Domácnosť

Ako odstrániť pleseň v kúpeľni?

Ako odstrániť pleseň v kúpeľniKúpeľňa je centrum čistoty. Tiež sa hovorí, že čistota pol života, aj keď to platí len do určitej miery, základná čistota k zdraviu určite prispieva. Čistota je spojená s vodou, ale tá v určitých situáciách dokáže tiež „špiniť“, teda prináša pleseň. Tá je totiž vedľajším produktom vlhkého prostredia, čo v kúpeľni často býva. Môže vás tešiť sa umývať v kúpeľni, kde na vás z kútov hľadia čierne fľaky plesne? Lenže boj s plesňou nie je ľahký a odstrániť pleseň je niekedy nad naše sily. Ako teda odstrániť pleseň v kúpeľni?

Čo je potrebné ak chcete odstrániť pleseň v kúpeľni:

  • špachtľa
  • savo
  • rozprašovač
  • kefa
  • štetec
  • sanitárny silikón

Príčiny tvorby plesne v kúpelní

Keď sa v kúpeľni, ale aj v iných priestoroch bytu, objaví pleseň, mali by sme sa najskôr zamyslieť, prečo tomu tak je. Môže sa totiž stať, že sa zmení situácia vo vonkajších priestoroch bytu aj domu. Napríklad bol vedľa vás postavený nový objekt, ktorý úplne, ale aj napríklad len čiastočne, váš dom zatienil, a už je to problém s vyššou vlhkosťou.

Slnko je totiž jeden z najväčších bojovníkov s plesňou, spoluhráčom mu je v tomto zápase teplo. Ak nastal tento problém, riešením je viac kúriť, vetrať, ale snáď sa aj obrátiť na stavebný úrad, ak je problém veľký.

Vonkajších príčin môže byť viac, napríklad zle vykonaná verejná kanalizácia, zvod povrchovej vody z cesty pri dome a podobne.

Treba hľadať príčinu vzniku plesní!

Keď vyvrátime vonkajšie možnosti, potom je chyba u vás v dome. Nevykonával niekto nejaké úpravy v byte alebo napríklad v pivniciach a na prízemí? Možno tým bola niekde porušená izolácia.

Neopravoval niekto vodovodné rozvody, alebo neprasklo niekde nejaké potrubie? Ide hlavne o susedov nad vami, ani to nemusia vedieť, že im tečie odpad z vane.

Nezateká strechou na povalu? Je v poriadku izolácia terasy alebo rovnej strechy? Mohli by sme pokračovať, ale tieto závady je vždy nutné opraviť čo najskôr. Čím skôr, tým sú lacnejšie, tomu verte.

Hľadajte v kúpeľni

Ani vonku nič, ani závady v dome, potom bude problém asi priamo u vás. Kúpeľňa je stále čistá ale s čiernymi fľakmi, takže teraz hľadajte radu. Prvá je asi vetrať a prípadne kúriť. Ak je toto riešenie správne, pleseň vyschne a začne sa drobiť.

Problém je v bytoch, kde kúpeľne, prípadne práčovne, nemajú okná a ani vetracie otvory priamo von, potom je na mieste kontrola vetracích ciest. Možno vaše vetracia mriežka do vetracej šachty, ktorá by mala byť neustále otvorená, bola niekým zatvorená alebo sa zaniesla.

Vzduch potom nemôže prúdiť. Tiež nenechávajte zatvorené dvere v kúpeľni, keď tam nikto nie je,.

Radšej odstrániť pleseň raz a poriadne 

Zatiaľ sme riešili príčiny, snáď sme nič nevynechali, pretože riešiť dôsledky je vždy krátkozraké. Pleseň sa vždy vráti, keď neodstránite jej zdroj.

Razantný prístup

Ak sme vonkajšie aj vnútorné problémy vyriešili, musíme aj tak odstrániť viditeľné bujnenie plesní, väčšinou teda čierne kúty, škáry a podobne. Verte tiež, že čím razantnejší bude váš prístup, tým lepší výsledok dosiahnete.

