Záhrada

Ako pestovať magnóliu?

ako pestovať magnóliuMagnólia či tiež magnólia ľaliokvetá predstavuje drevinu o cca 210 druhoch, ktorá sa u nás pestuje prakticky po celej krajine. Nájdete ju nielen v parkoch, ale aj aj na záhradách. Jej krása okúzľuje ľudí na celom svete už niekoľko tisíc rokov. Tiež by ste ju mali radi na svojej záhrade, len neviete ako ju vypestovať? Aj keď sa to možno nezdá, pestovať magnóliu nie je nijako zložité …

Čo je potrebné, keď chceme pestovať magnóliu:

  • semená – osiva magnólie
  • záhrada
  • pôda
  • záhradné náradie
  • vlastné ruky
  • sadenicu
  • hnojivo
  • čečiny
  • vodu

pestovanie magnólieČo potrebujete, aby ste mohli pestovať tento opadavý ker? Slnečné stanovište, ktoré je chránené pred studeným vetrom i mrazom, a tiež mierne kyslú, nevápnitú dobre priepustnú pôdu bohatú na humus.

Prečo? Keby ste magnóliu zasadili do tieňa, pravdepodobne by ste sa nikdy jej veľkých kvetov nedočkali.

Magnólii nesvedčí príliš vlhká pôda, kde jej hnijú korene, postupne potom odumiera. Nevhodnou pôdou pre pestovanie magnólie je teda pôda ílovitá a vápenatá.

Nesaďte magnóliu v blízkosti betónových a asfaltových plôch, ani blízko múru. Sálavé teplo, ktoré z týchto plôch vystupuje, môže magnólii celkom výrazne uškodiť.

Kde magnóliu pestovať?

Pri sadení magnólie berte do úvahy, že sa jedná o rozložitý solitér, ktorý môže dorásť do šírky 4 – 5 metrov. Potrebuje teda mať okolo seba dostatočný priestor. Do blízkeho okolia magnólie preto nesaďte nič ďalšie.

Magnólie veľmi dobre vyzerajú s ihličnatým pozadím, napr. s tismi, ktoré ich môžu chrániť pred nepriaznivými vplyvmi.

vypestovať magnóliu na záhradePri sadení sa k magnólii správajte ako k ovocnému stromu. Vykopte priestrannú jamu, v ktorej najprv pôdu poriadne vylepšite (pridajte 1/3 kompostu alebo rašeliny).

Magnóliu potom zasaďte nie-príliš hlboko. Zasadenú rastlinu je potom potrebné bohato zalievať.

Mladé rastliny potrebujú mať spočiatku kyslú pôdu. Vzhľadom k jej plytkým koreňom nie je dobré ju ani okopávať.

Okolie rastliny pokryte kôrou, sekanou trávou, lístím alebo kompostom (udrží vám to tú správnu vlhkosť a štruktúru pôdy).

Na jeseň okolie magnólia opätovne pokryte vrstvou čerstvého kompostu a kvety pri menších stromoch či kultivarom preventívne prekryte netkanou textíliou (ochráni ich to pred mrazmi).

Pestovanie magnólie z kôstky nie je nemožné, ale zato celkom náročné. Najprv pozbierajte plody magnólie (šištice), ešte dužinaté ich uskladníte na práškovom drevenom uhlí, kde ich necháte 4 mesiace odležať.

Potom deň pred výsevom dáte plody do pláteného (režného, ​​jutového) vreca, ktorý na pol hodiny ponoríte do teplej vody. Následne plody aj s vrecom zahrabete do zeminy v skleníku. Semená sa v pôde najprv zaparia a následne drolia.

Prvé klíčky sa objavia už po 14 dňoch. Toto pestovanie je ale vskutku veľmi zdĺhavé (trvá niekoľko mesiacov) a klíčivosť je menšia ako 50%.

Okrem toho ako pestovať magnóliu sa Vám môže páčiť aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button