DomácnosťNávody

Ako opraviť dvere?

opraviť dvere, ktoré drhnúDvere sú neoddeliteľnou súčasťou bytu i domu, berieme ich ako samozrejmosť. Ale keď sa na dvere pozrieme zblízka, vidíme, že to s ich výrobou nie je tak jednoduché. Lenže sa môže za čas stať, že dvere „nesedia“, že nejdú otvoriť alebo zatvoriť, že sa drú po podlahe, vŕzgajú a podobne. Padne teda otázka, ako opraviť dvere?

Čo je potrebné na to, aby sme mohli opraviť dvere

  • kovové podložky
  • skrutky
  • skrutkovač
  • kladivko
  • disperzné lepidlo
  • kovové uhly
  • dvojzložková epoxidová plastelína
  • zverák, zvierky

Opraviť dvere nieje zas tak náročné

oprava pokrútených dveríOprava dverí, ktoré sa akosi „nezmestia“ do rámu, netesnia, môže byť jednoduchá. Musíme najprv zistiť, kde je problém.

Najčastejšie to bude v upevnení pántov, a to ako vo dverách, tak v rámoch. Máme teda dve možnosti, opravíme pánty dverí alebo pánty rámov.

Uvoľnené závesy môžu byť len uvoľnené, potrebujú doklepnúť a dotiahnuť skrutky, poprípade použiť nové dlhšie, keď je drevo zoschnuté.

Ak zistíme, že tie pôvodné pánty sú už slabé alebo dokonca prasknuté, a tým pádom nefunkčné, musíme ich buď vymeniť alebo pridať úplne nový záves.

Ak dvere drhnú o podlahu, skúsime to najjednoduchšie: podložiť pánty podložkami tak, aby boli dvere vyššie.

Pokiaľ ide o staršie dvere s veľkým sklom, nemusí byť chyba v závesoch (pántoch), ale v tom, že ťažké sklo ohlo celé staré a zoschnuté dvere tak, že sa z nich stal kosodĺžnik. Potom je potrebné dvere zrekonštruovať, prípadne vystužiť kovovými uhlami. Tie môžu byť zdobené a potom pôsobia veľmi esteticky.

Iný postup ako opraviť dvere

opravenie starých dveríDvere sa môžu ale prevesiť tým, že už majú ich rámy dreva zoschnuté a tým pádom sa uvoľní ako drevo samo, tak aj pánty v ňom.

Uvoľnené drevo rámu dverí sa musí znovu spevniť, teda zlepiť a spevniť jeho kolíčky. Vyskrutkujeme staré skrutky a namiesto nich dáme nové väčšie.

Ak je drevo už tak zlé, že by v ňom závesy a ani skrutky nedržali, je možné toto miesto opraviť dvojzložkovou epoxidovou plastelínou. Tá po vytvrdnutí, čo je asi 3 hodiny, má veľkú pevnosť a môže sa brúsiť aj natierať, a súčasne udrží aj skrutky. Inak môžeme do veľkých dier vlepovať a lepiť drevené kolíky.

Po zatvrdnutí lepidla upravíme povrch dreva tak, aby nebolo vidieť opravené diely, brúsením a farbením. Potom vyvŕtame otvory a závesy znovu pripevníme.

Oprava starších dverí

Staršie dvere sa často vyschnutím, prípadne nepravidelným vlhnutím, krútia.  Dvere, ktoré sú takto skrútené sa väčšinou nedajú zatvárať alebo sa dajú len s problémami. Najprv zistíme, prečo sa dvere krútia a až potom môžeme premýšľať ako opraviť dvere.

Ak je to len starobou a zistíme uvoľnenie rohových častí aj výplní, musíme sa dvere pokúsiť rozobrať a zlepiť znova. Pri lepení dodržiavame pravé uhly a pri lepení spoja ich musíme zaťažiť alebo zovrieť svorkami.

Chýbajúce časti dverí doplníme. Ak sú dvere v poriadku a obmedzili sme aj zdroj ich krútenia, teda vlhkosť, vsunieme medzi dvere a rámy, teda zárubne, tenké drevené pásiky. Tie by mali odťahovať dolnú a hornú časť dverí späť.

Postupne by sa mali dvere zrovnať, preto proces môžeme aj niekoľkokrát opakovať. Hoci sa môžete riadiť všetkými týmito radami, nesmiete zabudnúť zvážiť kompletnú výmenu dverí za nové.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button