Záhrada

Ako pestovať orchideí?

ako pestovať orchideíOrchideí určite patria k najkrajším kvitnúcim rastlinám, ktoré môžete doma pestovať. Veľa ľudí si myslí, že je ich pestovanie zložité a že doma nikdy nebudú mať krásne kvitnúce rastliny. Orchidea pritom nie je nijako náročná a pri dodržaní niekoľkých pravidiel, nie je starostlivosť o túto rastlinu vôbec zložitá. Ako pestovať orchideí?

Orchidey

Orchidey sú exotické rastliny, ktoré pochádzajú z dažďových pralesov. Existuje veľké množstvo druhov a len niektoré sa hodia pre pestovanie v interiéri.

Vhodné sú napríklad druhy Paphiopedikum, Dendrobium alebo najznámejší Phalaenopsis, tento druh orchidei môže pri dobrej starostlivosti kvitnúť až 6 mesiacov.

Vhodné stanovište pre orchidei

Ideálnou teplotou pre orchidey je okolo 20°C a vlhkosť vzduchu medzi 50 a 75%. Rastliny potrebujú dostatok svetla, ale neznesú priame slnečné žiarenie, pretože by ich slnko spálilo.

Ideálnym stanoviskom je okno vedúce na východnú stranu. V zimných mesiacoch by nemala byť orchidea umiestnená nad radiátorom, kde prúdi teplý vzduch.

Orchideám sa najlepšie darí v priehľadných plastových kvetináčoch. Pretože prijímajú živiny svojimi koreňmi zo vzduchu, potrebujú vzdušný substrát, ktorý nie je príliš kyslý a neobsahuje príliš veľa živín.

Polievanie

červená orchideaOrchidea neznáša trvalo vlhkú zeminu, preto ich stačí polievať raz týždenne. Pri prílišnej zálievke dochádza ku hnitiu koreňov a následnému úhynu rastliny.

Orchidea neznáša tvrdú vodu, preto k zalievaniu používajte najlepšie dažďovú vodu alebo vodu z vodovodu, ktorú najprv prevaríte a necháte odstáť. Voda, ktorou zalievate by nemala byť príliš studená, taká voda rastlinám škodí.

Rosenie

Lepšie je rastlinu 2x denne rosiť tak, aby sa voda nezachytávala v lístkovom srdiečku. Inak by dochádzalo ku hnitiu listov.

Namáčanie koreňového balu vo vode

Miesto polievania je tiež možné raz týždenne vybrať rastlinu z kvetináča a koreňový bal ponoriť na 5-10 minút do vlažnej vody. Potom nechajte koreňový bal odkvapkať a vráťte ho späť do kvetináča na svoje miesto.

Hnojenie orchidei

pestovnaie orchideyOd jari do jesene je vhodné rastliny raz za 14 dní prihnojovať hnojivom na orchidey. To by malo obsahovať predovšetkým fosfor a draslík, ale nie vápnik.

Cez zimu rastliny nehnojte.

Presádzanie

Približne raz za rok, keď majú korene v kvetináči málo miesta, je potrebné orchideu presadiť. Použite taký kvetináč, do ktorého sa koreňový bal tak akurát vojde a zasypte ho substrátom určeným pre daný typ orchidey.

Orchidea po odkvitnutí

Keď orchidea odkvitne a stvol zostane zelený, zrežte ho asi 1 cm nad tretím očkom. Stvol znovu vyrastie a vykvitne. Ak stvol úplne uschol alebo už kvitol dvakrát, zrežte ho úplne dole. Rastlina si vytvorí úplne nový stvol, ktorý bude kvitnúť.

Nová rastlinka

Niekedy sa môže stať, že miesto pukov vyrazí na stvole zárodok novej rastlinky. Ak ju nechcete ďalej pestovať, odrežte ju, aby nevysiľoval rastlinu. Pokiaľ chcete vypestovať novú orchideu, nechajte zárodok rásť, pokiaľ nebude mať aspoň 3 listy a 3-4 korene dlhé asi 5 cm.

Potom rastlinku opatrne odrežte tak, že ponecháte na každej strane asi 1 cm stvolu pôvodnej rastliny a môžete ju zasadiť. Ďalej sa o ňu starajte ako o každú inú dospelú orchideu.

Ako vidíte, nie je na tom nič zložité, tak sa nebojte a pustite sa do pestovania orchideí aj vy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button