Záhrada

Ako pestovať jahody?

Ako pestovať jahodyVďaka pestovaniu jahôd na záhrade sa už nebudeme musieť spoliehať na supermarkety, v ktorých mnohokrát nakúpime jahody zhnité a napadnuté plesňou. Vypestujete si vlastné zdravé, chutné a šťavnaté jahody. Ak chcete pestovať jahody úspešne, tak je dôležitý výber odrody, slnečné miesto a dostatok živín v pôde. Na obľube si získava pestovanie previsnutých jahôd na balkóne a v závesných kvetináčoch.

Akú odrodu si vybrať ak chcete pestovať jahody

Rozlišujeme dva základné druhy – jahody lesné a záhradné. Záhradné môžu byť jednouplodiace (umožňujú iba jedna zber do roka, v prípade dlhého leta možné dva), stáleplodiace (viac zberov do roka, tzv. Americké jahody) a mesačné (jahody raz do mesiaca, môžu sa pestovať v črepníku).

Jednotlivé odrody jahôd sa odlišujú charakteristickými znakmi, napríklad chuťou jahôd, vôňou jahôd, veľkosťou jahôd, farbou jahôd, leskom jahôd, pevnosťou, šťavnatosťou a pod. Pestovateľom je doporučované, aby si vybrali 2-4 znaky, podľa ktorých si vyberú odrodu.

Najviac pestovanými odrodami jahôd u nás sú:

Darselekt: poloskorá odroda francúzskeho pôvodu, vysoká úrodnosť (25-50 kg z 10 m2), veľké plody, vysoko odolná proti plesni sivej, zber 1. 6. – 26. 6.

Evie 2: stáleplodiaca odroda anglického pôvodu, vysoká úrodnosť (viac ako 50 kg z 10m2), je chutnejšia a šťavnatejšia ako bežné stáleplodiace odrody, vyžaduje kvalitne priepustnú pôdu, úroda 3. 6. – 28. 6., 12. 7. – 20 . 8.

Festival: skorá odroda amerického pôvodu, výnosnosť 14-18 kg z 10m2, veľmi intenzívna chuť, žiarivo červené plody majú značný lesk, odolné voči plesni a nadmernému dozretiu, zber 29. 5. – 25. 6.

Pestovanie jahôdFlorence: neskorá odroda anglického pôvodu, zber jahôd z 10 m2 je 12-20 kg, obrovské plody, polosladká chuť, stredne aromatická, môže rásť aj v ťažkej pôde, pestovanie pomocou čiernej fólie, úroda 10. 6. – 29. 6.

Karmen: poloskorá odroda českého pôvodu, úroda z 10 m2 je 16-25 kg, obrovské plody, veľmi sladká chuť, nevhodné pestovať na čiernej fólii či netkanej textílii, plody rýchlo zrejú a mäknú, zber 5. 6. – 25. 6.

Ďalšie obľúbené odrody jahôd: Adriana, Andrea, Arómy, Bounty, Camara, Camarosa, Dagmar, Delikatess, Diamante, Dukát, Elan, Elista, Elsanta, Elvíra, Frikonsa, Gigantella maxím, Gorelij, Honeyoe, induk, Kama, Korona, Lidka, mara de bois, Olívie, Ostara, Pandora, Pegasus, Polka, Red Gauntlet, Rosana, Rujana, Sabrosa, Selva, Senga Gigante, Senga Sengana, Super star, Temptation, Tenira, Valika, Zefyr

Odporúčané odrody pre pestovanie na záhrade:

skoré odrody: Adriana, Honeyoe, Kama
poloskoré odrody: Korona, Karmen, Darselekt
neskoré odrody: Pandora, Elista, Florence
stáleplodiace odrody: Lidka, Ostara, Mara de bois, Super star

Na obľube získava odroda Temptation, je to previsnutá odroda nemeckého pôvodu, vhodná do rôznych závesných nádob, kvetináčov, pyramíd a na balkón.

Plody jahôd majú strednú veľkosť, zvyčajná odroda jahôd (2-3 sezóny počas vegetačnej doby). Množia sa dcérskymi sadenicami, alebo semenami, pričom plodiť začínajú už 4 mesiace po výseve. Vyznačuje sa rýchlym tempom rastu, preto sa táto odroda nazýva Temptation. Úroda: 5. 6. – 19. 6., 8. 7. – 15. 8.

Stanovište pre pestovanie jahôd na záhrade

Pestovanie jahôd by sa nemalo uskutočňovať v tienistých miestach. Ak chcete pestovať jahody, tak musíte počítať s tým majú rady slnečné stanovisko, to je jedným z dvoch hlavných predpokladov pre dobrú úrodu.

Jahody sú veľmi prispôsobivé, vyžadujú dobre priepustnú hlinitopiesčitou pôdu, druhým požiadavkou je vysoký obsah humusu. Vhodným miestom je vyhnojený záhon s vyzretým kompostom alebo záhradníckym substrátom.

Kedy jahody vysádzať?

Zavárané jahodyPestovať jahody môžeme zo semien alebo môžeme vysádzať sadenice.

Najväčšou výhodou pestovania jahôd zo semien je to, že semená jahôd a samotné rastliny z nich sú vždy zdravé, semená jahôd pestovateľom nedovlečú žiadnu chorobu na pozemok, ako by sa to mohlo stať pri sadeniciach. Jahody si pripravíme na ďalšiu sezónu.

Semená jahôd vysievame na povrch substrátu najlepšie od apríla, sadenice sadíme v auguste. Semená pre predpestovanie jahôd nezahrňujeme hlinou, len trochu stlačíme, zalejeme prikryjeme fóliou. Semená môžeme vysievať tiež priamo na záhon. Jahody vysádzame koncom leta, prípadne na jar.

Návod ako pestovať jahody

Odrastky na záhrade nevysádzame za plného slnka, ideálne navečer. Do zakorenenia výdatne zalievame. Po dvoch až troch týždňoch po výsadbe rastliny prihnojíme kombinovaným hnojivom (NPK v dávke 15-20 g / m2).

Hnojenie jahôd môže skôr rastlinky poškodiť. Povrch pôdy ošetrujeme plytkou okopávkou. Ručne odstraňujeme burinu. Aby rastliny v zime čo najmenej trpeli, prihrnieme k nim zem. Môžeme poprisypávať rašelinou, slamou alebo iným vhodným materiálom.

Použitie jahôd

Jahody sú bohatým zdrojom vitamínu C, ďalej potom vitamínov A, B, E. Jahody majú priaznivý účinok na tvorbu testosterónu, ktorý aktivuje spermie.

Podporujú krvný obeh v pohlavných orgánoch vďaka vysokému obsahu antioxidantov.

Ďalej podporujú metabolizmus, vylučovanie, pôsobia proti vzniku močových a žlčových kameňov, znižujú prechladnutie, pomáhajú pri liečbe chorôb srdca. Najlepšie je jahody konzumovať surové, aby sme neprišli o cenné látky. Jahody spracovávame do ovocných (jahodových) knedlí, do pečiva (jahodový koláč, jahodová bublanina atď.).

Môžeme ich zavárať, do kompótov, využívajú sa na výrobu muštov. Jahody sa tiež používajú aj ako dekoračný doplnok pre miešané nápoje a značnú obľubu v celosvetovom zastúpení má konzumácia jahôd spolu so sektom. Vďaka vysokému množstvu mangánu sa používajú v kozmetickom priemysle pre pevnosť a rast vlasov a pokožky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button