Záhrada

Ako pestovať chren?

chrenKaždý z nás raz za čas zhreší v jedle. A keď sa vám dostane na tanier taká pochúťka ako je bravčové koleno alebo nejaké iné výborné mäsko. Tak k nemu neodmysliteľne patrí nastrúhaný chren, ktorý dodá tejto pochúťke ten správny šmrnc. A úplne najlepší je čerstvý chren, ktorý si môžete vypestovať aj vy sami. Ako pestovať chren doma?

Chren dedinský

Chren dedinský je veľmi odolná rastlina, ktorá pochádza z juhovýchodnej Európy. Má valcovitý koreň, hrubý asi 2 centimetre, s bielou dužinou, ktorá má jemne štipľavú chuť. Podporuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla.

Chren obsahuje predovšetkým vitamín C a tiež minerály ako je draslík, sodík, horčík, železo a vápnik. V kuchyni sa používa ako príloha k ovaru, údenému jazyku, údeninám, ale tiež na prípravu chrenovej omáčky alebo rôznych krémov so šľahačkou.

Používa sa tiež na zaváranie uhoriek, aby sa predĺžila ich životnosť.

Koreňový systém chrenu

ako prestovať chrenChren má bohato rozvetvený koreňový systém, ktorý má veľmi vysokú regeneračnú schopnosť.

Koreň sa stále rozrastá a vytvára nové a nové korienky. Množí sa pomocou koreňových odrezkov.

Aby ste mohli žať pekné silné korene, je nutné v priebehu roka zasahovať do vývoja koreňového systému a zabrániť vývoju vedľajších korienkov.

Stanovisko chrenu

Pre pestovanie chrenu je najlepšie slnečné miesto alebo polotieň. Chrenu vyhovuje ľahká piesočnatá ílovitá pôda s dostatkom živín, najlepšie dostatočne pohnojená.

Spôsoby pestovania chrenu

Vypestovať chren, taký ako kúpite v obchode, nie je úplne jednoduché. Je potrebné sa mu počas roka venovať – správne zasahovať do koreňového systému a tiež odstraňovať kvetenstvo, ktoré rastlinu vysiľuje.

Pestovanie chrenu má dlhú tradíciu. Môžete si vybrať z viacročného alebo jednoročného spôsobu pestovania.

Viacročný spôsob pestovania

Pri viacročnom spôsobe pestovania vám bude jedna rastlina poskytovať chutné korene až desať rokov.

Pre výsadbu sa používajú koreňové odrezky bez vegetačného vrcholu asi 2 cm hrubé a 10 cm dlhé. Na jeseň alebo na jar vysaďte odrezky do brázdy hlbokej asi 15 cm vo vzdialenosti 60 cm od seba. Dajte pozor na správnu orientáciu odrezkov – saďte tak, aby vrchná časť smerovala nahor. Koreňové odrezky zahrňte a záhon urovnajte.

Keď vyrašia prvé výhony, je potrebné vykonať jednotenie chrenu. Motyčkou odhrňte zeminu až k vysadenému odrezku a odkopnite motyčkou skoro všetky tenké a prebytočné korene. Ponechajte 1-2 výhony. Pozor dajte, aby ste nezničili korienky na spodnom konci odrezka. Potom pôdu opäť prihrňte. Tento postup sa musí v lete ešte raz zopakovať.

domáci chrenNa jeseň, keď listy chrenu zhnednú, môžete chren žať. Koreň opäť odhrňte a odkopnite zosilnený výhon, matičný koreň ponechajte na mieste a opäť ho riadne prihrňte.

Záhon s chrenom je vhodné pekne pohnojiť čerstvým kompostom.

Budúci rok postupujte rovnako a na jeseň budete môcť zase žať.

Jednoročný spôsob pestovania chrenu

Ide o novší spôsob pestovania, kedy musíte chren znova sadiť každý rok.

Pre výsadbu sa používajú bočné korene konzumných koreňov, ktoré by mali byť silné len 0,5-1cm a dlhé asi 20cm. Z koreňov je potrebné odstrániť tenké korienky tak, že korienky zotriete handričkou. Takto pripravené korene v marci vysaďte do plytších brázd. Vsádzajú sa šikmo asi pod uhlom 40 stupňov, tak aby vrchná časť bola tesne pod povrchom.

Čo najneskôr na jeseň môžete chren žať. Vykopte celé rastliny aj so všetkými korienkami, ktoré by mohli záhon v budúcnosti zaburinovať. Silný koreň použite na spotrebu, ale tie tenšie postranné si uschovajte na pestovanie na budúci rok.

Uchovávanie chrenu

Ak si vypestujete pekný chren, je potrebné ho po zbere uchovať tak, aby si zachoval ten správny šmrnc. Môžete ho nastrúhať a sterilizovať vo sladkokyslom náleve alebo ho uchovávať celý v chladničke. Nedávajte ho ale do mrazíku, pretože by stratil svoju arómu.

Potom len stačí kedykoľvek si pre chren siahnuť a pridať ho k jedlu.

Podobné články

3 Comments

  1. naco take ceremonie? staci kus korena zakopat a chyti sa, tam kde chren posadite uz neznicite, ma dlhy koren, a aj ked ho cely vykopete vzdy kus ostane v zemi a vyrasi znovu. chren je vseliek, nenadarmo sa vyvazoval zlatom.

    1. maya, sveta pravda. kde raz chren je, tam ho tazko zlikvidujes a da sa jest ku vsetkemu. mne osobne chuti este aj k salamovemu chlebu 😀

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button