Záhrada

Ako pestovať bylinky počas celého roka?

ako pestovať bylinky v kvetináčochAk radi používate čerstvé bylinky na ochutenie najrôznejších pokrmov a nápojov, určite vás potešíme našimi tipmi, ako si pestovať bylinky počas celého roka. Výhodou je, že nepotrebujete záhradu, bylinky si teda môžu vypestovať aj ľudia žijúci v byte. V našom článku nájdete rady a tipy, ako bylinky zasiať a tiež, ako konkrétnu bylinku pestovať. Čerstvé bylinky neslúžia len na ochutenie pokrmov, určite ich využijete aj pre ich liečivé účinky.

Pestovať bylinky si môžete aj doma

Medzi najznámejšie bylinky, ktoré sa dajú pestovať v kvetináči patria: bazalka, petržlenová vňať, levanduľa, tymian, rozmarín, oregano, pažítka, medovka, mäta či koriander.

Doma si však môžete vypestovať aj majoránku, ligurček, citrónovú trávu, kôpor, šalviu, estragón, saturejku a tiež najrôznejšie bylinky používané v ajurvédskej, či čínskej medicíne.

Ako pestovať bylinky v kvetináči?

Bylinky si môžete vypestovať zo semienok, ktoré zasadíte do kvetináča, najlepšie na jar. Samozrejme je možné kúpiť si už vypestované sadenice byliniek a zasadiť ich do kvetináča.

Kde môžete pestovať bylinky?

Ak chceme pestovať bylinky v byte, musíme pre ne vybrať vhodné miesto. Rastliny by mali byť situované na juh, aby sme im zaistili čo najdlhší slnečný svit. Rastlinu umiestnime na parapet alebo v prípade, že je miestnosť veľmi presvetlená, môžeme bylinu umiestniť takmer kamkoľvek.

Miesto musí byť slnečné, pri niektorých bylinách stačí polotienisté miesto, ale pozor na suchý vzduch alebo prievan! Vzduch môžeme zvhlčiť pomocou odparovacích misiek na vodu. Určite bylinky nepestujte v kuchyni, kde sa kvôli vareniu často mení teplota.

Ako bylinky zasiať?

Pripravíme si substrát pre bylinky alebo zmiešame kompost s rašelinou a pieskom. Ako spodnú vrstvu použijeme drobné kamienky pre správne prevzdušnenie substrátu.

zber byliniekNa vrstvu substrátu nasypeme semienka jedného alebo viacerých druhov byliniek a zasypeme 0,5 cm vysokou vrstvou substrátu.

Potom substrát zalejeme a kvetináč umiestnime na vhodné miesto, kde by malo byť ideálne okolo 20 ° C počas klíčenia byliniek. Počas klíčenia a rastu byliniek udržujeme substrát vlhký, pravidelne ho zalievame.

Vhodné kombinácie byliniek sú napr. niekoľko druhov bazalky, oregano so saturejkou a medovkou, majorán s mätou a rozmarínom, tymián s levanduľou a rozmarínom alebo napríklad petržlen s pažítkou.

Ako bylinky zalievať a hnojiť

Pravidelná zálievka je veľmi dôležitá, nič sa však nesmie preháňať. Bylinky nesmieme preliať, inak by nám korene zhnili.

Vzhľadom na to, že budeme bylinky konzumovať, mali by sme sa vyhnúť umelým hnojivám. Skúste prírodné hnojivo na bylinky, ktoré zoženiete v záhradníctve.

A ako pestujeme najznámejšie druhy byliniek?

Bazalka

mätaBazalka vyžaduje slnečné miesto a pravidelnú zálievku, nekropíme listy. Bazalka neznáša chlad a prievan, je tiež náročná na živiny, preto ju pravidelne prihnojujeme organickým hnojivom.

Mäta

Mäta nemá rada sucho, na zimu ju však premiestnime do chladnejšej miestnosti a zálievku obmedzte (avšak pôda nesmie vyschnúť). Darí sa jej dobre v polotieni, nemá rada chlad a prievan.

Medovka

Medovka je to veľmi nenáročná bylina. Umiestnite ju na slnečné alebo polotienisté suchšie miesto a pravidelne ju prihnojujte, bohato sa vám odmení.

Levanduľa

Levanduľu pestujeme v dostatočne veľkom kvetináči, aby sa mohla rozrastať. Umiestnime ju na slnečné a suchšie stanovište a zalievajte ju až keď substrát vyschne.

Pažítka a petržlenová vňať

Tieto bylinky musíme častejšie zalievať, nesmieme ich však preliať. Vyhovuje im polotienisté miesto, nevyhovuje im prievan. Pravidelne ich prihnojujeme.

Rozmarín a tymián

Rozmarín a tymian vyžadujú slnečné stanovište, nepotrebujú prílišnú zálievku. Prihnojujeme ich 2x mesačne.

Oregano

Oregano vyžaduje slnečné stanovište, málo vlhkosti a nemusíte ho príliš hnojiť.

Majorán a saturejka

Majorán a saturejka vyžadujú dostatok svetla, občas ich prihnojíme a primerane zalievame.

Tipy ako pestovať bylinky počas celého roka

  • Na pestovanie byliniek je veľmi vhodný samozavlažovací kvetináč.
  • Bylinky môžeme od polovice mája dať von, pred príchodom mrazov ich prenesieme dovnútra.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button