FinancieNezaradené

Ako odolať trikom a manipulácií veľkých nákupných centier?

akcie a zľavy veľkých nákupných centierOd roku 1989 v SR vyrástlo niekoľko desiatok veľkých nákupných centier. Zvykli sme si na príjemné nakupovanie v peknom uzavretom prostredí. Všetky obchody sú pekne pohromade, pri škaredom počasí sme v teple a suchu, od nakupovania si môžeme oddýchnuť pri dobrej káve alebo si dať niečo na jedenie. Nákupné centrá majú určite svoje výhody. Zároveň ale používajú veľa trikov, ako nás ovplyvniť, aby sme minuli čo najviac peňazí. Aké triky používajú najčastejšie veľké nákupné centrá a ako sa im môžeme brániť? Čítajte pozorne nasledujúce až prekvapujúce riadky.

Metódy a postup ako odolať trikom a manipulácií nákupných centier

Gruenov transfer nákupných centier

„Gruenov transfer“ je označenie pre okamih, kedy sa človek mení zo zákazníka s konkrétnou predstavou o nákupe v impulzívneho kupca (tzn. na začiatku mám predstavu, že si idem kúpiť džínsy, ale odchádzam s novými džínsami, tričkom, mikinou, topánkami a ďalším tovarom, ktorý vlastne ani nepotrebujem).

Celková atmosféra nákupných centier je premyslená tak, aby v nás prebudila impulzívneho kupca. Priestor, zariadenie, farby, hudba, vôňa, to všetko na nás pri nákupe vplýva a je vymyslené tak, aby sme minuli čo najviac peňazí.

Ignorujte obchodíky, vedľa ktorých musíte prejsť

Prípadne používajte výťah. Všimli ste si, že v nákupných centrách je väčšinou schodisko umiestnené v poschodiach len na jednej strane? Prejdete celým tretím poschodím, aby ste mohli použiť schody. Zídete po schodoch z tretieho poschodia do druhého.

Hľadáte schodisko do prvého poschodia. A ono ako na potvoru je zase na úplne opačnej strane. Takže musíte prejsť celým poschodím, aby ste sa dostali k ďalšiemu schodisku, ktorým sa dostanete von.

Dôvod je jednoduchý: Tým že prejdete celé tretie, druhé aj prvé poschodie, miniete veľa obchodov a je väčšia šanca, že sa v jednom z nich zastavíte a niečo nakúpite.

Ignorujte výkladné skrine obchodov, kvôli ktorým ste neprišli na nákupy

Ak navštívime nákupné centrum, máme v pláne navštíviť väčšinou 2-3 obchody. Najväčšie „ťaháky“ komplexu sú ďaleko od seba, aby zákazník musel prejsť okolo ďalších menších obchodíkov celým nákupným centrom. Často býva práve supermarket alebo hypermarket až úplne na konci komplexu.

Pozerajte sa často na hodiny

Ako odolať trikom a manipulácií v obchodochPrípadne si nastavte v mobile určitý časový úsek, na ktorý vás potom telefón upozorní zvonením. V nákupnom centre veľmi často zabudneme na čas. Ak sme vonku, teplota aj svetlo sa mení s dennou dobou.

Nákupné centrá bývajú často navrhnutá tak, že nie je možné vidieť vonkajšie svetlo.

Umelé osvetlenie a teplota prostredia, ktoré sa nemenia, vytvárajú akúsi ilúziu, že sa čas zastavil. Prestávame ho vnímať a oveľa ľahšie s nami môže niekto manipulovať.

Ak vám vadí hudba v obchodoch alebo nechcete aby vás ovplyvňovala

Noste so sebou v telefóne alebo na iPode svoju hudbu. Hudba v nákupnom centre a obchodoch má na nás tiež veľký vplyv. Štúdie potvrdili, že pri nákupe potravín je najlepšie púšťať hudbu s voľnejším tempom. Potom zákazníci nakúpia skoro o 40 percent viac tovaru.

Oblečenie, napr. džínsy sa dobre predávajú pri hlasnej hudbe. Lacný tovar sa tiež lepšie predáva v hlučnejšom prostredí, pretože strávite oveľa menej času zisťovaním kvality produktov.

Nechoďte do nákupných centier hladní

Štúdie týkajúce sa predaja pečiva a cukroviniek potvrdilo, že objem predaja vzrástol, ak zákazníci zacítili vôňu z obchodu už z veľkej diaľky. Mnoho pekární a cukrární potom umiestnilo ventiláciu priamo nad vchodmi do predajní.

Buďte všímaví k ďalším rôznym trikom

Priestor v nákupných centrách je veľmi dobre premyslený. Niektoré komplexy využívajú nepravidelné chodby, aby nás zdezorientovali a udržali vnútri nákupného centra.

Ako odolať trikom a manipulácií veľkých nákupných centierIné využívajú tvrdé podlahové krytiny v uličkách a koberce alebo mäkké materiály vo vnútri obchodov.

Ak chceme mať pocit pohodlia, budeme sa nevedome zdržovať čo najviac času práve vnútri obchodíkov. Niektoré obchody s oblečením využívajú zrkadiel, ktoré zoštíhľujú.

Ďalším veľkým lákadlom sú rôzne akcie a zľavy.

Varovanie

Pre zaujímavosť uvádzam ešte pár položiek zo seminára pre obchodníkov. Myslím, že je z textu jasné, že obchody a obchodné centrá majú ešte veľa „záludností“ o ktorých možno ani nevieme. Seminár s názvom Triky pre maloobchodníkov ponúka v rámci seminára aj tieto okruhy:

Ako môžete umiestnením tovaru v regáloch predať až o 50% viac tovaru.

Ako zdržať zákazníka v predajni čo najdlhšie a zvýšiť tak jeho objem nákupu.

Ako môže umiestnenie tovaru vpravo alebo vľavo ovplyvniť predaj tovaru až šesťnásobne.

Ako usporiadať priestor okolo pokladní a predať ďalšie položky.

Kedy zákazníci nákupných centier nakupujú impulzívne a ako ich v tom môžete podporiť.

Čo je to naplánovaný nákup a ako môžete ovplyvniť to, aby zákazník nakúpil aj tovar, ktorý nemal v pláne.

Výsledok štúdie

Podľa štúdií existuje 6 dôvodov, prečo do nákupných centier chodíme. Je to atraktivita samotného centra, únik od každodenných starostí, túžba objavovať, príjemný pocit pohltenia a zabudnutia na čas, možnosť mať prehľad o novinkách a byť v spoločenskom prostredí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button