Ako liečiť

Ako liečiť jarnú alergiu? + Prevencia

ako liečiť jarnú alergiuS príchodom jari mnohí z vás riešia zdravotné problémy v podobe alergií. Trpí nimi veľká časť populácie, hovorí sa o zhruba 10 – 15 percentách. Spôsobujú ich predovšetkým pele rastlín, ktoré v tomto období začínajú kvitnúť. Na zmiernenie príznakov sa dajú okrem liekov využiť aj prírodné bylinky. Nezanedbateľnú úlohu by však mala zohrávať aj prevencia. Ako liečiť jarnú alergiu? 

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Čo je jarná alergia
  • Príznaky jarnej alergie
  • Postup liečby
  • Prevencia

Čo je to jarná alergia?

Jarná alergia je spôsobená peľom a vetrom, ktorý tento peľ prenáša. V našich končinách medzi alergény patria najmä breza (Ako zmierniť prejavy alergie na brezu?), ďalej potom tiež jelša a bukovité stromy – buk, gaštan a dub.

V neposlednom rade však alergiu môže vyvolať aj napríklad lieska. Zabudnúť nesmieme ani na ihličnany, ktoré vyvolávajú alergické reakcie najmä v období apríla a mája.

Alergia na pele je vlastne reakciou organizmu po ich vdýchnutí.

Príznaky jarnej alergie

liečenie jarnej alergie u detíMedzi charakteristické príznaky, podľa ktorých spoznáte, že máte alergiu na pele, patria najmä tieto:

Zvyčajne dochádza ku nejakej kombinácii týchto príznakov.

Postup liečby jarnej alergie

V prvom rade je nutné si uvedomiť, že alergia na peľ môže byť pomerne závažná, ak sa nelieči. V najhorších prípadoch sa u človeka prejavia silné ťažkosti spojené s dýchacím ústrojenstvom.

Nezriedka kedy v súvislosti s neliečenou alergiou prepukne astma (Ako liečiť astmu a prevencia proti astme).

Odborná liečba alérgie

Práve z tohto dôvodu je vhodné navštíviť lekára. Zvyčajne sa podávajú antihistaminiká. K dostaniu sú tiež voľne dostupné lieky, ktoré zakúpite v lekárňach. Jedným zo spôsobov, ako liečiť jarnú alergiu, je imuno-terapia.

V zásade ide o to, že ste zaočkovaní alergénom. Telo si vďaka tomu začne vytvárať protilátky a stáva sa tak odolnejším.

Domáca liečba na jarnú alergiu

púpava a jarná alergiaPri alergii je dôležité, aby ste mali dostatočne vlhkú sliznicu. Potom totiž dochádza ku ľahšiemu odbúravaniu alergénov z nosa.

Typickým príkladom, ako docieliť zvlhčenie sliznice, je použitie nosových sprejov.

Z vyložene prírodných „pomôcok“, ktoré doma môžete vyskúšať pri problémoch s alergiou, vymenujeme tieto dva:

Med – Konzumácia niekoľkých lyžičiek medu z rastliny, ktorá vám spôsobuje ťažkosti, pôsobí vlastne ako prevencia. Telo si vďaka tomu zvykne, stane sa odolnejším a vytvorí si protilátky.

Jablčný ocot – Konzumácia jablčného octu prispieva k upokojeniu zápalu dýchacích ciest a prečisteniu nosa. Stačí si dať ráno jedno až dve deci. Vzhľadom na to, že vám asi samotný ocot nebude príliš chutiť, zmiešajte ho v pomere 1:1 s čistou vodou, nebude potom tak trpký. Pite ho pomaly.

Prevencia proti jarnej alérgií

Ak trpíte alergiami, mali by ste predovšetkým dodržiavať všetky zásady správnej hygieny. To znamená predovšetkým dôkladné umývanie rúk, ale napríklad aj pravidelnú výmenu oblečenia. Práve na ňom sa totiž môžu prilepiť alergény, ktoré alergiu spôsobujú.

Snažte sa vyhýbať prostrediu, v ktorom hrozí kontakt s alergénmi. Praktické je tiež sledovať vývoj peľovej situácie. Informácie dnes nie je problém zohnať na internete.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button