Záhrada

Ako pestovať jost?

pestovanie jostuPestovať jost sa oplatí z viacerých dôvodov. Ak máte radi egreše a čierne ríbezle, môžete mať obe plodiny v jednom. Vďaka kríženiu egreša a čiernych ríbezlí bola vyšľachtená mimoriadne dobrá odroda, ktorá sa nazýva jost. Jedná sa o krík alebo stromček bez tŕňov, ktorý plodí tmavé plody, ktoré sú oveľa väčšie ako čierne ríbezle a majú o niečo jemnejšiu chuť. Plody jostu v sebe kombinujú všetky výhody egreša a čiernych ríbezlí a zachovávajú v sebe živiny vhodné pre zdravie človeka. Sú bohaté na vitamín C, chutia viacmenej sladko-kyslo a ich využitie v kuchyni je rozmanité. Pestovať jost môžete bez problémov aj na záhrade.

Návod a postup ako správne pestovať jost

ako pestovať jostPodobne ako pri ostatných ovocných stromoch, pestovať jost, respektíve jeho sadenice, môžete na jar alebo na jeseň.

Avšak jesenný čas je o niečo vhodnejší, pretože sa rastliny môžu cez zimu zakoreniť a hneď na jar vám začnú divoko bujnieť.

Ak si kúpite jost v záhradníctve, je vhodné ponoriť korene na jeden deň do vody.

Korene jostu zasaďte meter až meter a pol od seba do bežnej záhradnej hliny.

Rozmnožovanie jostu

Jost môžete rozmnožovať jeho rezmi. Polo-drevnaté až drevnaté odrezky je vhodné odoberať na rozhraní jari a leta.

Odrezky umiestnite voľne na záhon, najlepšie do hlinito-piesčitej pôdy a nechajte ich pár týždňov na pokoji, nech sa zakorenia. Avšak pestovať jost môžete vďaka kríženiu pokojne aj počas celej sezóny, alebo ho dokonca môžete rozmnožovať delením starších, už vypestovaných kerov na začiatku jesene.

Pestovanie jostu

Jost je naozaj skvelý ker, ktorý sa vďaka svojím nenáročným požiadavkám dá odporučiť aj úplnému začiatočníkovi, ktorý nemá žiadne skúsenosti s pestovaním kerov.

pestovať jostVyžaduje podobnú starostlivosť ako jeho „rodičia“, teda ako egreše a čierne ríbezle. Rozdiel je v tom, že jost je o niečo odolnejší a prispôsobivejší.

Pestovať jost môžete v tvare keru, alebo môžete odrezať bočné výhonky a necháte len jeden výhonok, na ktorom vám vyrastie koruna.

Avšak, v prípade, že si chcete vypestovať malý stromček, budete potrebovať pevnú oporu pre jost v podobe dreveného kola, ktorý je nutné zapichnúť ešte pre výsadbou jostu, aby ste nepoškodili jeho koreňový systém.

Pár tipov ako pestovať jost

Vyrastený jost je potrebné na jar skracovať, pričom sa mu počas skracovania nesmú vylamovať oká. Jost má v stromovej forme veľmi neusporiadaný rast.

Strihajte preto nevhodne umiestnené výhonky a nechajte v korune maximálne šesť hlavných vetví. Na veternejšom stanovisku je lepšie si vypestovať jost v kerovej podobe, vyžaduje však kvôli tomu drevenú podperu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button