Záhrada

Ako pestovať hľuznaté begónie z hľúz a osiva

ako pestovať hľúznaté begónieHľuznaté begónie patria k mimoriadne obľúbeným okrasným kvetom, možno ich vidieť v mnohých domácnostiach a na záhradách. Dajú sa pestovať v kvetináčoch a aj na voľných priestranstvách, záleží na odrode. Vďaka tomu môžete mať begónie doma aj vtedy, ak máte len malý byt, pokojne aj bez terasy či balkóna. Vysadiť sa dajú okrem kvetináčov aj do závesných nádobiek. Existuje celé množstvo rozličných odrôd, ktoré sa líšia aj vzhľadovo a aj zafarbením kvetov. K pestovaniu hľuznatej begónie možno pristúpiť niekoľkými spôsobmi. Prečítajte si nasledujúci článok ako pestovať hľuznaté begónie z hľúz a osiva.

Obsah článku:

  • Postup pestovania z hľúz
  • Postup pestovanie z osiva
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup pestovania begónií z hľúz

Ak máte k dispozícii hľuzy begónie, určite je škoda ich nevyužiť a nevypestovať z nich nové krásne kvety.

Očistenie hľúz a vhodná doba na sadbu

Hľuzy je potrebné najskôr dôkladne očistiť od starších korienkov, respektíve ich zvyškov.

Najlepšia doba, kedy by ste mali začať s výsadbou, je začiatok marca. V túto dobu nechajte hľuzy begónie naklíčiť vo vhodnom prostredí. Tým je skôr tmavé miesto so stálou teplotou asi okolo 15 stupňov Celzia.

Výsadba begónií do kvetináča

pestovanie begóniíAkonáhle sa na hľuzách začnú objavovať prvé klíčky, môžete prejsť k ďalšiemu kroku, ktorým je zakorenenie hľúz. Na to použite výsevný substrát (možno ho zakúpiť v záhradníctvach). Ten nasypte do kvetináča.

Do neho potom vkladajte jednotlivé hľuzy, a to minimálne 10 centimetrov od seba. Hľuzy do zeme ľahko pritlačte.

Následne vykonajte zálievku, najlepšie odstátou dažďovou vodou. Nie je dobré použiť čerstvú vodu z kohútika, tá totiž obsahuje veľké množstvo chlóru.

Polievanie

Aby begónie dobre rástli, je nutné ich pravidelne zalievať, aby substrát, v ktorom ste ich zasadili, nebol príliš vyschnutý.

Na druhú stranu begóniám nerobí dobre ani stav, keď je zo substrátu vyložené bahno, preto so zálievkou to tak príliš nepreháňajte. Kvetináč umiestnite na tmavšie miesto, kde bude stála teplota okolo 20 stupňov Celzia.

Presunutie kvetináča

Po zhruba dvoch týždňoch môžete kvetináč s begóniou presunúť na svetlejšie miesto. Akonáhle sa na rastline urobí niekoľko listov, je čas na finálnu výsadbu.

Dáte ich do väčšieho kvetináča, s odstupom jednotlivých rastlín asi 20 cm od seba. Použite rovnaký substrát ako pri prvotnej výsadbe.

Čo je na výsadbu begónií potrebné?

  • kvetináč
  • výsevný substrát
  • zálievka
  • hľuzy begónie

Postup pestovania begónií z osiva

Begónie sa dajú vypestovať nielen z hľúz, ale nanovo tiež zo semienok. Ide o predsa len zložitejší postup, takže je vhodný skôr pre skúsenejších záhradkárov.

Vhodná doba na výsev

oranžová begóniaVýsev vykonávajte ideálne na konci zimy, počas februára, maximálne začiatkom marca. Osivo si zaobstarájte priamo v šupkách.

Pre výsev opäť použite kvalitný výsevný substrát. Dôležitá je tiež zálievka. Tá prispeje k postupnému rozpadu šupiek. Semienka sa potom uvoľnia do substrátu a začnú klíčiť.

Prikrytie begónií

Osivo v šupkách prikryte fóliou tak, aby tu bola dostatočná vlhkosť. Ako alternatívu možno potom použiť napríklad kúsok skla.

Teplota by mala byť stála, ľahko nad 20 stupňov Celzia. Potom, čo osivo vyklíči, je vhodné teplotu o pár stupňov znížiť.

Čo je potrebné na pestovanie hľuznatých begónií?

  • osivo begónie hľuznatej
  • zálievka
  • výsevny substrát

Ako dlho pestovanie begónie potrvá?

Najlepší čas na vysadenie hľuznatej begónie je koncom februára až začiatkom marca. Rastlina potom kvitne od mája do októbra, v závislosti na konkrétnej odrode a podmienkach, v ktorých ju pestujete.

Aké budú náklady?

Semienka begónie hľuznatej, ktoré sú vhodné pre vysadenie do kvetináčov, sa dajú zaobstarať od cca 1 Eura za balenie. Cibuľky begónií potom kúpite za zhruba rovnakú cenu. Kvetináč zaobstaráte od 3 Eur, substrát podľa kvality od 1 Eura a vyššie.

Ak sa chystáte pestovať na svojej záhradke aj ďalšie rastliny, potom vám poradíme. Prečítajte si napríklad, ako pestovať egreše, rakytník, vres, alebo akým spôsobom sa dá pestovať cesnak.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button