Záhrada

Ako pestovať banánovník?

návod ako pestovať banánovníkBanánovník pôvodne pochádza z juhovýchodnej Ázie. Ide o exotickú rastlinu, ktorá môže pri správnej starostlivosti dorásť až do veľkosti niekoľkých metrov. Pravda, ide o rastlinu náročnejšiu na miesto, zato ale takú, ktorá svojím vzhľadom krásne dekoruje interiér. Rady, ako v domácich podmienkach pestovať banánovník, vám poskytnú nasledujúce riadky. 

Základná charakteristika bananovníka

Banánovník je tropická trváca rastlina, ktorá môže v prírode dorásť až do výšky desiatich metrov. Ide o štíhlu, vysokú rastlinu, ktorej hlavnou okrasou sú predovšetkým veľmi dlhé a široké listy.

banánovník pestovanieNiektoré druhy banánovníka majú listy žíhané zeleno čiernou farbou.

Vhodné druhy banánovníka pre pestovanie v bytoch

Nie všetky druhy banánovníka sú vhodné pre pestovanie v interiéri.

Vhodnými druhmi do interiéru sú:

  • Musa paradisiaca
  • Musa acuminata (zakrpatený druh banánovníka)
  • Ense ventricosum (okrasný zakrpatený banánovník)

Nároky bananovníka na pestovanie

Ak chcete pestovať banánovník v byte,vyžaduje si to dostatok miesta. Ďalej potrebuje dostatok jasného a rozptýleného svetla, nie však priame slnečné svetlo.

Vhodná teplota pre banánovník

Banánovník potrebuje vysokú izbovú teplotu – v lete aspoň 25 ° C, v zime minimálne 15 ° C. Maximálna izbová teplota, ktorú je banánovník schopný zvládnuť, je 35 ° C.

Ako pestovať banánovník cez leto

V lete môžete rastlinu umiestniť von na balkón alebo terasu, lepšie však do tienistého kúta, priame slnečné svetlo je nežiaduce.

Substrát

pestovanie bananovníkaRastlina nie je náročná na substrát. Odporúčame pestovať banánovník zasadený do substrátu, ktorý je určený pre pestovanie fikusov. Ide o ľahký a dobre priepustný substrát.

Polievanie

V lete, v období vegetácie zalievajte banánovník hojne. Predovšetkým odstátou vodou izbovej teploty, nie čerstvou a studenou vodou.

V zimnom období zálievku obmedzte na nevyhnutné minimum. Je dobré pôdu nechať preschnúť. Rastlinu neprelievajte, ľahko a rýchlo môže dôjsť ku zhnednutiu a opadávaniu listov.

Hnojenie

V lete hnojte banánovník aspoň raz za štrnásť dní. Vhodným hnojivom je tekutý substrát pre izbové rastliny, ktorý obsahuje väčší podiel draslíka.

V zime banánovník prihnojujte raz za mesiac rovnakým druhom tekutého hnojiva. V zime nie je vegetačné obdobie banánovníka, početnejšie hnojenie by mohlo rastline uškodiť.

Presádzanie

Vo chvíli, keď korene banánovníka prerastú kvetináč, je potrebné, aby ste rastlinu presadili. Jej podzemný podzemok je pomerne veľký a potrebuje dostatok priestoru.

Mladšiu rastlinu presádzajte na jar. Staršie rastliny presádzajte iba v období od marca do júla. Rastlinu nepresádzajte príliš často, aby mala možnosť dostatočne zakoreniť. U dospelých rastlín je postačujúci interval presádzanie raz za dva – tri roky.

Choroby

Banánovník môže byť napadnutý celým radom škodcov a chorôb. V našich podmienkach najčastejšie ide o hubové choroby, u škodcov sú to predovšetkým roztoče, strapky, vlnatky a červíky.

Banánovník bez plodov

Tieto rady sú základom pre úspešné pestovanie banánovníka v interiéri. Plodov sa zo strany banánovníka zrejme nedočkáte, získate však veľmi peknú, exotickú a dekoratívnu izbovú rastlinu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button