Ako liečiť

Ako na osie bodnutie?

ako na osie bodnutieUštipnutie osou patrí k častým letným príhodám. Ľahko sa stane, že osu podráždite a ona sa vám odmení tým, že do vás bodne svoje žihadielko. V prípade, že sa tak stane, je dobré vedieť, aký postup zvoliť, aby vás osie bodnutie zbytočne nepotrápilo. Ako na osie bodnutie?

Obsah článku:

  • Prevencia
  • Postup odstránenia osieho žihadlá
  • Ošetrenie poraneného miesta
  • Čo je potreba
  • Aké budú náklady

Prevencia proti bodnutiu osím žihadlom

Osiemu bodnutiu samozrejme nemožno nikdy stopercentne zabrániť. Ak by ste však chceli minimalizovať riziko, je vhodné urobiť určité preventívne opatrenia.

Základné preventívne kroky proti poštípaniu od osy

Vhodné oblečenie – nenoste príliš krikľavé odevy, osy takýmto oblečením totiž jedine nalákate.

Nosenie obuvi – v prírode aj doma na záhrade nebehajte bosí.

Kontrola jedla a pitia – osy láka sladké. Zdržiavate sa vonku a na záhradnom stole máte sladené nápoje, vždy sa pred pitím uistite, že v ňom či na pohári nie je osa. Rovnako tak si strážte ich prípadnú prítomnosť na ovocí.

Siete proti hmyzu – v lete si do okien domácnosti nainštalujte siete proti hmyzu. Tie zabránia preniknutiu os, ale napríklad aj komárov a múch.

Odpudzovače hmyzu proti včelám aj ďalšiemu hmyzu použite v domácnosti elektrické odpudzovače, ktoré zapojíte do zásuvky.

Postup odstránenia osieho žihadlá

To, že vás osa bodne, celkom určite ucítite. V okamihu, keď žihadlo zostane v koži, je potrebné ho čo najskôr vytiahnuť. Do tela sa z neho totiž dostáva jed, ktorý u citlivejších jedincov môže vyvolať nepríjemnú alergickú reakciu.

Avšak pri štipnutí osou by vám žiadne žihadlo v koži zostať nemalo, to sa stáva pri bodnutí včelím žihadlom, že ho treba následne vytiahnuť.

bodnutie od včely a vytiahnutie žihadlaPokiaľ žihadlo nejde odstrániť prstami, respektíve nechtami, pomôžte si nejakým predmetom, ktorý máte po ruke. Použiť možno treba kreditnú kartu alebo tupú stranu vreckového nožíka či pinzetu.

Žihadlo s ich pomocou uvoľníte a potom už pomocou nechtov vytiahnete.

Dajte si pozor na to, aby ste žihadlo príliš nekrčili, došlo by k ďalšiemu uvoľneniu jedu do tela.

Ošetrenie poraneného miesta

Po vytiahnutí žihadlá je potrebné ošetriť poranenú pokožku. Umyte ju pod studenou vodou a na postihnuté miesto potom priložte ľadový obklad.

Okrem tejto základnej rady môžete využiť aj chladiace gély a masti. Alternatívou je tiež využitie octu. Ten nakvapkajte na kúsok handričky a priložte na postihnuté miesto.

Upokojujúce účinky má napríklad prípravok Antisectin – skľudňujúci gél po bodnutí hmyzom. Zmierňuje bolesť a prípadné svrbenie, má príjemne chladivý účinok.

Gél stačí jednoducho aplikovať po vytiahnutí žihadlá na postihnuté miesto.

prejavy alergieV prípade, že sa u vás prejaví alergická reakcia, je nutné čo najrýchlejšie navštíviť lekára.

V najhorších prípadoch totiž môže veľmi rýchlo nastať anafylaktický šok, ktorý končí až zástavou srdca. V prípade, že sa šok prejaví u niekoho vo vašom okolí, ihneď zavolajte lekársku pomoc.

Postihnutému uvoľnite dýchacie cesty a položte mu nohy do výšky tak, aby ich mal nad úrovňou hlavy. Keď upadne do bezvedomia, začnite s umelým dýchaním a masážou srdca.

Čo je potreba pri bodnutí osou?

  • pinzeta, nôž
  • studený obklad
  • chladiace gély
  • ocot

Ako dlho potrvá vytiahnutie osieho žihadla?

Vytiahnutie osieho žihadla vám zaberie pár sekúnd. Bolesť potom zvyčajne ustúpi za niekoľko desiatok minútach, v závislosti od zvoleného spôsobu ošetrenia, na citlivosť pokožky a na tom, či na osie žihadlá nie ste alergickí.

Aké budú náklady?

Upokojujúci gél Antisectin, ktorý je určený na aplikáciu po bodnutí hmyzom, stojí v 35g balení 3 eurá. Ak si vystačíte s obyčajným ľadovým obkladom, sú samozrejme náklady nulové.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button