NávodyZdravie a krása

Ako na osie a včelie žihadlo?

žihadlo od osy a včelyOd jari do jesene sa môžete stretnúť s tým, že vás bodne včela alebo osa. Každý z nás reaguje na bodnutie od hmyzu inak a tak je potrebné byť pripravený na možné situácie. Ako na osie a ako na včelie žihadlo?

Žihadlo od včely

Kým včela zaútočí žihadlom, dobre si to rozmyslí, pretože po útoku zahynie. Žihadlo od včely môžete dostať najčastejšie na jar a v skorom lete.

Po bodnutí včelou v rane vždy zostane žihadlo s jedovým vačkom, z ktorého dochádza k postupnému uvoľňovaniu jedu do rany. Preto je nutné žihadlo odstrániť čo najrýchlejšie tak, aby ste nestlačili jedový vačok a do rany sa nedostala ďalšia dávka jedu.

bodnutie od včelyŽihadlo opatrne vyškrabnite, napríklad hranou kreditnej karty, nechtom alebo tupou stranou noža. Miernym tlakom prejdite kožu tesne pod háčikom žihadla a vytlačte ho z kože von.

Ranku neutralizujte vodou s mydlom a začnite ju chladiť napríklad mokrou vreckovkou, aby ste zmiernili opuch. Postihnuté miesto môžete natrieť chladiacim gélom s antihistaminikom (napr. Fenistil gél).

gel po uštipnutíExistuje aj gél po uštipnutí hmyzom, ktorý obsahuje aloe vera a zmierňuje bolestivé pocity po poštípaní alebo kusnutí hmyzom. Cez internet kúpite takýto gél za 2€.

Ak včela bodla silného alergika, je nutné mu aplikovať injekciu s adrenalínom. O ďalšom postupe a prípadoch kedy volať lekára sa dozviete ďalej.

Bodnutie od osy

Osy bývajú agresívnejšie a s ich bodnutím sa najčastejšie stretnete ku koncu leta a na jeseň. Osa vám s najväčšou pravdepodobnosťou nenechá v rane žihadlo, ale ak áno, môžete ho vytiahnuť klasicky prstami, pretože nemá žiadny jedový vačok.

bodnutie od osyOsa vás môže bodnúť aj niekoľkokrát za sebou – pri prvom bodnutí vypustí jed a s každým ďalším útokom je jedu menej.

Miesto po bodnutí od osy potrite vodou s octom alebo plátkom cibule a chlaďte. Aj tu môžete naniesť chladivý gél.

Možné krízové ​​situácie po bodnutí

Či ste na bodnutie od včely alebo osy alergickí, spoznáte až po prvom žihadle. Ak máte alergiu na včelie bodnutie, neznamená to, že budete rovnako reagovať aj na bodnutie od osy.

Alergická reakcia

Bodnutie hmyzom väčšinou bolí a svrbí, v mieste vpichu je začervenané a opuchnuté – opuch nepresahuje 2-5cm. Môže sa objaviť alergická reakcia – výraznejší opuch (napr. celého predlaktia), veľmi úporné svrbenie.

Ak vám miesto vpichu veľmi rýchlo opúcha, vezmite si anitihistaminika, čo sú lieky na alergiu (napr. Zyrtec, Claritine, Fenistil). Ak sa vám reakcia zdá až príliš veľká, kontaktujte lekára a poraďte sa o ďalšom postupe.

Anafylaktický šok

V niektorých prípadoch môže po bodnutí hmyzom dôjsť k závažnej alergickej reakcii. Objavia sa dýchacie ťažkosti a ťažkosti s prehĺtaním, vracanie, zmätenosť a postihnutý človek sa dostáva do anafylaktického šoku. V tom prípade je nutné postupovať rýchlo, pretože môže dôjsť až k ohrozeniu života.

Okamžite zavolajte záchrannú službu na čísle 155 a riaďte sa inštrukciami lekára. Postihnutého uložte do stabilizovanej polohy, prípadne začnite s masážou srdca alebo umelým dýchaním a počkajte na príchod sanitky.

Ak už niekedy silná alergická reakcia u človeka prepukla, mal by pri sebe mať injekčné pero s adrenalínom, ktoré je nutné mu čo najrýchlejšie aplikovať do svalu. A následne ho odvezte postihnutého k lekárovi.

Bodnutie do krku alebo úst

Niektoré situácie môžu byť nebezpečné aj pre človeka, ktorý nie je alergický. Ak vás bodne včela alebo osa do krku, úst, pier alebo jazyka, je nutné začať miesto okamžite chladiť, aby ste zabránili opuchu a okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Ak vás osa alebo včela pichne vnútri krku, vezmite si ihneď anitihistaminika a začnite krk zvonka aj zvnútra ochladzovať – ​​cucajte kocku ľadu, popíjajte ľadovú vodu, dieťaťu dajte napríklad zmrzlinu – a počkajte na príchod záchrannej služby.

Viac žihadiel naraz

Nebezpečný je aj väčší počet žihadiel. V prípade že dieťa dostane okolo päťdesiatich žihadiel a dospelý okolo stovky, je vždy nutné vyhľadať lekára.

Do tela sa dostala príliš vysoká dávka jedu, ktorá môže spôsobiť rozpad červených krviniek a následné zlyhanie obličiek.

Prevencia proti bodnutiu

Aby ste nemuseli žiadne bodnutie riešiť, stačí sa podľa toho vonku správať. Buďte vonku opatrní pri jedle a pití sladkých nápojov, nechoďte naboso v kvitnúcej tráve, vyhýbajte sa odpadkovým košom a spadanému ovocí.

Včely priťahuje žltá farba, preto nenoste pestré oblečenie. U vonkajšieho posedenia môžete používať insekticídne špirály alebo sviečky, ktoré hmyz odpudzujú. Kúpte si domov do okien siete proti hmyzu a odpudzovače do zásuvky.

Keď vás začnú osy alebo včely obletovať, nerozháňajte sa rukami, pretože rýchle pohyby ichnajviac dráždi.

Ak viete, že ste alergickí, vždy pri sebe noste injekciu s adrenalínom!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button