Záhrada

Ako doma pestovať orchidey?

orchidey

Pestré kvety exotických orchideí zdobia parapety čoraz viac domácností. Nesprávna starostlivosť a mnoho začiatočníckych chýb bohužiaľ spôsobuje, že väčšina z týchto rastlín už druhýkrát nevykvitne a skôr alebo neskôr skončí v smetiaku. Ako teda správne doma pestovať orchidey?

Čo potrebujete ak chcete doma pestovať orchidey:

  • orchidey
  • substrát
  • hnojivo
  • svetlo
  • vhodná teplota

Teplota vhodná pre orchideí

Väčšina orchideí, ktoré sú bežne k dostaniu na našom trhu sú teplomilné, patria medzi ne napr. toľko obľúbený Phalaenopsis, ktorý možno odporučiť pre začiatočníkov. Žiadna teplomilná orchidea neznesie dlhodobo teploty nižšie ako 20 ° C.

Zabezpečiť túto podmienku v bytoch nebýva problém. O niečo horšie sú na tom orchidey, ktoré vyžadujú obdobie pokoja, aby bohato vykvitli. Medzi ne patria Cattleya, Dendrobium, Cymbidium, Oncidium alebo Cambria. Tieto odrody vyžadujú cez zimu teplotu okolo 15 ° C až 16 ° C a samozrejme dostatok svetla.

Svetlo

Svetlo je ďalším dôležitým faktorom pre správne pestovanie orchideí. Orchidey vyžadujú jasné rozptýlené svetlo až polotieň, aj keď niektoré druhy možno opatrne navyknúť aj na priame slnko. Je to pochopiteľné vzhľadom na ich domovské prostredie, kde rastú v tieni stromov. Najnáročnejšie na svetlo sú orchidey druhov Brassavola, Dendrobium, Cattleya, Vanda, Oncidium alebo Laelia.

starostlivost o orchide a ako doma pestovať orchideyS polotieňom sa uspokojí naopak Phalaenopsis, Paphiopedium, Bulbophyllum alebo Coelogyne. Svetlo je dôležité hlavne v zime, kedy je orchidey doslova nutné nalepiť na okno. Nedostatok slnka sa prejavuje bledosťou, vytiahlosťou  a zlým dozrievaním púčikov.

Pri väčšej miere osvetlenia sa listy sfarbujú dočervena. To je v poriadku, problém by nastal až vo chvíli, keď by listy začali žltnúť a opadávať alebo dokonca vysychať.

Zálievka a rosenie

Rôzne druhy orchideí majú rôzne nároky na zálievku, nemožno teda povedať, ako často ich  máme zalievať. Do úvahy je nutné vziať aj vlhkosť vzduchu a množstvo svetla.

pestovanie orchideyVšeobecne platí, že pri zálievke je dobré kvetináč výdatne preliať, ale pred ďalším prísunom vody nechať aspoň čiastočne vyschnúť. Najlepšie je zalievať večer, čím sa prirodzene kopíruje kolobeh vody v prirodzenom prostredí orchideí.

Najvhodnejšia je voda mäkká bez minerálov – dažďová. O niečo horšie je na tom voda v kohútiku a úplne nevhodná je tvrdá studničná voda. Ak nejde to inak, použite pred zálievkou prostriedky na úpravu vody.

Rosenie je pre orchidey tiež dôležité. V bytových podmienkach vyžadujú rosenie každý deň.

Nič sa ale nedeje, ak občas zabudnete. Pre takéto prípady postavte kvetináč na misku s vlhkými kamienkami. Pri rosení sa voda nesmie dostať na kvety!

Substrát a hnojenie pre orchidey

Ak chcete doma pestovať orchidey tak túto rastlinku pestujeme v špeciálnom odľahčenom substráte s podielom kôry, ktorý kúpite v kvetinárstve.

Tento substrát je pomerne chudobný na živiny, preto je dôležité pravidelné hnojenie. Použiť môžete špeciálne hnojivo pre orchidey alebo plnohodnotné hnojivo pre izbové rastliny bez obsahu vápnika. Orchidey sa počas zimného obdobia pokoja nehnojí, teplomilné orchidey môžete vyživovať celoročne. Orchideám neprospieva ani časté presádzanie.

Bohato postačí raz za tri roky a to aj vtedy, keď korene úplne vypĺňajú kvetináč. Väčšina orchideí totiž rastie epifyticky prichytená na kôre stromov, takže im tieto podmienky vôbec nevadia. Po presadení rastliny asi osem týždňov nehnojte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button