Zvieratá

Ako chovať sliepky?

chovať sliepkyChovať sliepky nieje veľmi ľahká činnosť, avšak prináša so sebou množstvo výhod. Vajíčok je na trhu „po vaječnej kríze“ dosť, ale cena sa môže zdať hocktorému stravníkovi vysoká. Navyše viera, že jete zdravé vajcia, je silne narušená. Prišli ste na myšlienku zaobstarať si vlastný chov sliepok a tým získať aj domáce, lacnejšie a vždy čerstvé vajcia? Ak máte dostatok priestoru na záhrade, smelo sa pusťte do chovu sliepok aj vy.

Čo budete potrebovať, ak chcete chovať sliepky:

  • chov sliepoksliepky
  • výbeh, najlepšie trávnatý
  • kurník s bydlom
  • kŕmidlá
  • podstielka (seno, slama)
  • dostatok vody na pitie aj na špliechanie (umývanie) sliepok
  • krmivo – vitamíny, minerály a vápenec
  • dezinfekčné a čistiace prostriedky
  • znalosti

Ako správne chovať sliepky

Sliepka je v prvom rade užitočné zviera, nerobte si z nej však domáceho maznáčika, aj keď história pozná také prípady. Kvôli hygiene, ktorá sa časom určite zvrhne, neučte svoje malé deti sa okolo sliepok radšej vôbec pohybovať.

Sliepky nemusia vždy „voňať“ a nesprávajú sa zvyčajne ticho, takže dbajte na dobré susedské vzťahy, hlavne ak majú susedia vzduchovku. Radšej sa so susedmi dohodnite.

Koľko sliepok chovať

chovanie sliepokRozhodnite sa, v akom množstve chcete chovať sliepky. Na jedného člena rodiny počítajte mesačne 10-15 vajec, ak ste štvorčlenná rodina, je to asi 50 vajec, v obchode by stáli asi 2-3 Eura.

Pri takom veľkom množstve vajec aj s rezervou počítajte, že budete potrebovať tak 4 sliepky, pretože znášanie vajec nieje pri sliepkach pravidelná činnosť, v zime dokonca skoro žiadna.

Náklady na chov sliepok

Nákupná cena jedného zvieraťa vyjde asi na 10-20 Eur, plus kŕmenie, vitamíny a minerály vás za rok budú stať okolo 40-50 Eur, takže by sa náklady a výnosy vyrovnali asi za 1 rok.

V ďalších rokoch už určite získate bohaté skúsenosti, ktoré môžu chov stále zlacňovať (zvyšky jedál, tráva, predaj veľmi dobrého hnojiva zo slepačieho trusu atď.). Tu ale veľké zisky nie sú tým hlavným. Podstatná je možnosť mať vlastné domáce vajíčka.

Aké vybrať plemeno pre chov sliepok

Než s chovom sliepok začnete, odporúčame sa o ňom dozvedieť maximum informácií. Dôležitý je totiž výber plemena. Nosných plemien je veľké množstvo, ale existujú aj jatočné, kombinované, bojové či okrasné plemená. Pokiaľ ide o nosnosť, teda množstvo vajec, snáď môžeme odporučiť brakelky, české sliepky a asi najviac leghornky, ktoré dokážu zniesť až 300 vajec za rok. Inak je obvykle dobré znášanie približne 200 – 240 vajec za rok.

ako na chov sliepokKurník, teda domček, kde budete chovať sliepky, je dôležitý a závisí aj na tom, ako veľmi chcete mať náročný chov.

Ak máte veľkú záhradu a obetujete ju sliepkam, môže kurník predstavovať stavbu o veľkosti chaty. Avšak, ak máte priestory obmedzené, uspokojte sa s malým chovom a tým pádom aj s malým kurníkom.

Tu by ste mali mať pre sliepky miesto s podstielkou, kde budú klásť vajcia a taktiež nezabudnite na podstielku, aby si nemysleli, že im všetko vezmete. Kurník sa musí udržiavať v čistote, takže pri stavbe nezabudnite na dvierka, inak sliepkam stačí otvor, aby ním preliezli oboma smermi. Kurník chráni sliepky pred nepriazňou počasia, ale aj pred šelmami. Kurník pre 4 sliepky kúpite za cca 150 Eur. Kutilovia si vyrobia samozrejme vlastný kurník.

Ako sa starať o sliepky v zime

V zime musíte ochrániť sliepky pred mrazom, preto je nutné kurník zatepliť a taktiež nenechávať sliepky voľne pobehovať. Teplota by nemala klesnúť pod +10 stupňov Celzia. Naopak v lete je potrebné sliepky chrániť pred vysokými teplotami. Znášajú ich totiž veľmi zle.

ako chovať sliepkySliepka je všežravá a teda chovať sliepky sa naučíte až vtedy, keď zvieratám zaistíte potrebné výživy.

Krmivom sa myslí krmivo pre chov kuričiek, zvyčajne ide o zmes už z výroby vhodnú pre chovné plemená, kde prevláda obilie, sójový šrot a sú doplnené vhodnými prísadami.

Zlé kŕmenie sa odrazí v slabšej znáške, ale tiež nezabudnite dávať sliepkam vápenec pre kvalitné škrupiny.

V obchodoch alebo v e-shopoch je navyše dostupný grit (vypálené a pomleté ​​škrupiny ustríc, ktoré obsahujú vápnik potrebný k tvorbe škrupiny) a kamienky na trávenie, ktoré sliepke v žalúdku pomáhajú drviť potravu.

Pár rád ako opatrovať vaše sliepky

Chovať sliepky v podstate nieje veľmi náročné, stačí ich len neustále kŕmiť a napájať, čistiť kurník aj ich výbeh a dávať pozor na škodcov (líška, tchor, myšiak, neprispôsobiví susedia a pod.). Vychádzať môžu aj s inou hydinou, ako to napokon poznáme z dedinských dvorov. Na jedno zviera stačí asi 20 m2, na 4 sliepky je teda 1 ár plne dostatočný. Zaistite, aby sliepky mali dostatok čerstvej vody. Pokiaľ ju nemajú, nebudú znášať vajcia.

Záverečnou otázkou ostáva teda, či sa dá chovať sliepky v paneláku na balkóne. Je to samozrejme možné, ale nájsť dom, kde s tým budú všetci susedia súhlasiť nebude ľahké, pokiaľ nie ste sám majiteľom domu. Ak sa vám to ale podarí, určite nájdete nasledovateľov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button