ElektronikaDomácnosť

Ako funguje mikrospínač a aké sú jeho výhody?

Elektrické zariadenia a spotrebiče sú spínané rôznymi mechanizmami najmä podľa toho, na akú dobu je potrebné udržať obvod v chode. Jednotlivé typy spínačov sa medzi sebou potom líšia zložitosťou konštrukcie, požiadavkou na vlastný sekundárny obvod či spôsobom prepojenia s vlastným ovládaným obvodom. Najjednoduchšie spínač, ktoré sú hojne využívané predovšetkým k rýchlemu a krátkodobému uzatvoreniu elektrického obvodu sa nazývajú mikrospínače.

Návod ako funguje mikrospínač

Ako funguje mikrospínač

Mikrospínač je konštrukčne veľmi jednoduchá elektronická súčiastka, ktorá je poháňaná akčným tlakom. Mechanizmus mikrospínača je založený na implementácii pružinky, ktorá spínač pod odstránení tlaku vracia do pôvodnej pozície.

Mikrospínač má obvykle 3 výstupy, z ktorých vždy dva sú prepojené s obvodom a tretí je ovládaný tlačidlom. V tomto smere je možné rozlišovať dva základné princípy zapojenia mikrospínača definujúce jeho funkciu:

  • mikrospínač pre zopnutie obvodu
  • mikrospínač pre prerušenie obvodu

Oba typy mikrospínačov sa využívajú pre špecifické aplikácie, ktoré zahrnujú buď jednoduché tlačidlové systémy identifikujúce voľbu (ovládacie panely), alebo naopak pre systémy detekčných zariadení, kedy tlakom dochádza k prerušeniu prevádzky (napr. bezpečnostné zariadenia).

Výhody mikrospínačov

Veľkými výhodami mikrospínačov sú ich spoľahlivosť a trvanlivosť. Mechanické časti mikrospínača sa opotrebovávajú veľmi pomaly a vydržia i niekoľko tisíc spínaní. Vďaka prakticky nulovej závislosti na ďalších zariadeniach a veľmi rýchlej reaktivite je možné ich využívať i v náročnejších zariadeniach pre bezpečnostné okruhy.

Okrem týchto charakteristík patria medzi výhody mikrospínačov tiež ich cena a veľkosť. Mikrospínač je možné vyrobiť vo veľmi malých i pomerne veľkých rozmeroch, čo umožňuje ich využitie i v oblasti mikroelektroniky.

Aplikácie mikrospínačov

S mikrospínačmi sa stretávame prakticky vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti využívajúcimi do určitej miery elektroniku. Nachádzajú sa nielen v pohonných systémoch automobilov, priemyselných automatizačných zostáv alebo ťažkej techniky, ale i v bežných spotrebičoch v domácnosti alebo kancelárii.

Okrem spínacieho prvku nachádzajú svoje využitie najmä v oblasti detekčných a meracích systémov ako súčasti väčších celkov – na ich jednoduchom princípe fungujú napríklad technológie identifikujúce prítomnosť alebo hmotnosť určitého prvku, zmenu teploty či ďalších charakteristík vzduchu.

Vytvorením zložitejšej konštrukcie môžu byť mikrospínače využité i ako koncové spínače sledujúce limitné hodnoty motorových prvkov. Variabilita aplikácie mikrospínačov je veľmi vysoká najmä vďaka rôznym parametrom, veľkosti a citlivosti, ktoré u nich špeciálnymi prístupmi môžeme dosiahnuť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button