizápalovo a podporuje vylučovanie moču. Blahodarne pôsobí na mozog, nervovú sústavu, zlepšuje koncentráciu, pôsobí proti stresu a tlmí okrem iného starecké trasenie. Šalvia lekárska sa používa aj pri pľúcnych chorobách, chorobách žlčníka, pečene, žalúdka i obličiek a má dezinfekčné účinky. Má intenzívnu chuť, možno ju kuchynsky použiť najmä na ochutenie pokrmov z rýb, bravčového alebo baranieho mäsa. V staroslovanskej kuchyni bola šalvia dokonca používaná ako petržlenová vňať. Vypestovať si šalviu lekársku na záhrade alebo v kvetináči za oknom môžete aj vy.

Ako pestovať šalviu lekársku a jej podmienky pre rast

Šalvia lekárska nie je náročná bylina, dobre sa jej darí aj na suchých a na živiny chudobných pôdach. Potrebuje však suché, chránené a veľmi slnečné stanovište.

Najlepšie sa jej darí v ľahkých, kyprých, dobre priepustných, hlinito-piesočných pôdach.

Semená šalvie lekárskej

pestovať šalviuSemená šalvie lekárskej môžete kúpiť v obchode so semiačkami, v online predajniach aj v hobby marketoch.

Semená sa vysievajú od marca do pareniska, v máji a októbri do vonkajšieho prostredia. Semená šalvie sadíme do sponu 40×60 cm.

Možno ich zasadiť aj do kvetináča, substrát by ale nemal byť príliš výživný, rastline sa nemusí v takej pôde dariť.

Šalviu je možné množiť tiež trsmi, odnožami a stonkovými rezmi.

Starostlivosť o šalviu lekársku

ako pestovať šalviu domaKonce výhonkov šalvie často zaštipujeme, aby sme podporili kerovitý rast rastliny.

Pri odkvitnutí je dobré kvety ostrihať, aby sa rastlina nevysiľovala tvorbou semien.

Ak listy šalvie žltnú, značí to, že nemajú dostatok miesta pre korene. Rastlina zle znáša mrazy, na zimu šalviu prikryjeme čečinou.

Ak ju pestujeme v kvetináči, dbáme, aby mala dostatok svetla. Trs má životnosť zhruba 5 rokov, potom sa odporúča výhonky vymeniť.

Úroda šalvie

Od mája do júla zberáme lístky a vňať. Čerstvé listy šalvie môžeme zberať kedykoľvek, najlepšie ale je, ak lístky šalvie budete zbierať počas slnečných a suchých dní v poludnie, tesne pred rozkvetom. Vtedy obsahuje najviac éterických olejov. Celú vňať zberáme dvakrát do roka, odrežeme ju 10 cm nad zemou.

Listy usušíme, ideálne v teplotách do 30 až 35°C. Sušené šalviové lístky sú šedo-zelené, plstnaté a budia dojem, že sa „lepia“ k sebe. Chuť je príjemne aromatická, výrazná a horkastá a sťahujúca. Šalviu je možné aj mraziť v mikroténovom sáčku, konzervovať v oleji alebo octe.

Keď už vieme ako pestovať šalviu, ako ju aj využiť?

pestovanie šalvie lekárskejPoužitie šalvie je všestranné. Pre svoje liečivé účinky sa používa k vnútornému aj vonkajšiemu použitiu, má uplatnenie v kozmetike, kuchyni a všeobecne v domácnosti.

Pre vnútorné použitie sa šalvia podáva vo forme čaju.

Šalviový čaj použite pri zvýšenej potivosti, zažívacích problémoch, kŕčoch, chvení končatín, obrne, ochoreniach miechy, ochoreniach žliaz, chorej pečeni, nadúvaní, šalvia tiež odstraňuje poruchy v črevách a hnačku, prečisťuje krv, prispieva k posilneniu organizmu, zabraňuje záchvatom mŕtvice, upokojuje kašeľ a nádchu, odvádza hlieny z dychových orgánov a žalúdka, povzbudzuje chuť do jedla, napomáha tráveniu a znižuje tiež sekréciu mlieka, preto ju matky používajú pri odstavení dojčenia.

Na vonkajšie použitie sa šalvia užíva vo forme odvaru (pri zápaloch sliznice v ústach a krku, zápaloch mandlí, hnisaní zubov, krvácaní ďasien, uvoľnení zubov, astme, bronchiálnych kataroch), masti (uhryznutie hmyzom), obkladu (pri diabete, srdcovej slabosti a bolesti hlavy) alebo kúpeľa (napr. pre ľudí so slabými nervami a ženy s chorou dolnou časťou tela).

vypestujte si šalviu na záhradePre kozmetické účely šalviu lekársku využijete na oplachovanie vlasov pre stmavnutie šedivých vlasov alebo proti lupinám.

Je vhodná na naparovanie tváre, pretože pôsobí ako sťahujúca a čistiaca pleťová voda. So šalviou sa stretnete v mydlách, šampónoch či kúpeľňových prísadách.

V kuchyni nie je šalvia lekárska neznámy pojem. Prispieva totiž k tráveniu ostrých pokrmov, sladkých múčnikov a tukoch.

Ako korenie sa používa do plniek, v malých dávkach do mastných jedál z bravčového aj husieho mäsa, do klobás, k divočine, do morčacieho mäsa a k rybám, do zeleninových syrov, nátierok a nechýba ani ako prísada v korenených omáčkach.

Tipy a varovania, keď chcete pestovať šalviu

Ak si budete šalviovými listami potierať zuby, budete ich bieliť. Žuvanie listov šalvie odstraňuje tiež pach z úst, pridáva sa preto do zubných pást a ústnych vôd. Sušené listy šalvie vložte medzi posteľnú bielizeň. Odpudíte tak hmyz.

Silice obsiahnuté v extrakte šalvie lekárskej môžu vo vyšších dávkach vyvolať kŕče. Dodržujte preto predpísané dávkovanie. Šalvia sa tiež neodporúča tehotným ženám, pretože môže vyvolať sťahy maternice, a vhodná nie je ani pre dojčiace ženy, znižuje totiž tvorbu mlieka.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button