Práca a vzdelanieŠkola

Ako napísať esej?

ako napísať esejNapísať dobrú esej vyžaduje nemalé úsilie. Autor musí mať prehľad, kreatívne myslenie, musí si vybrať vhodnú tému a dobre a pútavo ju uchopiť. Ako ale na to, aby samotná esej čitateľa zaujala a dočítal ju až do úplného konca? Ako napísať dobrú esej?

V článku sa dozviete:

  • Ako na vhodne zvolenú tému!
  • Ako má esej vyzerať?
  • Pár rád na záver!

Esej

Čo je to vlastne esej? Jedná sa o žáner na rozhraní literatúry a publicistiky. Autor eseje vyjadruje vlastný názor, zamýšľa sa nad problémami, porovnáva s inými názormi, často kladie otázky a hľadá na ne odpovede.

Táto úvaha býva stredného či kratšieho rozsahu a téma hľadá v odboroch ako je politika, umenie, spoločnosť, filozofia, literatúra, veda apod.

Vhodne zvolená téma na esej!

ako vybrať tému a písať esejNajlepšie je, ak si tému môžete vybrať sami. Zvoľte takú, ktorá vás zaujíma, odbor, pre ktorý ste zapálený a dokážete o ňom hovoriť neuveriteľne dlho. Čitateľ vaše nadšenie iste v texte rozpozná.

Ak vám je ale téma pridelená, je nutné si o danej oblasti zistiť čo najviac informácií, zapátrať v knihách, odborných časopisoch alebo aj na internete.

Hľadať treba aj názory odborníkov, pohľady laikov, samozrejme verte len dôveryhodným zdrojom. To všetko vám poskytne potrebný prehľad. Ak máte na výber medzi niekoľkými témami, vyberte tú, ktoré vám je najbližšia.

Ako má esej vyzerať?

Esej sa skladá z troch časti – úvodu, hlavnej časti a záveru.

Názov a úvod eseje

Názov by mal byť dobrý, trefný a mal by predovšetkým donútiť čitateľa, aby nezostal len pri nadpise, ale pokračoval v čítaní ďalej. A taký by mal byť aj celý úvod eseje.

Okrem toho, že musí zaujať, mal by vysvetliť prečo ste túto tému vybrali, čo bude nasledovať a predložiť základné argumenty eseje. Posledná veta v úvode môže byť hlavnou myšlienkou diela.

Hlavná časť eseje

hlavná časť esejeTáto časť eseje je vlastným telom eseje a býva najobsiahlejšia. Autor tu vyjadruje dôkazy pre svoje tvrdenie v úvodnej časti, kladie jednotlivé argumenty.

Je dobré používať metafory, príklady alebo rôzne porovnania. Text je vďaka tomu bohatší a lepšie sa číta.

Autor sa zamýšľa nad názormi iných, v niektorých prípadoch sa snaží dokázať ich chybovosť.

Záver eseje

Záver sumarizuje počiatočnú myšlienku, môže ponúknuť radu alebo nejakú predpoveď do budúcnosti. Záver má väčšinou jeden, dva odseky.

Autor môže čitateľa vyzvať k zamysleniu alebo k otvorenej diskusii. Čitateľ by sa mal dočkať určitého rozuzlenia.

Pár rád ako napísať esej!

  • Používajte veľkú slovnú zásobu, synonymá, neopakujte slovesá a nezabúdajte na rozsiahlosť slovenského jazyka!
  • Hrubky a preklepy do eseje naozaj nepatria, preto si výsledný text dôkladne skontrolujte.
  • Snažte sa o to, aby nový odsek predstavoval novú myšlienku. Odseky sa snažte dobre prepojiť.
  • Pokúste sa o nadčasovosť. Esej by mala niesť isté posolstvo aj ďalším generáciám, a to aj napriek tomu, že reaguje na aktuálne udalosti v spoločnosti.
  • Eseje sa nebojte a netrápte sa tým, že ste skončili nakoniec inak, než ste pôvodne plánovali.
  • Písanie si užívajte a doprajte si k tvoreniu eseje dostatok času a pokoja, určite vďaka tomu vznikne naozaj dobrá esej!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button