Úvod / Návody / Ako na šperky z FIMA?

Ako na šperky z FIMA?

šperky z fimaNosíte radi šperky všetkého druhu? V poslednej dobe sú veľmi obľúbené šperky vyrobené z Fima – náušnice, korále, náhrdelníky, prstene, brošne a iné. Tento materiál má obrovské možnosti a dajú sa s ním vytvárať zaujímavé kúsky. A navyše, je práca s Fimom jednoduchá a môžete si vlastný šperk vyrobiť aj vy sami. A ako na to?

Čo je FIMO?


Fimo je polymérová modelovacia hmota, z ktorej môžete vymodelovať prakticky čokoľvek. Po krátkom miesení sa hmota stáva mäkkou a poddajnou a pracuje sa s ňu rovnako ako s plastelínou alebo moduritom. Hotové výrobky sa vytvrdzujú v rúre na pečenie bez toho by zmenili tvar alebo farbu.

fimo hmotaFimo hmotu zoženiete v papiernictve, výtvarných potrebách alebo na internete. Môžete si vybrať zo širokej palety farieb. Hmota sa vykonáva v troch radoch – Fimo Classic, Fimo Soft a Fimo Effect. Fimo Soft je mäkšia ako Classic a lepšie sa s ňou pracuje, Fimo Effect obsahuje rôzne prímesi, napr. trblietky alebo je transparentný. Na trhu je veľa ďalšieho materiálu a pomôcok pre prácu s Fimom – od púdrov, lakov, rollerov, extrudérov, a ďalších. Napríklad púder dodá fimu zlatý, strieborný alebo bronzový odtieň. Pri práci sa dajú použiť aj rôzne metalické plátky a iné.

Práca s hmotou

Práca s Fimo hmotou je veľmi jednoduchá. Najprv je nutné ju poriadne prepracovať, aby zmäkla. Možno ju tvarovať rukami, vyvaľkať, vykrajovať pomocou formičiek, atď. Pre výrobu šperkov sú vhodné pomôcky ako je roller na tvorbu korálikov alebo extrudér. V ponuke sú aj rôzne komponenty pre tvorbu šperkov. Jednotlivé farby možno miešať dohromady, kým nevznikne nový odtieň.

Extrudér je tlačná pištoľ, ktorá sa používa na vytváranie “rezancov” o rôznom profile. Tieto rezance sa skladajú k sebe, čím vznikne širší valček, ktorý má vo svojom priereze rôznofarebné motívy. Tejto metóde sa hovorí “tisíc kvetov” a dajú sa s ňou tvoriť doslova kúzla. Valčeky môžete ďalej krútiť, tvarovať a skladať na seba. Výsledný valček sa krája a môžete si tak vytvoriť gombíky, brošne, náhrdelníky, náušnice, ale aj koráliky.

Pre výrobu korálok sa používajú rollery, vďaka ktorým vytvoríte rovnako veľké koráliky rôznych tvarov – ováliky, hranaté koráliky, trojkoráliky, a iné.

Pre výrobu šperku vám stačí rozmyslieť si, ako by mal výsledný výtvor vyzerať a potom sa hrať a tvoriť. Práca s hmotou je naozaj jednoduchá a s trochou fantázie a zručnosti si akýkoľvek šperk zvládne vyrobiť každý.


Kde sa prácu s Fimo hmotou naučiť?

Máte niekoľko možností, ako sa naučiť výrobu šperkov z Fima. Prihláste sa na tvoriaci kurz vo vašom meste, kúpte si knižku o modelovaní s Fimom alebo, ak ste zruční a nebojíte sa, jednoducho si Fimo kúpte a vyskúšajte si prácu sami trebárs podľa návodov na internete. Tam nájdete veľké množstvo nápadov, inšpirácií i videí s detailnými popismi ako konkrétny šperk vyrobiť.

Môžete si kúpiť špeciálnu sadu na tvorbu šperkov, kde nájdete návod a potrebný materiál.

Pečenie

fimoAk máte výrobok hotový, stačí ho dať do predhriatej rúry na 110 ° C a piecť ho asi 30 minút. Doba pečenia je závislá na veľkosti predmetu, ktorý vytvrdzuje. Neprekračujte odporúčanú dobu pečenia, pretože môžete hmotu pripáliť, ale tiež nepečte moc krátko, pretože by výsledný výrobok nemal dostatočnú pevnosť a lámal by sa.

Konečné úpravy šperkov z FIMA


Konečná úprava vytvrdnutého výrobku mu môže dodať úplne iný rozmer. Vytvrdnutý Fimo možno ďalej vŕtať, brúsiť, maľovať, leštiť, atď.

Na maľovanie sú vhodné akrylové farby. Ak použijete lak na Fimo, výrobok dostane porcelánový vzhľad.

Brúsením odstránite prípadné nerovnosti na povrchu. Brúsi sa pod vodou za použitia brúsneho papiera pre brúsenie pod vodou. Ďalej je dobré výrobok vyleštiť pomocou džínsoviny alebo flanelu, aby sa pekne leskol a vynikla jeho krása.

Tak s chuťou do práce, uvidíte, že je to naozaj jednoduché.

Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť mydlové muffiny

Ako na mydlové muffiny?

Prinášame vám návod ako si pripraviť mydlové muffiny. Mydlové muffiny síce nie sú k jedlu, …

Jeden komentár

  1. Nasiel som tu naozaj pekné nausnice! Chcel by som nejake kupit pre svoju dceru. Kupil som jej podobny nahrdelnik.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.