Úvod / Voľný čas a hobby / Ako na výrobu šperkov z krištáľovej živice?

Ako na výrobu šperkov z krištáľovej živice?

vyrábanie šperkov z krištáľovej živiceS krištáľovou živicou som sa stretla ešte len tento rok na jar. Pôvodný zámer s týmto materiálom bol úplne iný, než výroba šperkov. Chcela som odlievať veľké doskovité bloky, v ktorých by boli zaliate prírodniny, a vytvoriť z nich v byte predelové steny. Po preskúmaní trhu som však zistila, že z ekonomického hľadiska je to nereálny nápad. Avšak materiál ma zaujal a chcela som ho vyskúšať aspoň v malom meradle – teda na šperkoch. Spísala som o tom tento článok, ako na výrobu šperkov z krištáľovej živice.

Čo je potrebné na výrobu šperkov z krištáľovej živice:


  • balenie krištáľovej živice (obchod s výtvarnými potrebami)
  • komponenty na výrobu odlievaných šperkov (obchod s výtvarnými potrebami)
  • farby na sklo – 1 a viac farieb

Práca so živicou

Postup práce so živicou je v každom príbalovom letáčiku, takže sa obmedzím len na osobnú skúsenosť s použitím.

krištáľová živica a sada na výrobu šperkovKomponenty na šperky, ktoré sa robia odlievaním, zoženiete najľahšie na internete. V kamenných obchodoch nie je výber zďaleka tak veľký a na internete existujú špecializované obchody, ktoré sú zamerané viac-menej práve na túto techniku.

Motívy, vkladané do lôžok, sú najvhodnejšie na lesklom fotografickom papieri. Ten nenasiakne a nevzniknú na ňom tmavé – mokré škvrny. Môžete spracovať vlastné fotografie, upravené v niektorom fotografickom editore, alebo zakúpiť listy s motívmi rôznych veľkostí a výrezov v obchodoch s výtvarnými potrebami.

Maľovanie motívu

Ďalšou možnosťou je namaľovať motív priamo do lôžka a tak vytvoriť neopakovateľný originál. Použiť sa môžu akrylové farby alebo farby na sklo či porcelán. Ja pracujem s oboma druhmi, farby na sklo sú značky Pebeo.

Jednofarebný šperk z krištáľovej živice

Ak túžite po jednofarebnom šperku, je možné živicu zafarbiť. Pre ten účel sú najvhodnejšie farby na sklo. Najprv sa zmiešajú dve zložky živice v pomere 2: 1,  následne sa do nej po veľmi malých častiach pridáva farba. Je dobré postupovať veľmi pomaly, pretože pri miešaní môžu vzniknúť odtiene, ktoré ste nezamýšľali, ale ktoré sa vám páčia oveľa viac …

použitie krištáľovej živice na výrobu šperkovNajviac sa mi na živici páčil práve ten kopček, ktorý hustá hmota urobí. Snažila som sa prísť na to, akým spôsobom to docieliť, pretože čerstvo rozmiešaná živica je dosť tekutá a ľahko pretečie cez okraj lôžka. Nechala som ju teda pár hodín ležať, kým nebola ako hustý med a až potom s ňou pracovala.

Je dôležité hustotu sledovať a strážiť chvíľu, keď je ešte použiteľná, pretože pri veľkom zatuhnutí dochádza k problému s bublinkami. Z príliš hustej hmoty sa už tak ľahko neuvoľňujú a je nutné ich sledovať a včas prepichovať ostrým špáradlom.

Využitie vzduchových bubliniek


Druhou možnosťou je využiť bublinky ako zaujímavý efekt. K tomu je nutné nechať hmotu zatuhnúť pomerne dosť – asi ako med vytiahnutý z chladničky. Pri takej hustote už netečie a len veľmi zvoľna sa zrovnáva hladina do hladkého povrchu. Bublinky vzniknuté pri manipulácii s takto hustou živicou už v nej zostanú.

Pri schnutí je nutné, aby šperky boli vo vodorovnej polohe a priklopené nejakou nádobou alebo krabicou proti prachu. Sebemenšia smietka sa okamžite prilepí a vytvorí na povrchu neodstrániteľný defekt.

Ako na výrobu šperkov z krištáľovej živice?
5 (99.17%) 24 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako nafarbiť vajíčka prírodnými farbami

Ako nafarbiť vajíčka prírodnými farbami?

Dnešná doba kladie veľký dôraz na ekológiu. Preto sa stále častejšie vraciame k znalostiam a …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *