Záhrada

Ako pestovať jahody na balkóne?

jahody v kvetináčiMať vlastnú záhradku je snom každého milovníka prírody, voňavých kvetov, čerstvého ovocia a zeleniny. Ak patríte medzi šťastlivcov, ktorým sa sen o kuse prírody pri dome stal skutočnosťou, môžete si gratulovať. V opačnom prípade nevešajte hlavu, veď trochu tej zelene si môžete vypestovať aj na balkóne. Pestovať môžeme rôzne druhy kvetov, bylinky, kríkové paradajky a čuduj sa svete, dokonca aj jahody! Takéto nami vypestované červené, voňavé a sladké jahôdky, ktoré si môžeme kedykoľvek, keď máme chuť, odtrhnúť priamo z kvetináča, to je niečo úplne iné, než jahody zo supermarketu. A hlavne naše deti budú nadšené Ako pestovať jahody na balkóne?

Ako sadiť jahody na balkóne

V záhradníctve, na internete, či vo veľkom záhradnom centre zakúpime vhodná semená a zeminu a môžeme začať s výsevom. Ak chceme, aby nám rastliny plodili ešte ten istý rok, musíme semená vysiať vo februári, najneskôr však začiatkom marca.

Existujú odrody špeciálne vyšľachtené na balkónové pestovanie. Vhodnou odrodou sú tiež mesačné jahody, ktoré majú síce menšie plody, ale sú sladké ako lesné jahôdky a plodia celý rok. Použijeme dobre priepustný, na humus bohatý substrát s pH okolo piatich.

Zasiate semienka spočiatku skôr rosíme, aby sa prúdom vody nevyplavili, akonáhle vykuknú prvé rastlinky, môžeme už pomaly zalievať klasickým spôsobom. Rosíme aj zalievame primerane, substrát nesmie byť premočený ani vyschnutý.

V júni by sme už mali mať silné rastliny, ktoré budú čoskoro plodiť.

Nákup sadeníc jahôd

jahodyĎalšou možnosťou je pestovanie jahôd z už predpestovaných sadení.

Základom je výber rastliniek – mladých odnoží jahôd, ktoré na jar zakúpime v ktoromkoľvek záhradníctve, ďalej potom kvetináče, či závesné nádoby a vhodná zemina, pričom bohato postačí univerzálny záhradný substrát.

Silné mladé rastlinky presadíme do nádob, zasypeme zeminou, mierne pritlačíme a samozrejme nezabudneme na primeranú zálievku. Dostatok vlahy by mal byť samozrejmosťou po celú dobu pestovania.

Koreňové baly udržiavame mierne vlhké, preto sú ideálnym riešením samozavlažovacie kvetináče. Tým nám odpadá veľa starostí.

Hnojenie jahôd je dôležité

jahody na balkóneAk pestujeme jahody stáleplodiace, pravidelným prihnojovaním docielime veľkých výnosov, správnej zrelosti plodov a tiež celkovej vitality rastlín.

Použiť môžeme sušené alebo tekuté bio hnojivá. Ak dávame prednosť pred prírodnými hnojivami hnojivám komerčným, zakúpime v záhradníctve špeciálne hnojivo na jahody.

Jahody milujú slniečko, ale obedňajšia páľava im škodí, a preto je potrebné občas rastliny zatieniť, aby netrpeli.

Zazimovanie jahôd

Ak chceme, aby nám jahody plodili aj ďalšiu sezónu, musíme ich správne zazimovať. Dno a steny nádoby odizolujeme, rastliny prikryjeme čečinou. Prečítajte si aj článok ako zavárať jahody.

Po celé obdobie nesmieme zabúdať na miernu zálievku, pretože im v zime nehrozí len zmrznutie, ale aj uschnutie, na čo sa často zabúda.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button