Záhrada

Ako pestovať kvaku?

ako si pestovať kvaku domaKvaka, alebo taktiež odbornejšie Repka olejná, je veľmi aromatická koreňová zelenina, ktorá sa u nás na záhradkách príliš nepestuje, a keď už, tak skôr na poľnohospodárske plochách. Ide totiž o kŕmnu plodinu, veľmi blízkej príbuzného vodnici. Zaujíma vás ako pestovať kvaku?

Čo je potrebné, keď chceme pestovať kvaku?

  • semena – osiva kvaky
  • pôda
  • voda
  • záhradné náradie
  • hnojivo
  • postrek

pestovať kvakuKvaka nie je príliš náročná rastlina na pestovanie. Najčastejšie sa pestujú odrody so žltou dužinou (Dalibor), pretože tie sú najchutnejšie.

Semená kvaky klíčia pri teplote 2 -3 stupňov Celzia, takže sa môže vysievať celkom na začiatku jari. Semená kvaky sa vysievajú na slnečnom mieste najlepšie v marci alebo apríli, pričom úrody sa dočkáte v septembri až novembri.

Ako vysadiť a pestovať kvaku?

Semená kvaky sa vysádzajú na záhon vo vzdialenosti 35 x 40 cm od seba, do hĺbky cca 15 mm. Keď má rastlinka 3 – 5 listov, popretrhávajte ju na vzdialenosť 25 – 30 cm.

Kvaka má rada slnko a pôdu s pH okolo 6,5, vyžaduje pravidelné hnojenie aj obrábanie a strednú zálievku. Dôležitou súčasťou starostlivosti o kvaku, je aj pravidelné plevenie.

Pozor na škodcov

vypestovanie kvaky na záhradePred škodcami môžete Turín chrániť rôznymi postrekmi. Je však nutné s takými prípravkami zaobchádzať obozretne a presne podľa návodu na etikete a podľa príručky na ochranu rastlín a prírody (ide napr. o postrek Cymbush 10EC, Karate 5 EC, Nurell 200 EC a ďalšie).

Skočky – robia na listoch drobné dierky. Krytonos štvorzubý, repkový a kapustový vyžierajú dreň zo stonky, a potom rastlina zakrpatie. Predivka Poľná kladie vajíčka do listov a jej húsenica potom vyžiera na nich chodbičky. Rastlina potom hynie.

Kvetárka kladie vajíčka do koreňového krčku, jej larvy potom ohlodávajú rastlinke korienky, až sa nakoniec pustia aj do hlavného koreňa, kde po nich zostanú husté chodbičky.

Celá rastlina je tým pádom absolútne znehodnotená. Húsenica belásku kapustového zožerie spodnú stranu listov. Vošky vytvárajú početné kolónie na spodnej strane listov či kvetov. Sajú z listov šťavu, tie potom žltnú a usychajú. Vo finále to nedopadne moc dobre ani s rastlinami.

Keď už viete ako pestovať kvaku, stačí ju len zozbierať

K zberu je rastlina pripravená cca 145 – 160 dní od výsevu (to je cca 20 – 22 týždňov). Kvaka je veľmi odolná rastlina, ktorá prežije a odolá mrázu až do mínus 10 stupňov Celzia. Žať ju preto môžete úplne bez obáv od konca októbra do konca novembra.

Na zimu sa listy kvaky odrežú rovnako ako u repy, teda cca 2 -3 cm nad zemou. Skladujte zdravé a nepoškodené buľvy pri teplote 1 – 2 stupne Celzia pri 85 – 90% vzdušnej vlhkosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button