Záhrada

Ako pestovať pohánku?

Ako pestovať pohánkuPohánka je obilnina, ktorá je oceňovaná pre jej obsah rutínu, ktorý zvyšuje pružnosť cievnych a žilových stien. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a rozširuje cievy. Pohánku najčastejšie využívame na prípravu pohánkovej krupice, pohánku môžete v kuchyni využívať ako prílohu ku jedlám, ale môžete si z nej  uvariť aj liečivý čaj, vňať pohánky pridávame do polievok podobne ako vňaťové korenie. Zoznámte sa krok za krokom s pravidlami ako pestovať pohánku.

Návod ako správne pestovať pohánku

Semená pohánky vysievame v apríli a máji priamo do záhonu, do hĺbky 30-50 mm.

Pestovanie pohánkyOsivo pohánky sejeme do riadkov vo vzdialenosti 10 cm. pohánka sa môže sadiť aj na okraje záhonov, cestičiek a podobne.

Pohánka má veľmi nízke pestovateľské nároky. Je nenáročná na pôdu a jediné, čo neznáša, sú mrazy. Je teplomilná.

Vhodná pôda pre pohanku

PohánkaDarí sa jej najviac v stredne ťažkej hlinitej pôde ale poradí si aj v ľahšej hlinitopiesčitej pôde. Má rada pôdy chudobné na živiny. Je odolná voči škodcom a takisto chorobám.

Vegetačná doba pohánky kolíše podľa počasia a odrody medzi 80 až 120 dni.

Rastlina dorastá do výšky približne jedeného metra. Hlavným opeľovačom pohánky je včela medonosná. K dobrému výnosu potrebuje pohánka dostatok svetla.

Pri nedostatku svetla klesá výnosnosť úrody.

Úroda pohánky

Plodom pohánky je trojboká nažka, ktorá pripoína bukvicu. Farba nažky je striebristo sivá, hnedá, až fialovo čierna.

Pohánku zberáme na konci leta, nažky pohánky zberáme ručne. Pohánku je najlepšie uchovávať v chlade a v tme. Jej tvrdý a lesklý obal je potrebné pred použitím olúpať.

Mimochodom, pohánka sa v obchodoch často predáva lúpaná, ale nie je nad tým ako si ju vypestovať vlastnoručne doma v tej najlepšej kvalite.

Prečítajte si aj tieto články ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button