Záhrada

Ako a čo vysadiť k pergole?

vysádzanie popínavých rastlínPergoly zvyčajne zastrešujú, alebo aspoň vytvárajú príjemný tieň nad terasami určenými na posedenie, odpočinok alebo na ukrytie krbu. Tak vytvárajú chránené priestory. Najčastejšie sú vybudované z dreva. Môžu nás chrániť pred vetrom, slnkom, alebo aj zvedavými pohľadmi susedov alebo okoloidúcich. Ako a čo vysadiť k pergole? Aby sme si tieto príjemné miesta skrášlili, obvykle siahneme k popínavým rastlinám, ktoré nám navyše pomôžu so zatienením. Pergoly môžu byť takmer celé porastené rastlinami.

Čo potrebujete ak chcete niečo vysadiť k pergole:

  • rýľ
  • kanvica s vodou
  • zvolené rastliny

Rôzne popínavé rastliny k pergole

Nie je však rastlina ako rastlina. Zatiaľ čo niektoré sa ťahajú len do výšky očí, iné šplhajú ľahko do akýchkoľvek výšok a trebárs aj po fasádach.

obrastená pergolaMnohé popínavky potrebujú oporu pre svoje pnutie. Niektoré rastliny sa bez nich však pokojne zaobídu.
U jednoročných rastlín musíme počítať s opätovným, každoročným výsevom.

Niektoré trvalky vysadené k pergole naopak vydržia aj desiatky rokov na tom istom mieste.

Určité druhy potrebujú k svojmu rastu veľa času a niektoré už za pár týždňov pokryjú všetky holé miesta.

Kritéria na výber rastlín

Preto je potrebné si vopred určiť, aké kritéria pre výber rastlín k pergolám sú pre nás tie najdôležitejšie. Nemožno v tomto smere zanedbať ani vplyv rôznych vôní, stálej zelenosti rastlín, či uprednostníme rastliny kvitnúce či nekvitnúce, viacročné či jednoročné atď.

Jednoročné popínavé rastliny k pergole sú vhodné aj ako výpomoc v čase, kým čerstvo vysadené vytrvalé, popínavé rastliny nezosilnia.

Vhodné podmienky pre rastliny k pergole

Zvlášť u rastlín, ktoré majú na svojom stanovišti vytrvať aj niekoľko rokov, musíme dbať na vyhovujúce podmienky k rastu tejto rastliny.

Ak im ich dlhodobo zaistíme, rastliny neuhynú a ani nebudú strádať. V podstate sa dá povedať, že len ťažko je možné vysadiť popínavé rastliny na miestach, kde by sa im nedarilo.

Pôdne podmienky pre rastliny

K základným požiadavkám patria pôdne podmienky – výhodou je, že tieto môžeme poopraviť, alebo rastline a jej nárokom prispôsobiť. Iba vápenaté pôdy nie sú pre väčšinu týchto rastlín vhodné.

Ak máme pergolu priamo pri dome, je potrebné prihliadnuť k tomu, či nevysádzame rastlinu práve do pôdy, ktorá je znečistená rôznymi stavebnými odpadmi.

Problém môže vzísť aj keď je pri dome drenáž kvôli odvodu vlhkosti, pôda tam môže byť suchá a tak tam pôdu naozaj musíme vylepšiť.

Svetelné podmienky

Nezanedbateľný vplyv majú aj svetelné podmienky. Tu je najdôležitejšie rozlíšiť tienisté, polotienisté a slnečné miesta. Najčastejšie popínavé rastliny preferujú polotienisté miesta, ak im ale zatienime vysadením nejakého nízko rastúceho druhu tieň na koreňovom bale, často vydrží aj na slnečných miestach. Tam potom na ne nezabúdajme  s častejšou zálievkou.

Pre rozhodovanie využijeme nepísané pravidlo, že čím viac chceme, aby rastlina kvitla, tým viac slnka jej musíme dopriať.

Zimné mrazy

Nemilo prekvapiť nás a rastlinu môžu zimné mrazy. Preto je lepšie na zimu korene a prízemné časti popínaviek prikrývať čečinou alebo vrecovinou.

Druhy rastlín k pergole

čo a ako vysadiť k pergoleK pergole do polotieňa vysádzame najčastejšie: plamienky čiže Klematisy. Oživia každú pergolu krásnymi kvetmi po celé leto.

Vyžadujú iba pritienenie koreňov a na svojom stanovišti vydrží veľa rokov. Pre docielenie výraznejšieho efektu je možné vysadiť k sebe napríklad rôzne odrody odlišujúce sa farbami, alebo napríklad aj veľkosťou kvetov.

Keďže nemajú ovíjavé stonky, je potrebné ich lepiť alebo priväzovať.

K pergolám sa obzvlášť dobre hodia ovíjavé rastliny s úponkami, ktoré sa omotávajú samy okolo úchytov a pevných opôr. Zo vždyzelených rastlín sú k pergolám vhodné brečtany, vhodný je ešte bršlen Fortuneov a niektoré druhy zimolezov.

Zimolezy navyše príjemne voňajú a druh Lonicera henryi – nevymŕza a je vždyzelená. Dobre nám na tento účel poslúži aj pavinič trojlaločný alebo päťlistý. Ten vyniká svojou nádherne vínovo -červenou farbou listov na jeseň. Ozvláštnia tým každú záhradu.

Na čo si treba dať pozor

Ak sadíme pavinič k opore, musíme ale brať do úvahy, že ide o rastlinu s prísavnými doštičkami prichytávajúcimi sa na akýkoľvek drsný podklad. Priľnavé korene, ktoré sa prichytia bez cudzej pomoci k múru, drevu alebo kmeňu stromu, možno len ťažko odstrániť. Nesadíme ho k starým, drobiacim sa stenám, mohol by ich mechanicky poškodiť.

Rdesno – opletka vytvorí veľké množstvo zelenej listovej hmoty, ukončenej na vrcholkoch malými hroznami nenápadných a nie príliš ozdobných kvetov. Za niekoľko rokov tak vytvorí husto porastené zákutia, že možno bude potrebný aj radikálny rez.

K tým najkrajšie kvitnúcim patria aj trubače. Napríklad spletením stoniek dvoch až troch rastlín môžeme vytvoriť v priebehu niekoľkých rokov za pomoci určitých a dočasných opôr aj stromček v tvare slnečníka.

Strihanie a skracovanie rastlín

Rastliny zrezávame skoro na jar. Neskôr by sme sa pripravili o kvety, pretože rastlina kvitne na konci šľahúňov. Na jar na dvoch hlavných výhonoch ponechávame zhruba metrový prírastok. Jednoročné výhonky skracujeme na 2 očká. Jedine tak rastlina bohato pokvitne.

Správnym tvarovaním, výsadbou na vhodnom mieste – to je dobre priepustná pôda bohatá na humus, neprelievaním (aby rastlina nechytila ​​plesne) tejto rastline zaistíme tie najlepšie podmienky k rastu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button