Záhrada

Ako pestovať majoránku zo semien?

majorán záhradný Kto by nepoznal majoránku? Má všestranné využitie hádam v každej domácnosti. Dostupná je aj sušená, ale my si dnes povieme, ako si ju vypestovať.  Pestovanie byliniek je dávna tradícia, ktorej korene siahajú až do gréckej a rímskej antiky. O kláštorné záhrady sa veľkou mierou zaslúžili benediktínski mnísi. Pri svojom putovaní pomohli rozšíriť rad liečivých rastlín, pôvodne domovom v Stredomorí. V stredoveku sa do kláštorných záhrad dostala napríklad šalvia, ruta, tymian, rozmarín a mnoho iných byliniek. Postupom času sa z chránených záhrad dostali bylinky aj do vidieckych záhradiek a zaujali v nich dôležité miesto. Dnes sú čerstvé bylinky vysoko cenené nielen v kuchyni, ale aj v liečiteľstve a kozmetike. Najlepšiu a najintenzívnejšiu arómu majú rastliny čerstvo odtrhnuté, preto sa pestovanie byliniek čoraz viac rozmáha. Ako sme spomínali, dnes si povieme ako vypestovať majoránku až úplne od semienka.

Ako rozpoznať majoránku a jej základná charakteristika

Pomenovanie majoránka je ľudový výraz, pod ktorým ho väčšina z nás pozná. Majorán záhradný rastie v Stredomorí ako viacročný poloker. V chladnejších oblastiach sa pestuje väčšinou ako jednoročná. Je to bylina s priamou rozkonárenou stonkou, oválnymi listami a drobnými kvietkami. Celá bylinka veľmi príjemne vonia. Plody úplne dozrievajú iba v teplých krajinách.

majoránkaBylinku mali v obľube už starí Gréci a Rimania, pridávali ju do vína, ktorému potom prisudzovali afrodiziakálne účinky.

Majorán má štvorhrannú byľ s aromatickými vajcovitými a šedivo chlpatými lístkami.

Kvety sú biele, ružové až fialové, rastú v strapcoch a na rastline sa objavujú od júla do septembra. Bylinka obsahuje éterické oleje, triesloviny a horčiny podporujúce trávenie.

Príbuzný druh je oregano, podobne vonia a chutí a v kuchyni má rovnaké využitie ako majorán.

Pestovanie majoránu zo semien

Majoránku ľahko vypestujete zo semien. Vyjde vás to lacnejšie ako nákup sadeníc. Na záhon sa vysieva v máji, kedy je už pôda dostatočne prehriata. Potrebuje suché, slnečné stanovisko s priepustnou pôdou.

Rovnaké nároky na pestovanie má aj, už spomínané, oregano. Semená majoránky (v skutočnosti to sú plody) sú veľmi jemné, preto ich zasypávame len tenkou vrstvou zeminy.

Riadky pre výsev by mali byť vo vzdialenosti 20-25 cm od seba. Mladé vzídené rastlinky vysádzame vo zväzkoch asi po 3 kusy 15 cm od seba.

Dobre zakorenený majorán znáša sucho. Dorastá do výšky až 40 cm. S hnojením opatrne, prehnojené rastliny síce bujne rastú, ale vňať je menej aromatická.

Zber majoránu záhradného

Vňať majoránky sa zberá celé leto až do neskorej jesene. Strihajú sa konce vetvičiek. Vňať na sušenie zrezávajte tesne pred rozkvetom a usušte na tmavom a vzdušnom mieste. Pri zbere krík nezrezávajte príliš hlboko, aby ste ho nezranili.

Pred príchodom mrazíkov ju možno presadiť do kvetináča a pestovať na okennom parapete. Niekedy sa podarí rastlinu udržať do budúceho roka.

Využitie majoránu

ako pestovať majoránkuNajviac využívaný je asi v kuchyni. Majorán sa hodí do polievok, k zemiakovým a mäsitým pokrmom. Je neodmysliteľnou súčasťou slovenských zabíjačkových pochúťok.

Látky v ňom obsiahnuté podporujú trávenie a zlepšujú stráviteľnosť ťažkých jedál.

Čaj z majoránky posilňuje nervy, priaznivo pôsobí na žalúdok, uvoľňuje kŕče a povzbudzuje chuť k jedlu. Bylinka sa s obľubou používa v ľudovom liečiteľstve.

Tehotné ženy by však mali byť pri používaní majoránu záhradného opatrné.

Prečítajte si aj články ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button