Záhrada

Ako pestovať japonskú myrtu?

myrta japonskáJaponskú myrtu obvykle pestujete obdobne ako klasickú myrtu. Na rozdiel od bežnej myrty, z tej japonskej môžete postupným tvarovaním vypestovať aj bonsaj. Kým v zahraničí je možné, aby krík rástol aj v exteriéri, u nás sa japonská myrta pestuje skôr ako izbová rastlina, keďže u nás v exteriéry nemá až tak priaznivé podmienky. Pestovanie japonskej myrty nie je nijako zložité, a preto sa s pokojom v duši môžete do pestovania myrty pustiť aj vy, aj keď si myslíte, že nie ste kto vie aký záhradník. Tak si to poďme teda ukázať.

Predstavujem vám japonskú myrtu

Hoci sme vyššie spomínali, že sa japonská myrta pestuje obdobne ako klasická, v podstate japonská myrta nemá s pravou myrtou nič spoločné – ani čeľaď, ani rod. Jej pravý názov je kufea ružová (Cuphea Hyssopifolia).

kvety myrty japonskejJe to nízky stále zelený kríček s lesklými listami, kvitnúci drobnými fialovými kvietkami. V lete rastlinu môžete pestovať v misách alebo kvetináčoch, v zimných mesiacoch pri teplote 12-15 ° C, jedine v miestnosti.

Ako izbová rastlina je trvalka (čím je staršia, tým drevnatejšiu má stonku, preto sa hodí na vypestovanie bonsaja), pri vonkajšom pestovaní poslúži len ako letnička.

Návod ako správne pestovať myrtu japonskú

Vhodné stanovište pre myrtu

Najprv vyberte pre myrtu vhodné stanovište pre pestovanie. Stanovište by malo byť svetlé. Kúpenú japonskú myrtu postavte teda do svetlého polotieňa alebo na plne slnečné miesto.

Avšak pozor, ak pestujete myrtu japonskú v byte, v lete ju rozhodne nevystavujte silnému slnečnému žiareniu.

Pestovanie v byte

Krík pestujte pri bežnej izbovej teplote. V priebehu kvitnutia očisťujte myrtu od už odkvitnutých kvetov.

Hneď ako rastlina odkvitne, zostrihnite ju, podobne ako levanduľu, na polovičnú veľkosť a potom myrtu prezimujte tam, kde sa teplota pohybuje v nižších hodnotách, avšak pozor, teplota v miestnosti nesmie klesnúť pod desať stupňov Celzia, mala by sa pohybovať v rozmedzí 10-12 stupňov Celzia.

Zálievka a hnojenie

Japonské myrte doprajte dostatočnú zálievku, najlepšie dažďovou vodou. V priebehu rastu zalievajte rastlinu obzvlášť výdatne. Zemina pod myrtou japonskú nesmie nikdy vyschnúť, pretože na ňu rastlina reaguje rýchlo opadaním lístkov.

Rastlinu hnojte približne každých 10 dní 0,15-0,2% tekutým plným hnojivom pre izbové kvety s miernym obsahom dusíka.

Množenie japonskej myrty

Japonskú myrtu množte na prelome februára a marca s pomocou vrcholových odrezkov s veľkosťou 3-5 cm alebo semien. Aby vám rastlina zakorenila (alebo vyklíčila), potrebuje k tomu teplo 18-20 stupňov Celzia.

Japonskú myrtu preto pestujte ideálne pod mikroténovou fóliou po dobu 3-4 týždňov, kde vám vyklíči aj zakorení.

Sadenie

ako pestovať japonskú myrtuVypestované rastlinky japonskej myrty potom saďte do kvetináčov s priemerom 9 až 10 po 3-5 kusoch. Rastlinku zasaďte do slabo pohnojenej dobre priepustnej zeminy (rašelina alebo zmes kôry a rašeliny) s pH 5,5-6.

Mladším rastlinám dajte ľahšiu zeminu a tým starším potom ťažšiu, viac ílovitou.

Pestovanie na záhrade

Ak sa chystáte myrtu japonskú pestovať na záhrade, vysádzajte ju von do výživnej pôdy až v druhej polovici mája.

Rastliny, ktoré hodláte prezimovať, vyryte a presaďte v polovici septembra do kvetináčov, hlbšie ich zrežte a umiestnite v chladnej miestnosti (opäť pozor na teploty pod 10 stupňov Celzia).

Varovanie

Japonskú myrtu nepresádzajte príliš často, nemá to rada. Postačí, keď myrtu presadíte raz za 3 až 4 roky.

Prečítajte si aj články ako správne pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button