Domácnosť

Ako odstrániť starý náter a moriť drevo?

ako na starý náterStarý náter je azda jediná a najväčšia prekážka pri obnovení a navrátení krásy vášmu nábytku v domácnosti. Navyše v skorších dobách sa nátermi napodobňovali ušľachtilé materiály, ako je napríklad mramor alebo zlato, čo obnovu náteru značne komplikuje. Dnes je trendom dbať skôr na krásu dreva, ​​a tak sa drevo radšej morí. Ako na to? Pár užitočných rád určite pri práci s drevom pomôže.

Čo je potrebné, ak chcete odstrániť starý náter:

  • odstránenie starého náterudrevený predmet so starými farbami
  • cidlina, nôž, špachtľa
  • denaturovaný lieh
  • odstraňovač starých náterov
  • štetce
  • handry (kusy pevnej látky)
  • jemná drôtenka
  • voda
  • teplovzdušná pištoľ
  • peroxid vodíka, ocot, príp. lieh
  • rukavice gumové
  • rukavice handrové
  • brúsne papiere, špalíček dreva
  • pilníčky
  • moridlá

Čo spraviť pred tým ako pôjdete odstrániť starý náter

Pred začatím prác nábytok prezrite, aby ste zistili jeho naozajstný stav a rozsah porúch. Podľa toho zvoľte, či starú povrchovú úpravu odstránite len lokálne, alebo sa pustíte do kompletnej úpravy. Ak má drevo aj poškodenú vlastnú farebnosť alebo kresbu rôznymi škvrnami, bude potrebné ho aj vybieliť.

ako odstrániť starý náterNajjednoduchším spôsobom ako odstrániť staré farby z dreveného nábytku, je vykonávať prácu ručne. Môžete na to použiť cidlinu, čiže stolársku škrabku. Keď sa venujete stolárčine a opravám dreva, asi ju už máme.

Ak tomu tak nie je a chcete opraviť len jeden alebo pár kusov, použite napríklad špachtľu.

Môžete ju pribrúsiť, prípadne použijete ostrý nôž. Hlavné je postupovať po krokoch a farby zoškrabovať a nie odrezávať. Tu je výhoda, že sa dá odstrániť farba len z jedného miesta, len musíte počítať s tým, že škrabaním vzniká priehlbina. Plochu potom ľahko zabrúste a zrovnajte do roviny.

Denaturovaný lieh sa používa len na malé plochy. Lieh nalejte na hrubú látku alebo jemnú drôtenku a stierajte opäť v smere rokov. Ošetrené miesto potom neutralizujte vodou, ale opatrne, aby ste predmet nenapraviteľne nerozmočili.

Chemické odstraňovače na starý náter

Odstraňovač starých náterov spustí chemický proces, ktorý môže zasiahnuť najmä mäkké drevo dosť hlboko. Odstraňovačov je na trhu niekoľko druhov, väčšinou vo forme tekutiny alebo ľahkého želé. Prípravok naneste na povrch štetcom alebo látkou, ale keď výrobca odporučí niečo iné, tak by ste sa mali riadiť podľa návodu.

starý náter a morenieZmäknutý náter potom zoškrabte, drevo umyte handričkou alebo špongiou namočenou do liehu. Lieh ľahko rozotrite. Keď predmet vyschne, drevo zľahka prebrúste.

Pri veľkej vrstve napríklad aj pri rôznorodých vrstvách je možné použiť horúci vzduch. Teplovzdušná pištoľ dokáže fúkať vzduch ohriaty až na 300°C, ktorý potom počas krátkej chvíľky nátery odstráni, resp. rozmäknú a potom sa dajú ľahko zoškrabať.

Ak je po odstránení starých nánosov drevo fľakaté alebo príliš tmavé, použite na vybielenie známy peroxid vodíka, horúci ocot alebo luhy. Aplikáciu ale musíte vykonávať v gumových rukaviciach a pozor, aby ste nepostriekali seba ani časti oblečenia. Po skončení práce drevo umyte čistou vodou.

Morenie dreva

Na morenie či nanášanie novej povrchovej vrstvy je potrebné mať drevo prebrúsené, čisté, odmastené, aj stopy prstov a rôzne odtlačky môžu vadiť (skrátka starý náter so všetkým musí byť preč). Pri dokončovacích prácach použite handrové rukavice.

starý náterBrúsenie vykonajte brúsnym papierom strednej hrubosti, ktorý máte nabalení na špalíček dreva, alebo iný pevný hranol. Opäť brúste v smere rokov, na záver ešte prejdite drevo jemným brúsnym papierom.

Musíte si dať pozor na ozdobné vyrezávané prvky. Na ne môžete použiť jemné pilníčky a pri brúsení brúsny papier namotaný na pilník, prst a pod., riaďte sa podľa veľkosti oblúka ozdoby.

Pre najkvalitnejšie morenie by ste mali drevo natierať najprv niekoľkými vrstvami svetlého moridla, potom postupne tmavšími, až dosiahnete požadovaný výsledok. Nové nátery nanášajte ešte pred úplným vyschnutím predošlého náteru. Ak vám moridlo vyschne a zanechá nejaké ostré okraje, fľaky a pod., je potrebné ich handrou rozotrieť až úplne zmiznú.

Ako dokončiť nátery

Nátery, kým sú ešte mokré, rozotierajte do stratena k okolitému povrchu. Používajte k tomu vlhkú látku alebo štetec. Snažte sa vyvarovať ostrým prechodom.

Po vyschnutí poslednej vrstvy náteru predmet vyhladíte látkou do leskla a potom môžete na povrch nábytku nanášať lak, vosk apod. Ak budete mať predmet v suchom prostredí, stačí len morenie. Ale to už necháme na vás.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button