Záhrada

Ako pestovať medvedí cesnak?

ako pestovať medvedí cesnakNasledujúce riadky vám prezradia, ako si môžete doma vypestovať medvedí cesnak. Je to obľúbená jarná bylinka, ktorá síce rastie aj vo voľnej prírode, nemala by sa však trhať vo veľkom. Navyše v prírode nájdete túto bylinku len na niektorých miestach. Túto rastlinu s jemnou cesnakovou vôňou a chuťou si môžete vypestovať na záhrade, ale aj na balkóne. Tento článok vám poradí, ako mať radosť z vypestovaného medvedieho cesnaku.

Prečo pestovať medvedí cesnak

Medvedí cesnak je trváca bylinka, ktorá má rada tienisté, či polotienisté a vlhké miesta najlepšie na severnej strane.

Na záhrade ho preto umiestnite do blízkosti stromov a kríkov. Dôležitá je pravidelná zálievka. Na balkóne či na terase zvoľte miesto, kam nedopadajú priame slnečné lúče.

Zdravotné prínosy a účinky medvedieho cesnaku

kvety medvedieho cesnakuZ medvedieho cesnaku sa v posledných rokoch stal, podobne ako z iných byliniek (rukola, mladá púpava a iné), veľký hit moderných a drahých stravovacích zariadení.

Kuchári v dnešnej dobe vymýšľajú nové spôsoby na využitie týchto bylín. Je dôležité povedať, že najväčší prínos z medvedieho cesnaku budete mať v takom prípade, ak ho budete konzumovať v čerstvom stave.

Veľká chyba je, ak sa zbytočne dlho dusí alebo inak tepelne upravuje, pretože prichádza o veľkú časť pozitívne pôsobiacich látok na naše telo.

Medzi prínosy medvedieho cesnaku patrí napr. podpora imunitného systému a s tým spojená ochrana zdravia, antispetické a antibakteriálne účinky. Ďalším pozitívnym prínosom je zlepšenie a urýchlenie procesu hojenia kožekožných ochorení.

Prečisťuje a zlepšuje: dýchacie cesty (kašeľ, hlieny, zápal), pečeň a krv, močové cesty a obličky, podporuje trávenie, zlepšuje vyprázdňovanie a odstraňuje plynatosť, znižuje vysoký cholesterol z krvi, znižuje vysoký krvný tlak, je to účinná prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. A v neposlednom rade upokojuje nervový systém.

Kedy a ako medvedí cesnak vysadiť

V prípade, že si chcete bylinku medvedieho cesnaku vypestovať zo semienok, zasaďte ich na jeseň (od septembra do novembra), úrodu však budete môcť zbierať až budúci rok. Semienka sa sadia po niekoľkých kusoch priamo do záhona približne 1 cm pod povrch zeminy. Na jar by mali začať klíčiť.

zber medvedieho cesnakuAk použijete sadeničky (cibuľky), zasaďte ich na jar, a úrodu môžete zbierať už za pár týždňov.

Korienky cibuliek pred vysadením zastrihnite na zhruba 3 centimetre. Cibuľky zasaďte do trsov po 10 – 20 kusoch približne 3 centimetre pod povrch zeminy.

Bylinka medvedieho cesnaku vyžaduje kyprú a dostatočne vlhkú pôdu.

Ako sa správne o medvedí cesnak starať

Medvediemu cesnaku, ako veľmi nenáročnej bylinke, úplne postačí dostatočná a pravidelná zálievka.

Zem nehnojte, ani ho nesaďte do prehnojenej pôdy. Listy zberáme od marca do mája, kedy začína rozkvitať. Po odkvitnutí listy medvedieho cesnaku zvädnú a stiahnu sa do zeme, rastlina tak ľahko prezimuje a na jar znovu vyrastie.

Tipy ako pestovať medvedí cesnak

Na pestovanie v črepníku použite kvalitný záhradnícky substrát. Medvedí cesnak najlepšie rastie pod listnatými stromami a kríkmi.

Táto bylinka rastie vo voľnej prírode do nadmorskej výšky 900 metrov nad morom a neodporúča sa jesť v sušenom stave, pretože tak stratila všetky svoje liečivé látky.

Upozornenie

Pri výsadbe pamätajte na to, že sa medvedí cesnak značne rozpína. Ak si nie ste celkom istý, či sa jedná o bylinku medvedieho cesnaku, ktorú ste našli voľne v prírode, ovoňajte jej listy, tie voňajú mierne po cesnaku.

Prečítajte si aj články ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button