Zdravie a krása

Ako na zásaditú stravu?

zásaditá stravaAko na zásaditú stravu? Aké sú výhody zásaditej stravy? Ak ste o zásaditej strave doteraz nepočuli, nevadí, v článku nájdete všetky potrebné informácie. Pre ľudské telo je veľmi dôležitý príjem všetkých základných súčastí potravy. Človek pre svoj život potrebuje dostatok bielkovín, minerálov, vitamínov, vlákniny, tukov a sacharidov. Ak sa zaujímate o zdravú výživu a nie je vám ľahostajné vaše zdravie, iste viete, že v našej strave by mali prevládať zásadité potraviny. 

Prečo potrebujeme zásaditú stravu

Potraviny sa delia na zásadité, kyselinotvorné a neutrálne. Zásadité (a prípadne neutrálne) potraviny by mali tvoriť prevažnú časť nášho jedálnička, pretože aj ľudská krv by si mala udržať mierne zásadité pH, avšak existujú aj potraviny kyselinotvorné a neutrálne, bez ktorých by sa naša strava pravdepodobne nezaobišla.

Máte prekyslený organizmus?

Pokiaľ vo vašom jedálničku prevažujú potraviny kyselinotvorné, váš organizmus môže byť prekyslený, čo spoznáte podľa nasledujúcich príznakov: trpíte bolesťami hlavy a celkovou únavou, bývate podráždený, môže vás tiež páliť záha, vlasy sú suché a lámu sa, pokožka hlavy má tendencie ku tvorbe lupín, pokožka je bledá, nechty lámavé a rozštiepené, jazyk môže byť potiahnutý bielym povlakom a môže sa objaviť zápach z úst.

Ďalšími príznakmi sú tiež ekzémy, nadváha či hormonálne problémy. Kyslé prostredie môže viesť aj k vážnejším zdravotným problémom, napr. osteoporóze, ochorenie obličiek či srdca, rakovine, atď.

Aké sú výhody konzumácie zásaditej stravy

Ak máte zásaditú stravu zbavíte sa a predídete prekysleniu organizmu, navyše tento jedálniček môžete dodržiavať dlhodobo aj celoživotne, pretože určité potraviny striktne nezakazuje, len musí dôjsť k ich obmedzeniu.

ako na zásaditú stravuJe tiež vedecky dokázané, že ak konzumujete prevažne zásaditú stravu je pre váš organizmus priaznivá. Navyše vám zásaditý jedálniček môže pomôcť schudnúť a výslednú hmotnosť si aj udržať.

Pokiaľ je v ľudskom tele nastolená rovnováha pH, dôjde tiež k zlepšeniu zdravotného stavu a obranyschopnosti organizmu.

Tejto rovnováhy by sa malo dosiahnuť konzumáciou v pomere 80% zásaditých potravín ku 20% kyselinotvorných potravínám.

Ako sa delia potraviny

Kyselinotvorné potraviny

Pozor na mylné predstavy o kyslých a kyselinotvorných potravinách. Napríklad citrón je kyslý, ale neskôr sa pri trávení zmení na zásadu, je teda zásaditý.

Keďže každý zdroj uvádza iné rozdelenie potravín, všeobecne možno povedať, že medzi kyselinotvorné potraviny patria najmä mäso, údeniny, margaríny, vajcia, mlieko a mliečne výrobky (pasterizované), cukor, umelé sladidlá, sladkosti a nápoje, slané pochutiny, orechy (okrem mandlí a gaštanov), obilniny (hlavne biela múka), ryža (najmä biela lúpaná), niektoré strukoviny (šošovica, niektoré druhy fazule, občas uvádzaný aj hrach), káva, alkohol, čierny čaj, rebarbora, sterilizovaná paradajky, zemiaky, všeobecne ovocie konzumované v príliš veľkom množstve, liehový ocot, konzervované potraviny.

Neutrálne potraviny

kyselinotvorná stravaNeutrálnymi potravinami sú potom rastlinné oleje, čerstvý včelí med, nepasterizované mliečne výrobky v malom množstve, celozrnné pečivo, kozie mlieko a výrobky z neho, divoká ryža, tekvicové a slnečnicové semienka, proso.

Zásadité potraviny

Medzi zásadité potraviny patria najmä ovocie a zelenina (hlavne potom citróny, melóny, grepy, špargľa, cibuľa, petržlen, brokolica, cesnak, a i.), ovocné a zeleninové šťavy, mliečno-kvasená zelenina (pickles), huby, naklíčené semienka, mandle, bylinné a zelené čaje, sója, biele fazuľa, olivový olej, stévia, zverina a ryby, morské riasy, korenie a bylinky.

Tip

Surová strava je viac zásaditá strava než tepelne upravená strava.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button