Keď len oškrabeme vonkajšiu “černotu“, pleseň zostane ďalej vo vrstvách omietky. Ak naozaj sú príčiny aj plesne odstránené, asi bude stačiť miesto niekoľkokrát bohato natrieť Savom. Ten je vhodný na drevo, maľby aj omietky.

Skúste odstrániť pleseň v kúpeľni Savom

Najväčšia piplačka je odstrániť pleseň zo škár. V kúpeľniach ich je veľa, okolo vane, umývadla, okien, záchodu atď. Postihnuté miesta ošetríme tak, že ich navlhčíme a opatrne oškrabeme, aby sa pleseň nerozniesla na iné miesta.

pleseň v kúpeľniOdpad opatrne vynesieme do kontajnera, nestačí len do koša v byte. Mali by sme odstrániť pleseň do takej hĺbky, aby čierna úplne zmizla.

Po zaschnutí miesta neriedeným Savom nastriekame zo vzdialenosti 5 až 10 cm. Opäť necháme zaschnúť. Ak bolo miesto silne napadnuté, postup môžeme opakovať.

Tapety radšej nie

Ak máme v kúpeľni umývateľné tapety a pleseň sa objaví aj na nich, je potrebné ich odstrániť.

Uvážte, či by nebolo lepšie tapety zložiť a namiesto nich dať keramické obklady, teda dlaždičky.

Ak sa k tomuto kroku rozhodneme a uskutočníme ho, mala by sa pleseň stratiť. Ak nie, je to prípad pre odborníkov.

Rozmýšľajte o rekonštrukcií kúpeľne

Ak bývame v starom paneláku a máme ešte umakartové jadro, je príčina plesne známa. Prestavba jadra na murované to iste vyrieši.

Niekedy treba aj vymaľovať

pleseň na stenách v kúpeľniAk je rozsah plesne veľkoplošný a máme jadro murované, uvažujme aspoň o novej výmaľbe a dezinfekciu povrchu.

Lepším riešením by snáď mohla byť nová štuka.

Cementové škáry

Ak je kúpeľňa obložená, dobrou ochranou by mohli byť nové cementové škáry, čo je práca skôr pre odborníkov.

Možno tu použiť niektorý z moderných materiálov, ako je sanitárny silikón, systém Ceresit MicroProtect, Ceresit CE 40 Aquastatic, silikónový tmel Ceresit CS 25, receptúra ​​Procolor atď.

Skúste odstrániť pleseň silikónom

Silikónové špárovanie sa nepoužíva len pri kachličkách, ale aj na styky kúpeľňového vybavenia so stenou, teda umývadlá, vane atď.

Keď sa v nich objaví pleseň a už nejde odstrániť pleseň bežným spôsobom pri dennom upratovaní, je potrebné silikón odstrániť. Spoj sa riadne očistí, odmastí a nanesie nový silikón.

Studená a teplá voda

V prípade spŕch je potrebné občas ich vystriekať ľadovou vodou, ktorá vyzráža zvyšky kúpacích prostriedkov. Potom naopak vypláchnuť čo najviac horúcou vodou, čo zase napomôže rýchlejšiemu vysušeniu.

Kúpeľňu je potrebné častejšie vystriekavať Savom, hlavne však čo najviac vetrať. Proti plesni dobre bojuje teplo. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť špinavú stenu.

Pohlcovač vlhkosti

pohlcovač vlhkostiDobrou prevenciou všeobecne na pohlcovanie vlhkosti je Ceresit Stop Vlhkosti Duo.

Prístroj obsahuje dve absorpčné tablety, ktoré pohlcujú nadmernú vzdušnú vlhkosť a premieňajú ju na soľný roztok.

Odstraňovač plesní

V ťažko prístupných miestach, kde sa tiež drží vlhkosť najviac, sa na pleseň odporúča prípravok Ceresit STOP plesniam. Postupujte u neho podľa návodu.

Poznámka na záver

Plesne môžu najmä u malých detí vyvolávať rôzne alergie. Preto v boji s plesňami nesmieme nikdy prestať. Ak budeme ale skutočne dôslední a plesne nie sú spôsobené vonkajšími podmienkami, môžeme skutočne zvíťaziť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button